Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Ben yüksek kalitede 4K video ve fotograf çekeceğim ve bunlara edit, kurgu ve renk düzeltmesi yapacağım. Sadece şu 3 programı kullanacağım:
  • Adobe Premiere Pro
  • Davinci Resolve
  • Adobe phohoshop

Sadece bunları kullanacağım, oyunla vs alakam yok.

Profösyonel sinema kameraları ile (60 bin USD fiyatlı Alexa, Sony, RED vs. kamera ve 15 bin dolarlık lens ile) 1080 video çekseniz bile şahane görunuyor. Ama benim kameram 15 bin TL ve lensim 2 bin TL. Bu da demek oluyor ki çekeceğim videoyu en yüksek kalitede çekmeliyim ki renk düzeltmeyle vs ile de belli bir kaliteye gelsin.

Benim kameram 12 Bit RAW çekiyor, şuan bir çok el kamerasında bu kalite yok. Biliyorsunuzdur RAW ham kayıt demek. Bit oranları da renk derinliği 8 bit 16 milyon renk, 10 bit 16 milyar renk, 12 bit 160 milyar renk. Yani ben en yüksek dosya genişliğinde 4K ham kayıt çekeceğim ve bunu bilgisayarda yukarıda belirttiğim programlar ile kurgu montaj ve renk düzeltme yapacağım. Fotoğrafta çok sıkıntı olmuyor ama videoya gelince iş o ham kaydı oynatmak bile güç istiyor.

Kameramın ne olduğunu bilmek isterseniz DJI X5R kamera. 500 GB SSD hafıza kartı var, RAW kaydı sorunsuz yapıyor.

Ben şuan 20 bin TL bir bütceyi kameraya ve ekipmanına harcadım. Ayrıca programları kullanmak ve kamerayı kullanmak için kursa gideceğim, dolayısı ile şuan bütcem sınırlı. Bilgisayar için kısıtlı bir bütcem var ancak zaman içinde para biriktireceğim ve şimdi ateş pahası olan şeyleri 1 sene sonra neredeyse yarı fiyatına ikinci el alabilecek ve örneğin iki tane GTX 1080 Ti ekran kartı alabileceğim.

Şu sitede bir beyefendi bazı bilgilendirmeler yapmış göz atmak isterseniz:

GPU ve Render Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Benim şuan için 4000 TL gibi bir bütçem var ve masa ustu alacağım. Çünkü şuan en uygunu masaüstü PC. Başlangıç aşamasında 4K video değil de 1080p veya 720p video çekip önce programları kullanmayı öğreneceğim. Bu da en az 1 yılımı alacaktır.

Şuan alacağım ekran kartı GTX 960M. Bu kart şuan ikinci el 450 500 TL ve bulunabiliyor, benim hedefim seneye GTX 1080 Ti almak olduğundan ve düşük ekran kartının ikinci hızlı ekran kartını da yavaşlatacağı söylendiği için GTX 960 veya GTX 960M almayı düşünüyorum. Ancak bu kart 1080p video konusunda sorun yaratır mı bilmiyorum. 4K video editi yapan bile varmış. Bazı sitelerde öyle yazıyor ama bilemiyorum.

Şuan önümde iki yol var: ya ekran kartı işlemci ana kart kasa hepsini ucuz alacağım ve 1 sene sonra çöpe atıp yeni pc toplayacağım, yada eğer asıl güç ekran kartında ise orta seviye işlemci bana yeterse, onları orta seviye alıp sonradan ekran kartını RAM'i yükseltip SSD, harddisk vs alacağım.

Yukarıda sitede beyefendi örneğin ana kart için şunu demiş:

Fakat şöyle bir durum var; Grafik-kartlı render için anakart seçiminde önem arz etmektedir. Şöyle açıklayım: Anakart üreticileri kartlarına şu ibareleri koyarlar; 2X veya 4X SLI ya da 3X CrossFire! Bu şu demektir; bu anakarta 3 ya da 4 tane grafik-kartı takabilirsiniz ve takabileceğiniz her kart-slotu size iyi performans sunar. Grafik-kartları PCI Express slotu kullanır. 4X SLI yada 3X CrossFire ibaresi olmayan anakartlarda yani standart anakartlarda da fazladan PCI Express slotu vardır fakat bu slotlar Ses-kartı gibi çok performans gerektirmeyen kartlar için vardır.

Ve işemci için hem şunu demiş:

GPU Render, görüntüyü hesaplama aşamasında tamamen grafik-kartını kullanır. Bu sebeple aşırı güçlü bir CPU yani işlemci aman-aman derecede gerekli değildir.

Aşırı pahalı ve çekirdek sayıları almış-başını-gitmiş işlemcilere kesinlikle ihtiyaç yoktur! Sahnenin yüklenebilmesi ve grafik-kartına gönderilebilmesi için yeterli bir işlemci kâfidir. Ayrıca 3D Studio Max, Maya gibi programların akıcı şekilde çalışabileceği işlemciler yeterlidir.

Hem de şunu demiş: öte yandan da tek çekirdeği güçlü olsun, 3.6 dan aşağı olmasın demiş vs.

Sonuca gelirsek ben su aşamada temiz garantisi devam eden ikinci el parçaları toplasam mı diye dusunuyorum.

• Misalen kasa olarak Cooler Master Cosmos 2 kasayı övmüşler. Sahibinden.com'da 85 bin TL'ye satılan kurgu bilgisayarında kasa olarak bunu kullanmıslar. İkinci eli 1000 TL. Bunu alayım mı misalen? Ama bu kasayı satanlarda sıvı soğutmadan vazgeçtim demiş. Acaba kötü mü sıvı soğutma?
  • İşlemciye gelirsek orta segmentte sıfırı 2500 TL olan Intel Core i7 5930K 3.5GHz 15Mb Cache LGA 2011 v3 İşlemciyi sahibinden.com'da ikinci el 1300 TL'ye satıyorlar. Alayım mı?
    • Bu işemciye ileride iki tane GTX 1080 Ti takılır mı?
    • DDR5 RAM'ler çıktıgında uyumlu olur mu? Yoksa bana bu işemci de seni kurtarmaz şimdilik daha ucuz birşey al ileride fiyatı düşünce Intel Extreme Edition Core i7 6950X 3.0GHz/4.0GHz 25MB Cache LGA2011 V3 İşlemci alırsın der misiniz? Not AMD işlemci düşünmüyorum. AMD işlemcili 2 leptopum da patladı ve çöp oldu. Tövbeliyim.
  • Keza ana kartta Asus Z10PE-D16 WS Intel C612 2133MHz DDR4 Soket 2011 EEB Anakart ikinci el garantili 1500 TL civarı var. Bu karta iki tane GTX 1080 Ti takılır mı? DDR5 RAM çıkınca destekler mi? 64 GB'a kadar RAM takılabilir mi?

Yani sizden şunu rica ediyorum:

• Ya bana suan orta segment ana kart işlemci vs alma, ucuz bir şeyler al bir sene idare et diyeceksiniz ve ne alacağımı tavsiye edeceksiniz, ikinci elini bulacağım seyler olursa sevinirim.
  • Ya da bana işlemci ve ana kartı orta segment, kasayı da guzel bir kasa önerebilirsiniz (ileride 2 tane GTX 1080 Ti takabileceğim bir ana kart ve işlemci) böylece işlemciyi ve ana kartı çöpe atmamış olurum.
  • Ya da bana siz bambaşka bir yol önereceksiniz.

Yukarıda belirttiğim işlemciyi ve ana kartı ve kasayı ikinci elini alabilecek gucum oldugundan yazdım anladıgımdan değil.

Ben bilgisayardan anlamıyorum. İlerde 4K video editi yaparken ve şimdilik de 1080p video editi yaparken sorun yasamak istemiyorum. Sizden tavsiye istiyorum. Bu uzun yazımı okuma zahmetine katlandıgınız içinde cok ama çok teşekkür ederim.

Eklemeyi unutmusum şimdilik SSD almasam yada uygun bir SSD alsam olur mu? Bir de RAM DDR5 çıkınca yatırımımı ona yapayım diyorum. Bana 16 GB DDR4 RAM ne önerirsiniz?

Güncelleme:

Çok özür dilerim ama ya ben yanlıs anladım yada sitesinden faydalanmaya çalıştığım kişi yanlış bilgiler veriyor. Önce grafik kartının önemli olduğunu belirtmişti, ama yakın zamanda başka birisi benim yapmak istediklerimi yapmak istediği belirtmiş, ona da grafik kartı önemli değil asıl olan işlemci demiş. Yazısını aşağıda paylaşıyorum...

Hocam sadece 4K video edit odaklı bir sistem toplamak istiyorum. After Effects, Premiere Pro, Photoshop vb aslında işlemci yükü gerektirdiğini düşündüğüm bir PC toplayacağım. Ekran kartı konusunda kararsızım yardımcı olur musunuz?

Murat Yntc ekrem ekrem:

Belirttin programlar için grafik kartı günümüzde pek bir şey ifade etmiyor Ekrem. Belki ilerde mümkün ama şuan tüm o programlar iyi bir işlemci ve iyi bir bellek istiyor. Doların artışıyla da grafik kartları baya pahalandı. Zaten üst seviye kartlar pek ucuz değildi, şimdi uçtu gitti... Ekonomik sıkıntı yoksa eğer ileriye yönelik GTX 1080 al. Aşırı pahalı gelirse GTX 1070 al. Bu da çok gelirse en kötü ihtimal GTX 1050 al. Son söylediğim sadece programın hızlı çalışması içindi. Zaten render işleri için işlemci kullandığından grafik kartı aman-aman olması gerekmiyor.

Adwell Core i7 6850K 3.6GHz bir arkadasım da ısrarla bunu önerdi işlemci olarak.

Ancak ben her halukarda sizi dinleyeceğim sizin tecrubenize inanıyorum. Bana AMD Ryzen al bozulmaz derseniz onu bile alabilirim.

Ve son olarak başlangıç ekran kartı olarak GTX 960 değil GTX1060 6GB GDDR5 192Bit ekran kartı almaya karar verdim bundan aşağısı sıkıntılı imiş. İnanın benim suçum yok bu kararsızlıkta herkez bişi söylüyor ben masumum vallahi :)

Merhaba,

öncelikle GTX 960M ayrı satın alınabilen bir kart değil. Ancak dizüstü bilgisayar içerisinde alınabilir. Ki o da mimarisi eskimiş bir kart. Bu bağlamda GTX 1060 gibi daha güncel kartlara bakmak gerek. Onlarda da sizin için 6 GB belleği olan modeller daha iyi bir çözüm sunacaktır.

İkinci konu da SLI/CF. Buna çok da gerek yok. SLI, devasa bir performans artışı sağlamıyor video render söz konusu olduğunda. Blog'u yazan kişi burada biraz yanlış bilgi vermiş diyebiliriz. Burada SLI'ın bariz bir avantaj sağlamadığı açık ve net bir biçimde görülebiliyor:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro-CC-2015-3-Pascal-GPU-Performance-840/

Arkadaşın verdiği bir başka yanlış bilgi de güçlü işlemci gerekmediği. Tam tersine, GPU ne kadar güçlü ise CPU'nun da onu besleyecek kadar güçlü olması gerekiyor. Core i3 ve hatta Core i5 işlemciye GTX 1080 Ti takıp mükemmel bir render performansı bekleyemezsiniz.

Ofisteki 4K render bilgisayarımızda 8 çekirdekli Haswell-E işlemci kullanmamızın bir sebebi var...

Ayrıca tek çekirdek devri render söz konusu olduğunda daha az önem arz eder. En basitinden Apple'ın Mac Pro'da neden 18 çekirdekli Xeon işlemci kullandığını araştırabilirsiniz...

Bu arada bu 44 çekirdekli sistemi video render için topladık:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• 4000 TL bütçeli sistem toplayacak birisi için Cosmos 2 tamamen gereksiz bir kasa. Sizin işinizi MasterBox gibi bir kasa daha iyi görecektir. MasterCase bile demiyorum...
  • 5930K Güzel bir işlemci ama sistemin maliyeti yine 4000 TL'yi geçer. Ayrıca şu an X299 satışa çıkmışken 5930K doğrudan ölü yatırım olur.
    • Önceki AMD anılarınızı unutun. Ryzen işlemcili bir sistem toplayabilirsiniz ve bu sistem ileriye dönük olur. 8 çekirdek, 16 Thread'î uygun fiyata elde edebiliyorsunuz.
    • Hatta biraz beklerseniz Threadripper alırsınız derdim ama bütçeniz yetmez.
    • Şu an sizin için en uygun platform AMD AM4.
  • Asus Z10PE-D16 WS gibi anakartlar ikinci el alınmaz. Bu kadar çok bileşen barındıran yeni nesil bir anakart ikinci elde satılıyorsa onda bir sorun olma ihtimali yüksektir. Olmasa bile risklidir. Bu tür üst seviye anakartlar sıfır alınmalıdır.
    • Bu anakartın ve piyasadaki hiçbir anakartın DDR5 desteği yok. DDR5'i 2018'den önce görmeyeceğiz. Yaygınlaşması ise 2020'yi bulabilir. DDR5 ile işinizi yok. Mis gibi yüksek frekans destekleyen AM4 var!
  • Çift GTX 1080 Ti hayalini bir kenara bırakalım öncelikle. Gerek yok. Tek GTX 1070 bile fazlası ile yeterli. Sonrasında harcadığınız paraya göre elde edeceğiniz kazanım devasa değil. Birkaç dakika ancak. Nereden biliyorum? Çünkü test ettim.
  • RAM olarak DDR4-3200 veya 3000 MHz modüllere bakabilirsiniz. Ryzen sistemlerde yüksek frekans daha iyi performans sunuyor.
  • SSD olmazsa olmaz. Şimdilik 120 GB bir model işinizi görür. Ya da 240 GB.
Size tavsiyem ekran kartını GTX 1060 6 GB seçip, işlemciyi de Ryzen 5 1600 yapıp bu sistemi almanızdır:

AMD Ryzen 5 1500X PC Toplama Rehberi - Technopat

• GTX 1060 render için daha uygun bir GPU
  • Ryzen 5 1600 de 12 Thread ile mükemmel bir video render performansı sunuyor.
  • Sisteme ileride Ryzen 7 1800X takabilirsiniz. Hatta sonra çıkacak daha güçlü AMD işlemcileri de.
  • 3200 MHz'e kadar bellekleri destekliyor.

Merhaba,

öncelikle GTX 960M ayrı satın alınabilen bir kart değil. Ancak dizüstü bilgisayar içerisinde alınabilir. Ki o da mimarisi eskimiş bir kart. Bu bağlamda GTX 1060 gibi daha güncel kartlara bakmak gerek. Onlarda da sizin için 6 GB belleği olan modeller daha iyi bir çözüm sunacaktır.

İkinci konu da SLI/CF. Buna çok da gerek yok. SLI, devasa bir performans artışı sağlamıyor video render söz konusu olduğunda. Blog'u yazan kişi burada biraz yanlış bilgi vermiş diyebiliriz. Burada SLI'ın bariz bir avantaj sağlamadığı açık ve net bir biçimde görülebiliyor:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro-CC-2015-3-Pascal-GPU-Performance-840/

Arkadaşın verdiği bir başka yanlış bilgi de güçlü işlemci gerekmediği. Tam tersine, GPU ne kadar güçlü ise CPU'nun da onu besleyecek kadar güçlü olması gerekiyor. Core i3 ve hatta Core i5 işlemciye GTX 1080 Ti takıp mükemmel bir render performansı bekleyemezsiniz.

Ofisteki 4K render bilgisayarımızda 8 çekirdekli Haswell-E işlemci kullanmamızın bir sebebi var...

Ayrıca tek çekirdek devri render söz konusu olduğunda daha az önem arz eder. En basitinden Apple'ın Mac Pro'da neden 18 çekirdekli Xeon işlemci kullandığını araştırabilirsiniz...

Bu arada bu 44 çekirdekli sistemi video render için topladık:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• 4000 TL bütçeli sistem toplayacak birisi için Cosmos 2 tamamen gereksiz bir kasa. Sizin işinizi MasterBox gibi bir kasa daha iyi görecektir. MasterCase bile demiyorum...
  • 5930K Güzel bir işlemci ama sistemin maliyeti yine 4000 TL'yi geçer. Ayrıca şu an X299 satışa çıkmışken 5930K doğrudan ölü yatırım olur.
    • Önceki AMD anılarınızı unutun. Ryzen işlemcili bir sistem toplayabilirsiniz ve bu sistem ileriye dönük olur. 8 çekirdek, 16 Thread'î uygun fiyata elde edebiliyorsunuz.
    • Hatta biraz beklerseniz Threadripper alırsınız derdim ama bütçeniz yetmez.
    • Şu an sizin için en uygun platform AMD AM4.
  • Asus Z10PE-D16 WS gibi anakartlar ikinci el alınmaz. Bu kadar çok bileşen barındıran yeni nesil bir anakart ikinci elde satılıyorsa onda bir sorun olma ihtimali yüksektir. Olmasa bile risklidir. Bu tür üst seviye anakartlar sıfır alınmalıdır.
    • Bu anakartın ve piyasadaki hiçbir anakartın DDR5 desteği yok. DDR5'i 2018'den önce görmeyeceğiz. Yaygınlaşması ise 2020'yi bulabilir. DDR5 ile işinizi yok. Mis gibi yüksek frekans destekleyen AM4 var!
  • Çift GTX 1080 Ti hayalini bir kenara bırakalım öncelikle. Gerek yok. Tek GTX 1070 bile fazlası ile yeterli. Sonrasında harcadığınız paraya göre elde edeceğiniz kazanım devasa değil. Birkaç dakika ancak. Nereden biliyorum? Çünkü test ettim.
  • RAM olarak DDR4-3200 veya 3000 MHz modüllere bakabilirsiniz. Ryzen sistemlerde yüksek frekans daha iyi performans sunuyor.
  • SSD olmazsa olmaz. Şimdilik 120 GB bir model işinizi görür. Ya da 240 GB.
Size tavsiyem ekran kartını GTX 1060 6 GB seçip, işlemciyi de Ryzen 5 1600 yapıp bu sistemi almanızdır:

AMD Ryzen 5 1500X PC Toplama Rehberi - Technopat

• GTX 1060 render için daha uygun bir GPU
  • Ryzen 5 1600 de 12 Thread ile mükemmel bir video render performansı sunuyor.
  • Sisteme ileride Ryzen 7 1800X takabilirsiniz. Hatta sonra çıkacak daha güçlü AMD işlemcileri de.
  • 3200 MHz'e kadar bellekleri destekliyor.
Render vs hatta oyun için bile gayet üst düzey yaklaşmış olan orta seviye gayet güzel bir sistem.

Anlatım cidden güzel olup fuzuli harcamalardan kaçınıp doğru bileşenlerle maksimum performans elde edilecek şekilde toplanmış. Cidden süper.

Merhabalar, öncelikle bu cevabınızla hali hazırda render için ryzen sistem toplayacak insanlara çok kapsamlı ve yardımcı olacak bir cevap vermişsiniz. ( Bunda sorunun çok kapsamlı sorulmuş olmasının da etkisi var)

Bende video render için 1600 ile 1600x arasında kalmıştım ve kırpılmış bir 1800x olan 1600x için ayrıyetten fan aramak çok canımı sıkmıştı. Cevabınız beni rahatlattı. Teşekkür ederim.

Fakat ekran kartı tarafında MSI 1050 Ti gaming x almayı düşünüyordum.

Sizce 1050 ti gaming x 'le 1060'lı sistem arasında render amacıyla kullanıldığında aman aman eksiklik yaşanır mı ? (Galiba soruyu soran arkadaş 960M için soru sorduğu için güncel kart olan 1060 önerdiniz)

Ayrıca 3000 TL bir bütçem var. AMD Ryzen 5 1600'lük bir sistem için Ram, anakart ve kasa önerisinde bulunabilir misiniz ?
Düşündüğüm sistemde kesin olarak düşündüğüm bileşenler
(alternatif anakart ve PSU önerilerinede açığım)

• AMD Ryzen 5 1600 işlemci
  • MSİ B350M Bazooka anakart
  • Corsair VS550 550W 80+ PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, öncelikle bu cevabınızla hali hazırda render için ryzen sistem toplayacak insanlara çok kapsamlı ve yardımcı olacak bir cevap vermişsiniz. ( Bunda sorunun çok kapsamlı sorulmuş olmasının da etkisi var)

Bende video render için 1600 ile 1600x arasında kalmıştım ve kırpılmış bir 1800x olan 1600x için ayrıyetten fan aramak çok canımı sıkmıştı. Cevabınız beni rahatlattı. Teşekkür ederim.

Fakat ekran kartı tarafında msi 1050ti gaming x almayı düşünüyordum.

Sizce 1050 ti gaming x 'le 1060'lı sistem arasında render amacıyla kullanıldığında aman aman eksiklik yaşanır mı ? (Galiba soruyu soran arkadaş 960M için soru sorduğu için güncel kart olan 1060 önerdiniz)

Ayrıca 3000 TL bir bütçem var. AMD Ryzen 5 1600 lük bir sistem için Ram, anakart ve kasa önerisinde bulunabilir misiniz ?
Düşündüğüm sistemde kesin olarak düşündüğüm bileşenler
(alternatif anakart ve PSU önerilerinede açığım)

AMD Ryzen 5 1600 işlemci
MSİ B350M Bazooka anakart
Corsair VS550 550W 80+ PSU
GTX 1050 Ti 2Teraflops iken GTX 1060 6Teraflops gücünde gerisini sen düşün.

Sistemi toplayan arkadaşımız bütçesini ve ihtiyacı olduğu bileşenleri biraz değiştirdi. Bu bağlamda X299 bir sistem toplamak istiyor. Ben de buna uygun bir liste hazırlamaya çalıştım:
  • Intel Core i7 7800X - 1750 TL
  • Cooler Master MasterLiquid Lite 120 - 285 TL
  • ASUS TUF X299 MARK 2 - 1100 TL
  • G.Skill Trident Z 32GB(2x16GB) 3200MHz DDR4 Ram F4-3200C16D-32GTZ - 1350 TL
  • MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 GAMING X 3G 3GB - 1250 TL
  • Cooler Master MasterBox 5 GM 750W 80+ Bronze Modüler PSU - 620 TL
  • Samsung 960 EVO NVMe 250GB - 560 TL
  • Toshiba P300 3 TL - 450 TL

Sistemi toplayan arkadaşımız bütçesini ve ihtiyacı olduğu bileşenleri biraz değiştirdi. Bu bağlamda X299 bir sistem toplamak istiyor. Ben de buna uygun bir liste hazırlamaya çalıştım:
  • Intel Core i7 7800X - 1750 TL
  • Cooler Master MasterLiquid Lite 120 - 285 TL
  • ASUS TUF X299 MARK 2 - 1100 TL
  • G.Skill Trident Z 32GB(2x16GB) 3200MHz DDR4 Ram F4-3200C16D-32GTZ - 1350 TL
  • MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 GAMING X 3G 3GB - 1250 TL
  • Cooler Master MasterBox 5 GM 750W 80+ Bronze Modüler PSU - 620 TL
  • Samsung 960 EVO NVMe 250GB - 560 TL
  • Toshiba P300 3 TL - 450 TL
Bilinçsizce RAM'lere yüklenilmiş :D
4 Kanal RAM desteği için 2 adet 16GB RAM önerilmiş.
1155 platformundan pek te farkı olmasa da sistem çalışır :D

Şimdilik ucuz bir hard disk alsam ve SSD almasam bu sistemle çalışır mı? 100 TL’ ye bile 250 GB sıfır hard disk satılıyor programı açsın yeter performans beklemiyorum, zaten benim programı öğrenmem 6 ay sürer. Bir de bu ana kartta kaç tane RAM takma yeri var şimdilik 8 GB bir RAM alsam, sonradan bahsettiğiniz RAM’ları alsam olur mu? Bana en ucuzundan bir hard disk bir de tavsiye ettiğiniz RAM‘ler ile uyumlu çalışabilecek 8 GB bir RAM önerirseniz bu sistemi toplayabilirim.

Evet, sadece sabit disk ile de sistem çalışır. Tavsiyem fiyat/performans açısından 1 TB bir HDD almanızdır. Örneğin bu ürün alınabilir:

Toshiba 1TB 7200RPM Sata 3.0 32Mb 3,5" Sabit Disk Fiyatı

RAM olarak da ilk etapta 8 GB yeterli olur, evet. Bu ürünü alabilirsiniz:

Kingston HyperX Fury Black 8GB 2666MHz DDR4 Ram Fiyatı

Bilinçsizce RAM'lere yüklenilmiş :D
4 Kanal RAM desteği için 2 adet 16GB RAM önerilmiş.
1155 platformundan pek te farkı olmasa da sistem çalışır :D

Hayatında 4K video render yapmamış adam bilinçsizce RAM'e yüklenilmiş diyor :) 4K video işlerken 16 GB RAM bile doluyor. Bu durumda RAM seçiminde bir hata yok. İleride aynı kitten bir tane daha alınabilsin diye çift kanal seçildi.

1155'te altı çekirdeğin üstüne çıkınca haber ver ;)

Hayatında 4K video render yapmamış adam bilinçsizce RAM'e yüklenilmiş diyor :) 4K video işlerken 16 GB RAM bile doluyor. Bu durumda RAM seçiminde bir hata yok. İleride aynı kitten bir tane daha alınabilsin diye çift kanal seçildi.

1155'te altı çekirdeğin üstüne çıkınca haber ver ;)
Video render için ekran kartı gerekir diyenler, şimdi de RAM' kullanımı konusunda konferans veriyorlar :LOL:
TEXT.png

Hala anlayabimiş değilim. Ekran kartının çıkışında render edilmiş resim dizgeleri, tekrar HOST kontrollere verilerek nasıl sabit diske kaydedilecek :ROFL:
Bu anlattıklarım benim cahilliğimin ifadesidir. Bilmemek ayıp değil, sorup öğrenmemek ayıptır.
Ancak benim bildiğim birşey varsa, o da ekran kartının render ettiği resim dizgelerini, yeniden resim dizgeleri olarak kaydedebilmek için, extra CAPTURE birimine ihtiyaç vardır. Bunları bilmesek de olur.
RAM kullanımı direk DMA band genişliği ile ilgilidir.
DMA akışları işlemci hızı ile doğru orantılıdır.
Bu iki hıza doğrudan etki eden unsur ise HOST kontroller hızıdır. Haliyle HOST kontroller'in hızı için de sabit disk veri hızları uç noktadır.
Bu unsurlardan birisi bile belli hıza ayak uyduramıyorsa geçici depo olarak bilinen RAM kullanımı artacaktır.
Çünkü hangi çözünürlükte video dosyası işlerseniz işleyin, veriler sabit diskten alınarak işlenir, sonrasında belli bloklar halinde yine sabit diske kaydedilir.

Karşılıklı hiçbir ispata dayanmadan, savunma bile alınmadan, bir fikrin ya da iddianın ispatını bile istemeden, ''YANLIŞ BİLGİLENDİRME'' diyerek cezayı basan moderatörlerin olduğu bir forum, bilgi alışverişi yeri olamaz.
Benim burada olma amacım bilgi alışverişi olduğuna göre, burasının benim amacıma uygun olmadığı açıkça görülmektedir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı