Adobe Premiere Pro'da Videolara Ses Efekti Ekleme

MBirhanM

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Camtasia kullandım ilk başta, çok basit ve güzeldi. Ardından Sony Vegas'a geçiş yaptım. Biraz zorlansam da onda da az çok öğrendim video yapmayı fakat istediklerimi yapamadım.

Benim yapmak istediğim ve öğrenmek istediklerim şunlar:

1- Başka bir video sahnesine geçiş yaparken "fıışşşttt" diye ses çıkıyor veya bir ürünü beğenmedik; çöpe atacağız, çöpe atma sesi gibi yani kısaca ses efektlerini nasıl ekleyeceğim videoya? Adobe Premiere'de bu ses efektleri mevcut mudur yoksa internetten sesi indirip videoya eklemem mi gerekiyor? Ya da başka bir program mı gerekli?

2- Mesela Star Wars filmindeki ışın kılıcı efektlerini Adobe Premiere'de mi yapabilirim yoksa After Effects programında mı yapmam gerekiyor?

3- After Effects programı ve Adobe Premiere birbiriyle uyumlu mu çalışıyor? Yani demek istediğim, Adobe Premiere'de videoyu düzenliyorum ve After Effects'i açtım o videonun tüm düzenlemeleri aynı şekilde After Effects'de görünüyor mu? Yani After Effects'de düzenleyince otomatik olarak Premiere Pro'da da kayıt ediliyor mu? Yoksa videoyu düzenleyip kaydettikten sonra After Effects'e ekleyip, oradan ayrıca düzenleme yapıp efekt mi eklemem gerekiyor?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. İyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Yapmak istediklerinizi anlıyorum fakat önce After Effects öğrenmeniz gerekiyor bu işler öyle yapayım bitsin olmuyor. After Effects ve Adobe Premiere zaten kombin olarak kullanabilirsin CC 2018 ile bu mümkün. Premiere Pro layer mantığıyla çalışıyor fakat After Effects kompoziting gibi karmaşık projeler için kullanılıyor. Ses efektlerine gelirsek internet bu iş için cennet "garbage(trash) sound effects" yazarsan böyle şeyler bulman tabi ki mümkün. Ancak bu işler için gerçekten iyi sisteme sahip olmak gerekiyor. Lakin info graphic veya kinetik tipografi gibi işlerle çalışacaksanız sisteminizin çok güçlü olmasına gerek yok.

Merhabalar. Yapmak istediklerinizi anlıyorum fakat önce After Effects öğrenmeniz gerekiyor bu işler öyle yapayım bitsin olmuyor. After Effects ve Adobe Premiere zaten kombin olarak kullanabilirsin CC 2018 ile bu mümkün. Premiere Pro layer mantığıyla çalışıyor fakat After Effects kompoziting gibi karmaşık projeler için kullanılıyor. Ses efektlerine gelirsek internet bu iş için cennet "garbage(trash) sound effects" yazarsan böyle şeyler bulman tabi ki mümkün. Ancak bu işler için gerçekten iyi sisteme sahip olmak gerekiyor. Lakin info graphic veya kinetik tipografi gibi işlerle çalışacaksanız sisteminizin çok güçlü olmasına gerek yok.

Elbette hemen oldu bittiyle olmaz zaman ve emek gerek. Bende öğrenmeye çalışacağım zaten sadece mantığını öğrenmek istedim. Bazı videolar izliyorum en az 30 40 kez geçiş efekti oluyor her defasında ses dosyası mı ekliyorlar? Yani programa entegre ses efektleri yok mu?

Öyle aşırı efektler felan yapmayacağım hocam. Sadece videoları güzelce düzenlemek ve geçiş efektlerinde ses eklemek istiyorum. Güzel olduysa güzel bir "blink" sesi kötü olduysa bir yere çarpmış gibi "dank" sesi ve bir kaç çeşit efektle süsleyip eklemek istiyorum videoya.

Birde anladığım kadarıyla Premiere Pro'da videoyu düzenlerken after effect bunu otomatik olarak görüyor doğru mu? After Effectte yaptıklarım otomatik olarak eklenecek Premiere Pro'daki videoma ?

Tabi ki her seferinde o ses efektlerini eklemeniz gerekiyor. YouTube videolarında fark etmiş olmalısınız bazı yayıncılar bazı editlerin 2-3 saat sürdüğünü belirtiyor. Söylemiş olduğum senkronizasyon CC 2018 de mevcuttur projeyi kaydetmeniz halinde aynı efektler After Effects de gözükecektir bununla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bilgim olsun iyi çalışmalar.

Tabi ki her seferinde o ses efektlerini eklemeniz gerekiyor. YouTube videolarında fark etmiş olmalısınız bazı yayıncılar bazı editlerin 2-3 saat sürdüğünü belirtiyor. Söylemiş olduğum senkronizasyon CC 2018 de mevcuttur projeyi kaydetmeniz halinde aynı efektler After Effects de gözükecektir bununla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bilgim olsun iyi çalışmalar.

Yardımcı olmanı isterim doğrusu en azından giriş seviye bilgileri önemli noktaları öğretmeni isterim müsait zamanın varsa.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı