ADSL vs VDSL ping değerleri

Alataria

Hectopat
Merhaba işim gereği Hakkari iline taşındım berbat altyapı nedeniyle çok kötü internet kullanıyordum en fazla 7 Mbps hızı görüyordum oyunlarda da 100-400 ms arasında ping değerlerini görüyordum. Şu an TTNET 300 metre mesafedeki fiber hat kutusundan bize yeni bir bakır tel ile hat çekti internetim biraz düzeldi şu an 15.5Mbps download 1.5Mbps upload hız alıyorum oyunlarda da ping değerim 70-80MS arasına düştü. İnternet paketim TTNET 16Mbps ADSL ancak yeni hat TTNET'in Hipernet adını verdiği sistemi destekliyor ve 24 Mbps hızına kadar alabiliyormuşum öyle dediler sanırım VDSL teknolojisi oluyor bu. İnternet hızı benim için o kadar önemli değil ama ADSL teknolojisinden VDSL teknolojisine yani 24 Mbps hızındaki pakete geçersem internet hız değerlerim nasıl olur? Özellikle ping süresi iyileşir mi? İnternette VDSL teknolojisinin ping süresini daha da fazla yükselttiği yönde yazılar ve şikayetler var ping dalgalanmaları da oluyormuş. Bilgili arkadaşlar konu hakkında yardımcı olursa sevinirim.

VDSL geçmeniz internet hızını yükseltecektir fakat Ping'e etki edeceğini sanmıyorum. Ping'in sizle alakalı olmadığından nasıl eminsiniz? Bilgisayarda arka planda çalışan uygulamalara bakınız.

Zamanında ADSL den VDSL ye geçince ping değerim 40+ azalmıştı. 120 pingden 79 pinglere falan düşmüştüm. Hız ile pingin doğrudan bir alakası yok fakat cidden farkediyor.
VDSL geçmeniz internet hızını yükseltecektir fakat Ping'e etki edeceğini sanmıyorum. Ping'in sizle alakalı olmadığından nasıl eminsiniz? Bilgisayarda arka planda çalışan uygulamalara bakınız.
Hakkari ilinde yaşadığı için sunuculara uzaklığı bir hayli fazla. VDSL ile iyileşebilir ping değeri ama şu an aldığı ping değerleri normal geldi bana.

Benim LOL'de 31 ms den 26 ms 'e düştü ama erişim kabini evimizin tam önünde ve yeni geldi. Bunun bir etkisi var mı bilmiyorum ama downloada doğrudan etkisi var hiper ve fiber netin. Mesela ben yakın olduğum için 16 Mbit yerine 18 alıyorum paketim 16 olmasına rağmen. Bazen 17 Mbit alıyorum. Hiper net fiber altyapının bakır ile sonlandırmasına deniyor bildiğim kadar. Biz bunu bina içine ve daireye kadar taşırsak Fiber internet oluyor yanlışım var ise düzeltsinler tabi. Bir de Gpon modem var direk daire içine kadar fiber oluyor modeme kadar giriyor bildiğim kadarı ile şu anda sıfır dairelere Gpon veriyorlar Türk Telekom bedava döşüyor diye biliyorum binaya kadar.

Modem arayüzünden girip baktığımda alabileceğim max. hız 26.8Mbps görünüyor. VDSL ile ping sürem 10 MS bile düşse benim için iyidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı