ADSL2+'dan VDSL'e geçilmeli mi?

Haklısınız. Zaten taşınacağım için şimdilik interneti böyle kullanmaya devam edeceğim. Bir soru soracağım. Yeni evde şu anda altyapı yok. Ev yapılırken altyapı döşeniyorsa bu altyapı fiber altyapısı mı oluyor?

Altyapıyı internet sağlayıcıları mahallenin Belediyesi'nden izin alarak genellikle mahalle girişlerine kadar fiber döşenir. Geri kalanını da her eve fiberden kablo çekerler. En iyiside eğer ki apartmana internet bağlanacaksa fiber apartmana kadar gelir ve apartmanın girişine içerde bir kutu yapılır ve oradan dairelere kabloyla dağıtılır. Sizde altyapı yoktan kastınız mahallede hiç altyapı yoksa, öncelikle internet sağlayıcısının (genellikle Türk Telekom bağlar) fiberi getirmesini bekleyeceksiniz. Yok eğer sadece bizim evde yok diyorsanız büyük ihtimal en yakın direk de bir kutu olur. Yakın evlere o kutudan internet verilir. Buna da port deniliyor. Port varsa bağlarlar. Bu şekilde de internet kullanabilirsiniz. Son olarak her altyapı fiber değildir. Fiber aslında bir teknolojidir. Örnek vermek gerekirse ADSL teknolojiyle maksimum 16 Mbps alırsınız. VDSL ile maksimum 100 Mbps alırsınız. Fiber ise 1000 Mbps 10.000 Mbps hızları alabilmek demektir. Ancak günümüzde altyapımız fiber olsa dahi bu hızları alanlar ülkemizde 200 bin civarlarında ve neredeyse hepsi TurkNet'li. Yani sırasıyla ADSL sonra ADSL+, VDSL, VDSL+ ve son olarak fiber teknolojisi. Bunlar teknolojidir. Ve altyapı olarak herkes fiber döşenmesini ister. Bugün olmazsa yarın belki herkes 1000 Mbps alacak. Gerçi bu kadar yüksek hızları yani indirmeleri destekleyen siteler ya da serverlar çok çok az. 1000 Mbps hızın olarak ama mesela dosya.co sitesinden herhangi bir dosya indirince ortalama 1 MB hızında indirecek. Çünkü site 1 MB'ye izin vermiş. Sorulacak başka bir şey varsa merak edilen buyur sorabilirsin. Bu arada bende VDSL 75 Mbps download 8 Mbps upload internet kullanıyorum. Teşekkürler.

Haklısınız. Zaten taşınacağım için şimdilik interneti böyle kullanmaya devam edeceğim. Bir soru soracağım. Yeni evde şu anda altyapı yok. Ev yapılırken altyapı döşeniyorsa bu altyapı fiber altyapısı mı oluyor ?
Fiber %30 diyim. VDSL döşerler %70 ihtimalle. Ya da internet kutusunu ve fiber kabloları hazır çekmişken direkt eve de takabilirler. Çok belli olmuyor açıkçası ne yapacakları. Ama en az VDSL gelir zaten.

Altyapıyı internet sağlayıcıları mahallenin Belediyesi'nden izin alarak genellikle mahalle girişlerine kadar fiber döşenir. Geri kalanını da her eve fiberden kablo çekerler. En iyiside eğer ki apartmana internet bağlanacaksa fiber apartmana kadar gelir ve apartmanın girişine içerde bir kutu yapılır ve oradan dairelere kabloyla dağıtılır. Sizde altyapı yoktan kastınız mahallede hiç altyapı yoksa, öncelikle internet sağlayıcısının (genellikle Türk Telekom bağlar) fiberi getirmesini bekleyeceksiniz. Yok eğer sadece bizim evde yok diyorsanız büyük ihtimal en yakın direk de bir kutu olur. Yakın evlere o kutudan internet verilir. Buna da port deniliyor. Port varsa bağlarlar. Bu şekilde de internet kullanabilirsiniz. Son olarak her altyapı fiber değildir. Fiber aslında bir teknolojidir. Örnek vermek gerekirse ADSL teknolojiyle maksimum 16 Mbps alırsınız. VDSL ile maksimum 100 Mbps alırsınız. Fiber ise 1000 Mbps 10.000 Mbps hızları alabilmek demektir. Ancak günümüzde altyapımız fiber olsa dahi bu hızları alanlar ülkemizde 200 bin civarlarında ve neredeyse hepsi TurkNet'li. Yani sırasıyla ADSL sonra ADSL+, VDSL, VDSL+ ve son olarak fiber teknolojisi. Bunlar teknolojidir. Ve altyapı olarak herkes fiber döşenmesini ister. Bugün olmazsa yarın belki herkes 1000 Mbps alacak. Gerçi bu kadar yüksek hızları yani indirmeleri destekleyen siteler ya da serverlar çok çok az. 1000 Mbps hızın olarak ama mesela dosya.co sitesinden herhangi bir dosya indirince ortalama 1 MB hızında indirecek. Çünkü site 1 MB'ye izin vermiş. Sorulacak başka bir şey varsa merak edilen buyur sorabilirsin. Bu arada bende VDSL 75 Mbps download 8 Mbps upload internet kullanıyorum. Teşekkürler.
Öncelikle zamanınızı ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Şu anda kullandığımız Türk Telekom internetinde ve ADSL2+ modemde (çok eski) sürekli kopmalar meydana geliyordu. Dün akşam müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah ettik ve bugün sabah teknik destek için Türk Telekom'dan geldiler. Kabloları kendi cihazlarıyla da kontrol ettiler ve eğer kablolarda bir sıkıntı olsaydı bizim cihazımızda da olurdu dediler. Problemin %80 modemden kaynaklandığını ve modemimizin çok eski olduğunu belirttiler. Ben de hazır Türk Telekom ekibini bulmuşken sordum ve dedim ki '' Birçok internet sağlayıcısının altyapı sorgulama bölümünden kontrol ettiğime göre burada VDSL altyapı var (Siteler 30-50 megabit internet alabileceğimizi gösterdiği için böyle dedim.) ve biz şu anda ADSL kullanmaktayız. Hazır modem de eski dediniz. Modemi VDSL destekli alıp ve ardından kablolar değişecekse değiştirip VDSL'e geçsek nasıl olur?'' dedim. O da '' olur.'' dedi. Ben de ardından tekrar sordum ve '' Yakında taşınacağım. Eğer o binada VDSL altyapı yoksa ve benim de VDSL paketim ve modemim varsa ADSL kullanabilir miyim o durumda diye sordum.'' O da '' O zaman paketinizi değiştirirsiniz dedi. (sanırım ADSL'e geçersiniz demek istedi tekrardan.)'' Yani VDSL modemle ADSL kullanabiliyormuşum sanırım. Çok bilmediğim için sordum. Yani bu durumda ben ne yapmalıyım ? Modemi VDSL destekli alıp ADSL2+'dan VDSL'e geçiş yapmam doğru olur mu şu anda ? Veya taşınmadan VDSL destekli modem alıp VDSL'e geçiş yapıp sonradan taşındığım yerde VDSL modem kullanırken ADSL'e geçiş mantıklı mı ?

Kullandığım modem bu:

modem.jpg

Yazdıklarıma dayanaraktan bu modem uygun mu ?

Netspeed altyapı sorgulama sonucunda max hız 53 Mbps gösteriyor. Santrale tahmini mesafe 327 Metre. Port var diyor.

Fiber %30 diyim. VDSL döşerler %70 ihtimalle. Ya da internet kutusunu ve fiber kabloları hazır çekmişken direkt eve de takabilirler. Çok belli olmuyor açıkçası ne yapacakları. Ama en az VDSL gelir zaten.
Teşekkür ederim yanıtınız için. Bilemiyorum artık ne döşeyeceklerini.

Son düzenleme:
Öncelikle zamanınızı ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Şu anda kullandığımız Türk Telekom internetinde ve ADSL2+ modemde (çok eski) sürekli kopmalar meydana geliyordu. Dün akşam müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah ettik ve bugün sabah teknik destek için Türk Telekom'dan geldiler. Kabloları kendi cihazlarıyla da kontrol ettiler ve eğer kablolarda bir sıkıntı olsaydı bizim cihazımızda da olurdu dediler. Problemin %80 modemden kaynaklandığını ve modemimizin çok eski olduğunu belirttiler. Ben de hazır Türk Telekom ekibini bulmuşken sordum ve dedim ki " birçok internet sağlayıcısının altyapı sorgulama bölümünden kontrol ettiğime göre burada VDSL altyapı var (siteler 30-50 megabit internet alabileceğimizi gösterdiği için böyle dedim.) Ve biz şu anda ADSL kullanmaktayız. Hazır modem de eski dediniz. Modemi VDSL destekli alıp ve ardından kablolar değişecekse değiştirip VDSL'e geçsek nasıl olur?" dedim. O da " olur." dedi. Ben de ardından tekrar sordum ve " yakında taşınacağım. Eğer o binada VDSL altyapı yoksa ve benim de VDSL paketim ve modemim varsa ADSL kullanabilir miyim o durumda diye sordum." o da " o zaman paketinizi değiştirirsiniz dedi. (sanırım ADSL'e geçersiniz demek istedi tekrar.)" yani VDSL modemle ADSL kullanabiliyormuşum sanırım. Çok bilmediğim için sordum. Yani bu durumda ben ne yapmalıyım? Modemi VDSL destekli alıp ADSL2+'dan VDSL'e geçiş yapmam doğru olur mu şu anda? Veya taşınmadan VDSL destekli modem alıp VDSL'e geçiş yapıp sonradan taşındığım yerde VDSL modem kullanırken ADSL'e geçiş mantıklı mı?

Kullandığım modem bu:

Eki Görüntüle 1119472

Yazdıklarıma dayanaraktan bu modem uygun mu?

NetSpeed altyapı sorgulama sonucunda Max hız 53 Mbps gösteriyor. Santrale tahmini mesafe 327 metre. Port var diyor.

Teşekkür ederim yanıtınız için. Bilemiyorum artık ne döşeyeceklerini.

İleriye dönük karar veriyorsan VDSL modemi alabilirsin. İleri belki de yeni evine fiber ya da VDSL internet gelir ve senin de kafan rahat olur. Hem fiyatlarda artıyor. 100 TL'lik modemler 300 - 400 TL'ye satılıyor. Şu an da VDSL modemi alıp artı olarak şu anki evde VDSL internet hizmeti alman konusuna gelirsek, dediğim gibi eğer ki 10 gün sonra taşınacaksan ya da 1 ay sonra değmez. Ama 2 ay ya da üstü ise denemeye değer. Tabi yüksek hıza alışınca yeni evde ki internet eziyet gibi gelecek. Yeni eve geçmeden yüksek hızlı internete geçme fikri sana kalmış. Ama ileriye dönük VDSL modem alayım mı diye sorarsan, imkanın varsa al derim. Yeni evinde eninde sonunda yüksek hızlı internet gelecektir. Şu anki modemde gerçekten bir problem seziyorsan ya da gerçekten bir problem varsa ( ADSL modemler günümüzde pek sağlam kalmıyor. Bende eski Türk Telekom'dan kalma VDSL modem var ve 5-6 yıllık modem bayağı sağlam. Her şeyiyle sapasağlam.) Yeni bir modem alabilirsin. İleriye dönük olur. Yeni eve geçince VDSL'den ADSL'ye geçmek mantıklı mı sorusuna gelirsek; yeni eve geçince her türlü ADSL kullanacaksın. Şu an senin tek düşünmen gereken şey, modemimde kesin bir problem varsa yeni modem alacaksam VDSL destekli olanı alayım en azından ileriye dönük olur. Ve taşınmama daha 1.5-2 ay varsa yüksek hızı alayım. Ama bilmem gereken bir şey var. Bu hızlara alışırsam yeni evdeki düşük ADSL hızım bana ceza gibi gelecek. Ya da modemim bozuksa sadece modemi yenileyeceğim ve şu anki interneti kullanmaya devam edeceğim. Yüksek hızı da yeni evimde fiber ya da VDSL gelince alırım. O zamana kadar ADSL'ye devam ederim. İşte bütün olasılıklar bunlar. 2'si de mantıklı ama seçim sende kalmış. Kesin mantıklı olan şu modemde kesin problem varsa modemi değiştir. Geriye kalan VDSL ya da ADSL hızı kendin seçmelisin.

Son olarak uygun mudur diye koyduğun modemi alabilirsin.

İnternet olarak yeni evde ya da eski evde internet firma değiştireceksen TurkNet ile başlayabilirsin. En azından test etmiş olursun. Çünkü herhangi bir taahhüt yok. Beğenmezsen hemen kapattırabiliyorsun. Bir de kullanan birinin davet koduyla katılırsan hem sana hem kodu aldığın kişi ilk faturayı ödedikten sonra 1 ay ücretsiz kullanıyorsun. TurkNet'i beğenmezsen diğer firmalara başvurabilirsin. Tercihe bağlı olarak davet kodu verebilirim. (tamamen tercih sana bağlı) (Türk Telekom'da 100 TL'ye 35 Mbps alabiliyorken TurkNet'te 100 TL'ye 75 Mbps almaktayım.)

Not: Mbps üzerinden saniyede ortalama kaç megabayt indirme yapabileceğini hesaplamak istersen Mbps/8 yapman yeterlidir.

Örneğin;

Ben 75 Mbps download, 8 Mbps upload hızında internet hizmetinde sahibim.

Herhangi bir dosya indirdiğimde eğer ki site izin verirse maksimum olarak 75/8 =9.3 megabayt hızında indirme yaparım. Yani saniyede 9.3 megabayt indiririm. Upload hızına gelecek olursak 8/8 = 1 yani bir dosyayı mesela Google Drive'a yükleyeceğim ve saniyede ortalama 1 megabayt hızıyla yüklemiş olacağım. Alacağın paketlerde eğer ki taahhüt yapan bir firmadan internet alacaksan buna göre hesaplar ve kendi ihtiyacına göre almanı tavsiye ederim.

Varsa başka soru alırım.

yeni eve geçince her türlü ADSL kullanacaksın.
Aslında dedikleriniz mantıklı. Ancak yeni eve taşınma sürem 1,5-2 ay sürecek gibi duruyor. Ev daha inşaat aşamasında ve ne zaman bitip bitmeyeceği belli değil açıkçası. Ama en azından 1,5-2 ay sürecek gibi. ''Yeni eve geçince her türlü ADSL kullanacaksın.'' dediniz ancak bunu neden dediğinizi anlamadım açıkçası. Yeni evde VDSL kullanamaz mıyım yani altyapısal olarak? Taşınacağım yerin adresi şu anda yok ve yanındaki binalara bakıp Netspeed'den altyapı sorguladığımda altyapı yok diyor. Bu inşaat bitince altyapı gelir mi bilemiyorum. Sizin fikrinizi de merak ettim. Çok kararsız kaldım ne yapmam gerektiği konusunda. Bugün Türk Telekom teknik destekten geldiklerinden beri bir ya da iki kez internette kopma oldu ve sonrasında bu saate kadar hiçbir sıkıntı olmadı çok şükür. Ama modemin fotoğrafını attığım gibi ADSL bir modem ve baya bir eski. Çok aşırı ısınıyor ve ısınmadan kopmalar olur mu bilmiyorum ama sanki ısındığından kopuyor gibi. VDSL'e geçip yeni eve taşınınca ADSL'e dönünce çok farklı internet deneyimi olacak dediğiniz gibi. Karar vermek zor ancak büyük ihtimalle VDSL'e geçip bahsettiğim modemi alacağım gibi. Bugün Türk Telekom yetkilisine de sorduğum üzere yeni evde VDSL olmazsa VDSL modemle ADSL kullanabilecekmişim. ADSL internet hizmetine geçersiniz tekrar demişti yetkili kişi. Büyük ihtimalle dediğim gibi yapacağım. Çünkü eve taşınana kadar ne kadar geçecek bilemiyorum ve altyapı şu anda destekliyor. Altyapı desteklediği için bu yavaş, kesintili internete tahammül edemiyorum çok fazla kesildiği için.

Ayrıca yeni evde TürkNet'e geçebilirsiniz demişsiniz. Gönül isterdi ki geçelim ama Türk Telekom ile 15 ay gibi bir taahhütümüz var. Belki ileride geçebilirim TürkNet'e. Önerileriniz için sağ olun.

Aslında dedikleriniz mantıklı. Ancak yeni eve taşınma sürem 1, 5-2 ay sürecek gibi duruyor. Ev daha inşaat aşamasında ve ne zaman bitip bitmeyeceği belli değil açıkçası. Ama en azından 1, 5-2 ay sürecek gibi. "yeni eve geçince her türlü ADSL kullanacaksın." dediniz ancak bunu neden dediğinizi anlamadım açıkçası. Yeni evde VDSL kullanamaz mıyım yani altyapısal olarak? Taşınacağım yerin adresi şu anda yok ve yanındaki binalara bakıp NetSpeed'den altyapı sorguladığımda altyapı yok diyor. Bu inşaat bitince altyapı gelir mi bilemiyorum. Sizin fikrinizi de merak ettim. Çok kararsız kaldım ne yapmam gerektiği konusunda. Bugün Türk Telekom teknik destekten geldiklerinden beri bir ya da iki kez internette kopma oldu ve sonrasında bu saate kadar hiçbir sıkıntı olmadı çok şükür. Ama modemin fotoğrafını attığım gibi ADSL bir modem ve bayağı bir eski. Çok aşırı ısınıyor ve ısınmadan kopmalar olur mu bilmiyorum ama sanki ısındığından kopuyor gibi. VDSL'e geçip yeni eve taşınınca ADSL'e dönünce çok farklı internet deneyimi olacak dediğiniz gibi. Karar vermek zor ancak büyük ihtimalle VDSL'e geçip bahsettiğim modemi alacağım gibi. Bugün Türk Telekom yetkilisine de sorduğum üzere yeni evde VDSL olmazsa VDSL modemle ADSL kullanabilecekmişim. ADSL internet hizmetine geçersiniz tekrar demişti yetkili kişi. Büyük ihtimalle dediğim gibi yapacağım. Çünkü eve taşınana kadar ne kadar geçecek bilemiyorum ve altyapı şu anda destekliyor. Altyapı desteklediği için bu yavaş, kesintili internete tahammül edemiyorum çok fazla kesildiği için.

Ayrıca yeni evde TurkNet'e geçebilirsiniz demişsiniz. Gönül isterdi ki geçelim ama Türk Telekom ile 15 ay gibi bir taahhütümüz var. Belki ileride geçebilirim TurkNet'e. Önerileriniz için sağ olun.

Yeni evde altyapı gözükmüyor dediniz. Şimdi 3 olasılık var.
1. ya hiç altyapı yoktur. Ama zannetmiyorum. Mutlaka vardır. Yani daha mahalle yeni kurulmuştur.

2. olasılık ise eski altyapı vardır ve ADSL kullanacakınız.

3. olasılık ise altyapı VDSL ya da ADSL belki de fiber var bilemeyiz. Sorun ise port olayında. Aslında mahallede yan adreslerde ya da direk mahallede internet altyapı sorgusunda port arıyorlar ve port yoksa altyapı yok diyorlar. Örnek vermek gerekirse kendi mahallemde portlar doluydu. Ve bende Türk Telekom internet kullanıcısıydım. Daha sonra TurkNet'i arayıp sorgulattım ve altyapı yok dediler. Tabi benim işim TurkNet'e direk geçiş olduğu için farklı muhabbet. Anlatmak istediğim port yoktur. Onu da hallederler.

Port olayı aslında önceden mahalleye bir kutu koyarlardı ve kac port varsa o kadar ev kullanırdı.
Daha sonra millet ev yapınca ortalık karıştı. Mesela amcamlar bizim evin adresi üzerinden internet kullanıyorlar.

Ama neyse ki yeni yapılan düzenli mahallelerde ya da yine çarpık mahallere daha yeni altyapı gelen her daireye özel kablo bırakıyorlar. İster internet kullan ya da kullanma o kablo senin dairene ait oluyor. Bugünlerde bunları görmek güzel ama benim oturduğum yerde öyle değil. Birçok kullanıcının internet başvurusu var. Biri interneti iptal etse port anında doluyor.

Modemler özellikle eski modemler ve yeni firmaların (Türk Telekom'un güncel verdiği VDSL modemler sıkıntılı) ucuza üretilmiş ve kiralık verdiği modemler çok kötü. Evet maalesef Türk Telekom da modemin dahi yoksa aylık ortalama 6 TL ile modem kiralıyor ve internet taahhüt bittiğinde kendi verdiği modemi geri alıyor. Tabi bu yeni kullanıcılara ve hiçbir modeme sahip olmayanlara yapılıyor.

Senin modeme gelirsek, ısınmadan dolay problem çıkarması mümkün. Zaten parayı veren düdüğü çalıyor. Bugün TP- Link'in 250 - 300 TL'lik modemlerini alıyorlar. Sonra aynı muhabbet işte.

Aklımdaki soru şu: Mahalle yenimi kuruluyor. ya da herhangi bir firma toplu konut vs. yaptıysa oraya mutlaka yeni VDSL ya da fiber mutlaka gelecektir.

Yeni eve internet taşımada ise eğer ki şu anki paketi yeni evde kullanmaya devam ederseniz ve size söylenen hızları alamıyor iseniz Türk telekoma başvurup sorgusuz sualsiz kapattırma hakkına sahipsiniz. Bu şu anki evinizde dahi geçerlidir. Tabi problemin interneti veren firma tarafında olmak zorundadır.

Son düzenleme:
Yeni evde altyapı gözükmüyor dediniz. Şimdi 3 olasılık var.
1. ya hiç altyapı yoktur. Ama zannetmiyorum. Mutlaka vardır. Yani daha mahalle yeni kurulmuştur.

2. olasılık ise eski altyapı vardır ve ADSL kullanacakınız.

3. olasılık ise altyapı VDSL ya da ADSL belki de fiber var bilemeyiz. Sorun ise port olayında. Aslında mahallede yan adreslerde ya da direk mahallede internet altyapı sorgusunda port arıyorlar ve port yoksa altyapı yok diyorlar. Örnek vermek gerekirse kendi mahallemde portlar doluydu. Ve bende Türk Telekom internet kullanıcısıydım. Daha sonra TurkNet'i arayıp sorgulattım ve altyapı yok dediler. Tabi benim işim TurkNet'e direk geçiş olduğu için farklı muhabbet. Anlatmak istediğim port yoktur. Onu da hallederler.

Port olayı aslında önceden mahalleye bir kutu koyarlardı ve kac port varsa o kadar ev kullanırdı.
Daha sonra millet ev yapınca ortalık karıştı. Mesela amcamlar bizim evin adresi üzerinden internet kullanıyorlar.

Ama neyse ki yeni yapılan düzenli mahallelerde ya da yine çarpık mahallere daha yeni altyapı gelen her daireye özel kablo bırakıyorlar. İster internet kullan ya da kullanma o kablo senin dairene ait oluyor. Bugünlerde bunları görmek güzel ama benim oturduğum yerde öyle değil. Birçok kullanıcının internet başvurusu var. Biri interneti iptal etse port anında doluyor.

Modemler özellikle eski modemler ve yeni firmaların (Türk Telekom'un güncel verdiği VDSL modemler sıkıntılı) ucuza üretilmiş ve kiralık verdiği modemler çok kötü. Evet maalesef Türk Telekom da modemin dahi yoksa aylık ortalama 6 TL ile modem kiralıyor ve internet taahhüt bittiğinde kendi verdiği modemi geri alıyor. Tabi bu yeni kullanıcılara ve hiçbir modeme sahip olmayanlara yapılıyor.

Senin modeme gelirsek, ısınmadan dolay problem çıkarması mümkün. Zaten parayı veren düdüğü çalıyor. Bugün TP- Link'in 250 - 300 TL'lik modemlerini alıyorlar. Sonra aynı muhabbet işte.

Aklımdaki soru şu: Mahalle yenimi kuruluyor. ya da herhangi bir firma toplu konut vs. yaptıysa oraya mutlaka yeni VDSL ya da fiber mutlaka gelecektir.

Yeni eve internet taşımada ise eğer ki şu anki paketi yeni evde kullanmaya devam ederseniz ve size söylenen hızları alamıyor iseniz Türk telekoma başvurup sorgusuz sualsiz kapattırma hakkına sahipsiniz. Bu şu anki evinizde dahi geçerlidir. Tabi problemin interneti veren firma tarafında olmak zorundadır.
Taşınacağım binanın yanındaki adreslere NetSpeed üzerinden altyapı sorgulaması yaptığımda port yok diyor. Sonra da altyapı yok diyor. Galiba 3. olasılık gibi.

Modem konusuna gelirsek. Bahsettiğim modemi alacaktım ancak ailem o markayı bilmediklerinden ve bu tarz cihazların internetten satın alımı ile ilgili kuşkuları olduğundan satın almama izin vermediler. Türk Telekom'un VDSL modemlerinden aldık. Burada büyük bir hata yaptık ama yapacak bir şey yok. Kaç defa izah etmeye çalıştım bahsettiğim modemin daha iyi olduğu hakkında ama ikna edemedim.

Sorunuza gelirsek;

Mahalle yeni kurulmuyor. Eski bir bina vardı orası yıkıldı ve şu anda onun yerine bir inşaat yapılıyor. Tahminen 1,5-2 ay süresi kaldı. Yanında bir sürü bina var. O binalarda da mutlaka internet kullanan vardır. Ev de inşaat aşamasında olduğundan altyapı sorgulamasında adresi çıkmıyor. Hemen yanındaki binalara altyapı sorgulaması yaptığımda ise port yok, altyapı yok diyor.

Bugün Türk Telekom'un VDSL modemi gelecek ve kullanmaya başlayacağız nasip olursa. Ancak kullandığım internet tarifesi ADSL sanırım. Onu da müşteri hizmetlerinden yapılıyorsa VDSL'e aktaracağız.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Taşınacağım binanın yanındaki adreslere NetSpeed üzerinden altyapı sorgulaması yaptığımda port yok diyor. Sonra da altyapı yok diyor. Galiba 3. olasılık gibi.

Modem konusuna gelirsek. Bahsettiğim modemi alacaktım ancak ailem o markayı bilmediklerinden ve bu tarz cihazların internetten satın alımı ile ilgili kuşkuları olduğundan satın almama izin vermediler. Türk Telekom'un VDSL modemlerinden aldık. Burada büyük bir hata yaptık ama yapacak bir şey yok. Kaç defa izah etmeye çalıştım bahsettiğim modemin daha iyi olduğu hakkında ama ikna edemedim.

Sorunuza gelirsek;

Mahalle yeni kurulmuyor. Eski bir bina vardı orası yıkıldı ve şu anda onun yerine bir inşaat yapılıyor. Tahminen 1,5-2 ay süresi kaldı. Yanında bir sürü bina var. O binalarda da mutlaka internet kullanan vardır. Ev de inşaat aşamasında olduğundan altyapı sorgulamasında adresi çıkmıyor. Hemen yanındaki binalara altyapı sorgulaması yaptığımda ise port yok, altyapı yok diyor.

Bugün Türk Telekom'un VDSL modemi gelecek ve kullanmaya başlayacağız nasip olursa. Ancak kullandığım internet tarifesi ADSL sanırım. Onu da müşteri hizmetlerinden yapılıyorsa VDSL'e aktaracağız.

Cevaplarınız için teşekkürler.
Ev yıkılıp tekrar yapılacaksa şuanda Vdsl internet kullanmanız iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı