ADSL2+ Hat Değerleri

Burzum

Kilopat
Daha fazla  
Size zahmet, değerler normal mi değil mi bir kontrol eder misiniz? Yalın internet kullanıcısıyım, bina içerisindeki ankastreden eve kabloyu kendim çektim. Kablo bağlantısını yaparken kablomu, internet servis sağlayıcının bana ayırdığı iki uçlu kabloya direk bağladım ve bantladım. Sizce kablomu direkt kutuya mı bağlamam gerekiyor? Bir değişiklik olur mu?

Ekran Görüntüsü (8).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Değerlerin bir ADSL’e göre çok çok iyi durumda. Direk ankastreye bağlayarak eksiz bir şekilde modeme getirmen daha iyi olur. Ekli olması kayıplara neden olur. Kaliteli bir bağlantıya sahipsin ADSL kullananlar arasında seçilmiş kişisin 😊

Cevabın için teşekkür ederim. Türk Telekom kutusu apartmanın hemen yanında belki ondandır. Peki kabloyu direk ankasteye bağlamak için özel bir aparat veya alet gerekli mi ? Ankastreyi hiç açmaya çalışmadım, bana ayrılan kabloyu direk ayırıp dışarı çıkartmışlardı oraya bağladım.

Cevabın için teşekkür ederim. Türk Telekom kutusu apartmanın hemen yanında belki ondandır. Peki kabloyu direk ankasteye bağlamak için özel bir aparat veya alet gerekli mi ? Ankastreyi hiç açmaya çalışmadım, bana ayrılan kabloyu direk ayırıp dışarı çıkartmışlardı oraya bağladım.

Benim binamdaki ankastre biraz eski olduğu için şöyle bir yönlendirme yapabilirim sana ait portta 2 adet giriş var benimkinde vida ile bağlanmışlardı. Vidaları gevşetip ek olan kabloyu çıkardım aynı şekil yerine Cat6 kabloyu yerleştirdim. Kabloların sıra önemli değil, kafana göre takabilirsin. Sende ankastreye bakarak zaten yapabilirsin. Kendine güvenmiyorsan hiç uğraşma derim. Ek olan kablo çok eski değilse gözle görülür çok çok fark olmayacaktır.

Benim binamdaki ankastre biraz eski olduğu için şöyle bir yönlendirme yapabilirim sana ait portta 2 adet giriş var benimkinde vida ile bağlanmışlardı. Vidaları gevşetip ek olan kabloyu çıkardım aynı şekil yerine Cat6 kabloyu yerleştirdim. Kabloların sıra önemli değil, kafana göre takabilirsin. Sende ankastreye bakarak zaten yapabilirsin. Kendine güvenmiyorsan hiç uğraşma derim. Ek olan kablo çok eski değilse gözle görülür çok çok fark olmayacaktır.

Bu tarz islere elim fazlasıyla yatkındır ve anlarımda ne biliyim daha önce hiç açmadığımdan ekstra bir alet aparat gereklimi sormak istedim. Anladığım kadarıyla bu halde max 20mbit alabiliyorum. Yeni sözlesme yaptım netspeed ile 35mbit lik paketi aldım suan hattı tasımakla uğrasıyorlar. 20mbit üzeri görebilmek için vdsl e mi geçmem gerekiyor acaba ?

Bu tarz islere elim fazlasıyla yatkındır ve anlarımda ne biliyim daha önce hiç açmadığımdan ekstra bir alet aparat gereklimi sormak istedim. Anladığım kadarıyla bu halde max 20mbit alabiliyorum. Yeni sözlesme yaptım netspeed ile 35mbit lik paketi aldım suan hattı tasımakla uğrasıyorlar. 20mbit üzeri görebilmek için vdsl e mi geçmem gerekiyor acaba ?

Ankastreye bağlamak için herhangi bir aparata gerek yok. Sadece bir tornavida ve kablonun ucunu açmak için bir pense yeterli :)

Evet, şu anda hattın en fazla 24 Mbit civarlarında destekliyor, en fazla 20-21 Mbit arası görebileceğini sanıyorum. Daha fazla hız için VDSL veya fiber altyapın olması gerekli. Bölgende VDSL varsa 35 Mbit gerçekten şu şartlarda tatmin edici bir hız.

Öncellikle hat zayıflaması ve SNR değeri çok iyi, bölgenizde VDSL olabilir, var ise daha yüksek hızlı bir pakete geçmenizi öneririm.

Ankastrede size bırakılan uçları direk olarak ek yaptıysanız zaman içinde paslanacaktır, haliyle ping, hız düşmesi veya dalgalanmansı yaşanabilir, en güzeli, krone pensesi alın(10-20₺ gibi fiyatı var) hattı direk soymadan kroneye çakmak olacaktır.

Farklı bir yöntem, ek kısmını güzelce, iyi bir lehim teli ile lehimleyip, ısı ile daralan makaron ile yalıtıp, dışını kağıt bant ile kapatabilirsiniz. Elektrik bantlarında yer alan o yapışkanlığı sağlayan kimyasal xDSL gibi sinyalleri baltalıyor.

Öncellikle hat zayıflaması ve SNR değeri çok iyi, bölgenizde VDSL olabilir, var ise daha yüksek hızlı bir pakete geçmenizi öneririm.

Ankastrede size bırakılan uçları direk olarak ek yaptıysanız zaman içinde paslanacaktır, haliyle ping, hız düşmesi veya dalgalanmansı yaşanabilir, en güzeli, krone pensesi alın(10-20₺ gibi fiyatı var) hattı direk soymadan kroneye çakmak olacaktır.

Farklı bir yöntem, ek kısmını güzelce, iyi bir lehim teli ile lehimleyip, ısı ile daralan makaron ile yalıtıp, dışını kağıt bant ile kapatabilirsiniz. Elektrik bantlarında yer alan o yapışkanlığı sağlayan kimyasal xDSL gibi sinyalleri baltalıyor.

Yardımcı olduğunuz için çok tesekkür ederim arkadaslar. Maalesef basit bir hata yaptım benim modemim vdsl desteklemiyormus bağlantımı bugün hallettiler ama malum modem yüzünden internet erisimi sağlayamadım. Bende paket değisikliği talep ettim ve su anda 16mbit adsl paketini kullanıyorum. Bunlarda hız testim ve ping değeri. Suan için kablo ile oynamamaya karar verdim ping ve hız gayet iyi ileride vdsl desteki bir modem alır isem kabloyuda direk ankastreye bağlarım. Tekrardan tesekkür ettim hayırlı günler arkadaslar.
Ekran Görüntüsü (9).png

TTNET üzerinde ADSL internet kullanıyorum bende uzun yıllardır. VDSL aboneliğe geçiş yapacağım sözleşmem biteceği ay. Netspeed üzerindeki bir pakete geçeceğim.

Benim değerlerde aşağıdaki gibi şuan.
Ekran Alıntısı.JPG

Max Rate değeri 22 kbps değerini gördüğü oluyor indirme olarak. Yükleme değeri şuan ki civarda oluyor her zaman ADSL abonelik sağolsun. :)

VDSL port üzerine geçmeden önce alabileceğiniz en yüksek hızı öğrenin ve ona göre paket seçimi yapın.

Hız testi olarak Türk Telekom testi ve hıztesti.com üzerinden örnek vereceğim.
Ekran Alıntısı1.JPG

Türk Telekom testi ping ve dalgalanma durumunu genelde doğru gösterirken indirme değerini gerçek değer olarak göstermiyor. Bendeki değere göre neredeyse 2 Mbps değeri kadar kayıp olarak gösteriyor.
Ekran Alıntısı2.JPG

Yukarıdaki değer ise hıztesti.com üzerinde yapılmıştır. Bu sitenin eksi yönü ping değerlerini gerçek göstermeyişi bence. İndirme ve yükleme değerleri her zaman gerçek değerlere yakın olurken ping çok dengesiz. Bu görselde olduğu gibi genel olarak 11 gösterse de çoğunlukla 20 ve 30 civarı değerleri dahi gösteriyor.

Bu nedenle modem üzerinden gördüğümüz değerler en doğru ve en gerçek değerlerdir. Tek sorun ise ping değerini gerçek olarak gösteren bir kaynak yok bence.

Farklı yerlerden hız testi yaptım sonuçlar gene aynı. Ping 10 ila 13 arasında çıkıyor. Heralde server uzaklığı etkliyor pingi her bağlandığımız server da aynı pingi alamıyoruz, ki doğal bir durum galiba.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı