ADSL’den Fibere Geçiş Hikâyem

Allah sizlere daha iyilerini nasip eylesin inşallah arkadaşlar.

Abdullahpaşa'da Turk Telekom'un İl Müdürlüğüne gidip, fiber altyapı için talepte bulunduğumuz zaman hatrıma geldi. Arkadaşlar, sabrın sonu selamettir.

Her ne kadar bu iş şans işi olsa da birçok faktör bulunuyor. Evinizin yeni ve sağlam olması gerek, TT'nin hızlı davranması lâzım diye uzar da uzar bu liste.
Eki Görüntüle 866998Hocam buna sabır mı dayanır?
Hocam inşallah en kısa sürede altyapı çalışmalarına başlarlar. Maalesef ki ülkemizin kambur sorunlarından birisi internet.

Böyle olunca da insanlar çok mağdur oluyor.

@OnlyGroovy hocam işiniz basit o zaman. En yakın Turk Telekom İl veya İlçe Müdürlüğüne müracaat ederseniz, sizi plana almaları kısa sürer. Çevrenizde de yeni binalar varsa, çok daha rahat olur. Ya da müteahhitinize operatörler ile görüşüp, altyapı çalışmaları için uğraşmasını söyleyebilirsiniz.

@OnlyGroovy hocam işiniz basit o zaman. En yakın Türk Telekom İl veya İlçe Müdürlüğüne müracaat ederseniz, sizi plana almaları kısa sürer. Çevrenizde de yeni binalar varsa, çok daha rahat olur. Ya da müteahhitinize operatörler ile görüşüp, altyapı çalışmaları için uğraşmasını söyleyebilirsiniz.

Sorun Türk Telekom değil sorun müteahhit. Neymiş ne gerek var fibere olur mu canım?

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere bu geçiş hikâyemi anlatacağım. İnşallah sizler de bu duyguyu en kısa sürede tadarsınız.
Not: Çok uzun olacak. Kafa ütülemiş olabilirim. Şimdiden özür dilerim.

Öncelikle Elazığ’da ikâmet ediyorum. Depremden önce oturduğumuz Abdullahpaşa Mahallesi’nde ADSL altyapıda 16 Mbps internet kullanıyordum. Altyapının fibere geçmesi için Turk Telekom İl Müdürlüğüne müracaat etmiştik fakat sonuç alamamıştık.

Nedenini öğrenebildim. Turk Telekom, eski evlere altyapı çekmek istemiyor. Bunun sebebi ise deprem riskinden dolayıymış.

Neyse. 24 Ocak günü 6,8’lik deprem sonrası (Abdullahpaşa'daki evimiz ağır hasar çıkmıştı ve kentsel dönüşüme alındı.) Sürsürü Mahallesi’ne taşındık. Burada da –çevremizdeki bütün evler yeni olmasına rağmen- ADSL altyapıdaydık ve yine maksimum hızımız 16 Mbps idi.

Daha sonra kiraya çıktığımız ev de “orta hasar” çıktığı için yeni bir eve taşınmak zorunda kaldık. Bu ev ise 3 senelikti, aynı mahallede bu arada, ve altyapısı fibermiş arkadaşlar. Başta şaşırdım tabii. Sonrasında ise hak sahibi babam olduğu için nakil sürecini başlattı. En uygun hız 24 Mbps’i seçmişti fakat bu hız bana yeterli gelmedi.

Rica etmem üzerine sağ olsun babam da 35 Mbps’ye çıkardı (Fiyatı 140 TL). Bugünlerde bilgisayarımın hem eskimiş olması hem de termal macununun kurumuş olması sebebiyle Geforce Now’a yöneldim. Hazır sunucular da Türkiye’ye geliyor dedim, altyapı da destekliyor 100 Mbps’ye çıkaralım diye düşündüm.

Şunu da kısaca belirtmiş olayım. Müşteri hizmetlerini aradığımda babama son taşınmamızda pahalı bir kampanyaya imza attırmışlar. Eğer ki biz bu kampanyayı seçseydik 100 Mbps’ye 240 TL ödemek zorunda kalacaktık (@erengore hocam 210 TL değilmiş, 240 TL imiş. Yanlış bilgi vermişim. Özür dilerim.). Yani arkadaşlar, Türkiye’de yaşıyoruz, bu yüzden gözünüzü dört açmanız gerek. Diğer türlü en pahalı tarifeyi de verebiliyorlar.

Neyse, şimdi ise İnternette Fırsat kampanyasına geçiş yaparak 100 Mbps internetimizi 175 TL’ye kullanıyoruz. Speedtest sonucum, Allah herkese bundan yükseklerini nasip eder inşallah.
Eki Görüntüle 866990

İleride ise Abdullahpaşa’ya taşınacağız inşallah. Evlerimiz yapılıyor ve sayılı günü kaldı. Edindiğim bilgiye göre TT, Elazığ’daki her yapılacak TOKİ’ye FTTH (fiber) altyapı çekecekmiş. Bu da bizim için güzel bir haber oldu.
Hocam estağfirullah öyle şey olur mu sorun değil.

Hayırlı olsun hocam güzel günlerde kullanmanız dileğiyle ancak o paraya 91 Mbps beni bile rahatsız etti. Biraz size esneklik tanıyıp hızınızı arttırabilirler sonuçta FTTH limitlemelerini de onlar yapıyor. Bir de Upload neden düşük hocam? 10 olması gerekmiyor mu?

Frankfurt GTT.net sunucusuna Speedtest yapar mısınız hocam?

Birkaç trace testi rica edebilir miyim?

tracert vie.valve.net
tracert tr.leagueoflegends.com
tracert 1.1.1.1
tracert 162.249.79.1

Bu arada bunları istememin sebebi hem sizin bağlantılarınızı merak ediyor olmam. Zahmet olmazsa atarsanız sevinirm. Tekrardan hayırlı olsun. Bir sorun olursa etiketleyebilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam estağfirullah öyle şey olur mu sorun değil.

Hayırlı olsun hocam güzel günlerde kullanmanız dileğiyle ancak o paraya 91 Mbps beni bile rahatsız etti. Biraz size esneklik tanıyıp hızınızı arttırabilirler sonuçta FTTH limitlemelerini de onlar yapıyor. Bir de Upload neden düşük hocam? 10 olması gerekmiyor mu?

Frankfurt GTT.net sunucusuna Speedtest yapar mısınız hocam?

Birkaç trace testi rica edebilir miyim?

tracert vie.valve.net
tracert tr.leagueoflegends.com
tracert 1.1.1.1
tracert 162.249.79.1

Bu arada bunları istememin sebebi hem sizin bağlantılarınızı merak ediyor olmam. Zahmet olmazsa atarsanız sevinirm. Tekrardan hayırlı olsun. Bir sorun olursa etiketleyebilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.
Hocam dediğiniz traceleri ve speedtesti yapacağım.

Bir diğer konu hız yavaşlığım. Sebebi şu ki tarifeye yeni geçtik. 24 Mbps'ten 35 Mbps'e geçince, aldığımız hız 30 falandı. Daha sonrasında, hızımızı güncellediler mi bilmiyorum fakat 40 Mbps'i gördüm Speedtest'te. Günden güne iyileşecek diye umuyorum.

Upload konusu biraz sıkıntılı. Turk Telekom, en fazla 8 Mbps tanımlıyor. Müşteri hizmetlerini aradığımda, 5-8 arasının ideal olduğunu belirtti. Bu hızında gelecek günlerde daha iyiye çıkacağını düşünmekteyim.

Tracertlardan pek anlamadığım için LOL ping testini ApRa'nın şu konusuna bakarak yaptım ve sonuç:
1612531412556.png

GTT Speedtest saçma bir şekilde şöyle bir sonuç buldu:
1612531442881.png

Valve sunucularına yaptığım test:
1612531559672.png

Tracert 1.1.1.1'e yaptığım test:
1612531634791.png

Tracert 162.249.79.1'a yaptığım test ve sonucu:
1612531734847.png

Hocam geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayın lütfen.

Hocam dediğiniz traceleri ve speedtesti yapacağım.

Bir diğer konu hız yavaşlığım. Sebebi şu ki tarifeye yeni geçtik. 24 Mbps'ten 35 Mbps'e geçince, aldığımız hız 30 falandı. Daha sonrasında, hızımızı güncellediler mi bilmiyorum fakat 40 Mbps'i gördüm Speedtest'te. Günden güne iyileşecek diye umuyorum.

Upload konusu biraz sıkıntılı. Turk Telekom, en fazla 8 Mbps tanımlıyor. Müşteri hizmetlerini aradığımda, 5-8 arasının ideal olduğunu belirtti. Bu hızında gelecek günlerde daha iyiye çıkacağını düşünmekteyim.

Tracertlardan pek anlamadığım için LOL ping testini ApRa'nın şu konusuna bakarak yaptım ve sonuç:
Eki Görüntüle 867045
GTT Speedtest saçma bir şekilde şöyle bir sonuç buldu:
Eki Görüntüle 867046
Valve sunucularına yaptığım test:
Eki Görüntüle 867050
Tracert 1.1.1.1'e yaptığım test:
Eki Görüntüle 867051
Tracert 162.249.79.1'a yaptığım test ve sonucu:
Eki Görüntüle 867059
Hocam geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayın lütfen.
Hocam değerler aşırı iyi değil. Özellikle Valorant için 40ms civarı demiş. Oldukça can sıkıcı. Steam'de aşırı iyi değil. Elazığ nerede pek bilmiyorum ama 20ms'lik ciddi bir fark ortaya yaratıyor çoğu durumda.

GTT.net olarak yazıp Frankfurt olan sunucuyu seçmeliydiniz hocam orada yanlış server'i seçmişsiniz haberiniz olsun. Yani 250 pingi görünce rahatsız olmayın zaten yanlış server'i seçmişsiniz.

Hocam bu arada sizin internetiniz 100 Mbps değil miydi az önce öyle gördüğüme eminim. Bu arada az daha zaman verin bekleyin eğer düzelmezse bu düşük hızınızı kesinlikle belirtin. Çünkü 100 Mbps pakete 25 parası verirsiniz vallaha öyle bir şey Allah'a şükür başıma gelmiyor yoksa yıkarım ortalığı. Bu arada aslında FTTH'de direk herşeyin geldiği gibi düzgün olması lazım. Yani şimdi aslında sizin normalde sorun yaşamıyor olmanız lazım. Benim evime ilk fiber geldiği günü hatırlıyorum. İnternet gerçekten mükemmeldi. Eğer şu an memnun değilseniz ilerleyen her gün daha az memnun olacaksınız. Tavsiyem yakın zamanda müşteri hizmetleriyle görüşün. Bu böyle olmaz yani. Bu arada POP noktaları ve veri iletişimi konusunda bence daha iyi olabilirdi. Pinginiz biraz var fiber kullanıcısı olmanıza rağmen. Zaman verin ilerleyen zamanlarda düzelebilir diye düşünüyorum. İnşallah düzelir.

Yok hocam estağfirullah yazdığım anda cevap vermek zorunda değilsiniz elbette. Lafı bile olmaz. Samimi olmak gerekirse oldukça sevdiğim bir insansınız forumda. Böyle şeylerin lafı olmaz :).

Hocam değerler aşırı iyi değil. Özellikle Valorant için 40ms civarı demiş. Oldukça can sıkıcı. Steam'de aşırı iyi değil. Elazığ nerede pek bilmiyorum ama 20ms'lik ciddi bir fark ortaya yaratıyor çoğu durumda.

GTT.net olarak yazıp Frankfurt olan sunucuyu seçmeliydiniz hocam orada yanlış server'i seçmişsiniz haberiniz olsun. Yani 250 pingi görünce rahatsız olmayın zaten yanlış server'i seçmişsiniz.

Hocam bu arada sizin internetiniz 100 Mbps değil miydi az önce öyle gördüğüme eminim. Bu arada az daha zaman verin bekleyin eğer düzelmezse bu düşük hızınızı kesinlikle belirtin. Çünkü 100 Mbps pakete 25 parası verirsiniz vallaha öyle bir şey Allah'a şükür başıma gelmiyor yoksa yıkarım ortalığı. Bu arada aslında FTTH'de direk her şeyin geldiği gibi düzgün olması lazım. Yani şimdi aslında sizin normalde sorun yaşamıyor olmanız lazım. Benim evime ilk fiber geldiği günü hatırlıyorum. İnternet gerçekten mükemmeldi. Eğer şu an memnun değilseniz ilerleyen her gün daha az memnun olacaksınız. Tavsiyem yakın zamanda müşteri hizmetleriyle görüşün. Bu böyle olmaz yani. Bu arada POP noktaları ve veri iletişimi konusunda bence daha iyi olabilirdi. Pinginiz biraz var fiber kullanıcısı olmanıza rağmen. Zaman verin ilerleyen zamanlarda düzelebilir diye düşünüyorum. İnşallah düzelir.

Yok hocam estağfirullah yazdığım anda cevap vermek zorunda değilsiniz elbette. Lafı bile olmaz. Samimi olmak gerekirse oldukça sevdiğim bir insansınız forumda. Böyle şeylerin lafı olmaz :).
Hocam siz de benim çok sevdiğim bir insansınız. :) Şu ana kadar bana çok yardımınız oldu, benim de olmuştur belki. Çok teşekkür ederim. Hakkınızı helâl edin.

Elazığ Doğu Anadoluda bir şehir fakat İstanbul'a göre uzak olduğundan değerler yüksek geliyordur. Hocam mesela ben Rocket League'de 80 ping alıyordum, arkadaşımın ki 50-60 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. Arkadaşım İstanbul'da oturuyordu.

Dediğiniz gibi FTTH altyapının potansiyeli çok yüksek. Şimdiden bu değeri görmek az da olsa üzmedi değil. Yine de birkaç gün bekleyeceğim. Durum böyle devam ederse, mutlaka aramayı düşünüyorum. Fakat beklememin sebebi, bahsetmiş olduğum üzere, 24 Mbps'ten 35 Mbps'ye geçiş yaparken bize 30-33 civarında bir hız geliyordu.

Birkaç gün sonra Speedtest'te 40 Mbps gördüm. Açıkçası ben bu durumun birkaç gün sonra değişeceğini düşünüyorum.

Hatta internetimiz kesilip, tarifemize 100 Mbps tanımlandığında gelen hız 85 civarıydı. Başta DSLAM kilidi zannettim ama iki test sonra 91'i gördüm. O zaman yüreğime su serpildi.

Yeni konular

Geri
Yukarı