adsoyad.com.tr alan adı alma

Emre Uzunlar

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Bugün internette dolaşırken şöyle bir yazı gördüm. ".com.tr alan adını kimlik fotokopimizi ODTÜ'ye yollarsak bedavaya alabiliyoruz." Bu doğru mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim önerim "web.tr" almanızdır.
  1. “.com.tr” Gerçek ve tüzel kişiliklerin, esas olarak ticari amaçlı kullanımlarına yönelik alt alan adı.
  2. “.info.tr” Gerçek ve tüzel kişiliklerin, esas olarak ticari amaçlı kullanımlarına yönelik alt alan adı.
  3. ".biz.tr” Gerçek ve tüzel kişiliklerin, esas olarak ticari amaçlı kullanımlarına yönelik alt alan adı.
  4. “.net.tr” İnternete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden web, portal, tarama, e-posta vb. katma değerli, geniş ölçekli hizmetler ve uygulama servis sağlayıcılığı hizmetleri veren kurum ve oluşumlar için alt alan adı. Ticari özel ve tüzel kişilikler için alt alan adı.
  5. “.org.tr” Vakıf, dernek, sivil toplum örgütü vb. kuruluşlar ve oluşumlar için alt alan adı.
  6. “.web.tr” Kişisel ve kurumsal başvurunun (genel) yapılabildiği ve 'ilk gelen alır', ve 'alan adı – kişi/kuruluş adı ilişkisi aranmaz' ilkeleri ile ad tahsisi yapılan alt alan adı.
  7. “.gen.tr” Kişisel ve kurumsal başvurunun (genel) yapılabildiği ve 'ilk gelen alır' ve 'alan adı - kişi/kuruluş adı ilişkisi aranmaz' ilkeleri ile ad tahsisi yapılan alt alan adı.
Ulaştırma Bakanlığı Internet Kurulu'na bağlı olarak görev yapan DNS Çalışma Grubunca alınan bir karar gereği, 7 Şubat 2005 tarihinden itibaren "adsoyad.com.tr" şeklindeki alan adlarının kimlik ispatlamak şartı ile tescili mümkün olmaktadır. 2005 Şubat ayı başında nic.tr sayfasından ve basın yayın araçları aracılığı ile başlayacak olan uygulamaya ait duyurular yapılmıştır. Yine DNS Çalışma Grubunun onayı ile yürürlüğe giren ".tr Alan Adları Politikalar, Kurallar ve İşleyiş" belgesinde bu uygulamaya ait esaslar yer almaktadır.

Kaynak: nic.tr

nic.tr veriyor fakat bedava değil. (Sadece nüfus cüzdanı fotokopisi gerekiyor galiba abim bahsetmişti.)

Ekleme: Az önce nic.tr'ye kayıt oldum. Biraz bakındım. Kişisel başvuru için kimlik fotokopisi yeterli. Parasını ödediğiniz zaman ad-soyad.com.tr adresine sahip olabiliyorsunuz.

1. "Ad-Soyad alan adı başvurusu yapmak istiyorum" kutucuğunu işaretlemeniz durumunda, "adsoyad.com.tr", "adsoyad.biz.tr" ve "adsoyad.info.tr" alan adları 12 YTL karşılığında tahsis edilecektir. Aksi durumda, alan adının yıllık ücreti "com.tr" / "biz.tr" / "info.tr" uzantıları için belirlenen 25 YTL üzerinden tahsil edilecektir.
  2. "Ad-Soyad" başvuruları sırasında (T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce yürütülen "Mernis Projesi" kapsamında) başvuru sahibinin kimlik bilgilerine tarafımızca erişilebilecek ve bu nedenle yapılacak olan elektronik başvuru sırasında (|||| nic.tr ||||), alan adı sahiplerinin sadece T.C. kimlik numaralarının yazılması yeterli olacaktır. Kimlik bilgileri ile başvurulan alan adının birebir uyuşmaması ya da Mernis sistemine bağlanırken teknik bir problem oluşması halinde, başvuruyu takiben, başvuru sahibinin T.C kimlik fotokopisini tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı