AE101 kasa Corolla'da sürüş sırasında oluşan sorun göz ardı edilebilir mi?

msport

Centipat
Makaleler
1
Merhaba. Aracım 1.6 AE101 Corolla. Bugün yolda gelirken aracı benzine aldım ve o an ayağım gaz pedalında basılı haldeydi; benzine aldığım gibi araba gaz vermeyi kesti ve devir düşmeye başladı, gaza sonuna kadar basmama rağmen rölantiye doğru düşmeye başladı sonrasında sırayla akü-motor ışığı yaktı. Motor ışığını görünce yağlama kesti sanıp hemen sağa çekip istop ettim. Tekrar çalıştırmayı deneyince marş esnasında motor ışığı yanmaya devam edince ve sanki yatak vuruyormuş gibi ses ve titreşim olması sebebiyle marşı kestim. Sonra kaputu açıp buji kablolarını vs. kontrol ettim. Tekrar hem gazda hem benzinde çalıştırmayı denedim ve yine yatak sesi gibi bir ses vardı ve çok titreşiyordu. Daha sonra yapacak bir şey yok diye marşa tekrar basıp rölantiye gelene kadar devam ettim aynı ses ve titreşimle çalışmaya devam etti ve çalışmaya başladıktan 1-2 sn sonra motor arıza lambası söndü. Sorun ne olabilir? Binmeye devam edeyim mi yoksa direkt sanayiye mi çektireyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yatak sesi bir defa duyuldu mu bir daha düzelmez. Bahsettiğiniz problem aracın yakıtsız kalmasından ötürü gerçekleşmiş bir duruma benziyor. Sanırım sürüş anında mod değiştirdiğiniz için benzin pompanız o anda devreye giremedi ve motor yakıt alamadı. Arıza lambası söndükten sonra sarsıntılı sürüş, ve ses düzeldi mi? Sanayiye gittiğinizde yatak sesi duydum sanki deseniz bile rektefiyeden defter açarlar.
Çünkü bahsettiğiniz işlem, yatak sarmasına neden olacak bir şey değil. Önce benzin pompanızın ve lpg sisteminizin sağlıklı çalıştığından emin olun. Yine bana öyle geliyor ki ya pompa ya da enjektör / beyin kaynaklı bir sorun yaşadınız.

Yatak sesi bir defa duyuldu mu bir daha düzelmez. Bahsettiğiniz problem aracın yakıtsız kalmasından ötürü gerçekleşmiş bir duruma benziyor. Sanırım sürüş anında mod değiştirdiğiniz için benzin pompanız o anda devreye giremedi ve motor yakıt alamadı. Arıza lambası söndükten sonra sarsıntılı sürüş, ve ses düzeldi mi? Sanayiye gittiğinizde yatak sesi duydum sanki deseniz bile rektefiyeden defter açarlar.
Çünkü bahsettiğiniz işlem, yatak sarmasına neden olacak bir şey değil. Önce benzin pompanızın ve LPG sisteminizin sağlıklı çalıştığından emin olun. Yine bana öyle geliyor ki ya pompa ya da enjektör / beyin kaynaklı bir sorun yaşadınız.

"

Arıza lambası söndükten sonra sarsıntılı sürüş, ve ses düzeldi mi?

" Hocam olay sonrası istop edip marşa bastığım sırada dediğim gibi sanki yatak vuruyor gibi sesle ve titreşimle çalışmaya başlayınca marşı bıraktım. Birkaç kere daha denedim yine aynısı oldu ve marşı bıraktım. En son yapacak bir şey yok deyip çalışana kadar marşa bastım ve marş süresince motor ışığı yanıp marşı bıraktıktan 1-2 saniye sonra sürdü. Daha sonra yola çıktım araç yürüyor ama olay sonrasının verdiği panik mi bilmiyorum ama 2000 sonrası sesi garip geliyor ve devirlenirken bir şeyler ters gidiyormuş gibi hissettim. Ayrıca birkaç grupta sorunca conta yanmış olabilir diye cevaplar aldım, sizce bu mümkün mü?

Benzin pompası veya benzin filtresi olabilir. Anlık bir olay da olabilir. Anlık benzin filtresi, enjektör tıkanıklığı yapabiliyor bu tür sorunlar. Tak tak ses o anlık yanlış veya eksik ateşlemeden olmuştur muhtemelen. Yatak sesi gitmez, devir arttıkça daha da şiddetlenir. Bu tür bir durum varsa kesinlikle stop edip sürmeyin. Şuan da araçta sorun yoksa devam et binmeye. Dediğim gibi anlık tıkanıklık vs. geçici bir şeydir muhtemelen. Yine de istiyorsan alete bağlat ama LPG takılmış bir araçta kendi Diag aleti ne kadar çalışır bilmiyorum.

"

" Hocam olay sonrası istop edip marşa bastığım sırada dediğim gibi sanki yatak vuruyor gibi sesle ve titreşimle çalışmaya başlayınca marşı bıraktım. Birkaç kere daha denedim yine aynısı oldu ve marşı bıraktım. En son yapacak bir şey yok deyip çalışana kadar marşa bastım ve marş süresince motor ışığı yanıp marşı bıraktıktan 1-2 saniye sonra sürdü. Daha sonra yola çıktım araç yürüyor ama olay sonrasının verdiği panik mi bilmiyorum ama 2000 sonrası sesi garip geliyor ve devirlenirken bir şeyler ters gidiyormuş gibi hissettim. Ayrıca birkaç grupta sorunca conta yanmış olabilir diye cevaplar aldım, sizce bu mümkün mü?

Araçla düşük devirde giderken birden tam gaz yap bakalım titreme karıştırma var mı?
Conta olduğunu sanmıyorum. Contaysa anlaşılır zaten usta anlar, birden fazla metodu var anlamanın.

Bu arada LPG'li araçlarda bobin yanması bozulması da sık olan bir şey.

Benzin pompası veya benzin filtresi olabilir. Anlık bir olay da olabilir. Anlık benzin filtresi, enjektör tıkanıklığı yapabiliyor bu tür sorunlar. Tak tak ses o anlık yanlış veya eksik ateşlemeden olmuştur muhtemelen. Yatak sesi gitmez, devir arttıkça daha da şiddetlenir. Bu tür bir durum varsa kesinlikle stop edip sürmeyin. Şu an da araçta sorun yoksa devam et binmeye. Dediğim gibi anlık tıkanıklık vs. geçici bir şeydir muhtemelen. Yine de istiyorsan alete bağlat ama LPG takılmış bir araçta kendi Diag aleti ne kadar çalışır bilmiyorum.

Araçla düşük devirde giderken birden tam gaz yap bakalım titreme karıştırma var mı?
Conta olduğunu sanmıyorum. Contaysa anlaşılır zaten usta anlar, birden fazla metodu var anlamanın.

Bu arada LPG'li araçlarda bobin yanması bozulması da sık olan bir şey.

Hocam yarın unutmazsam video eklemeye çalışırım ses için; çünkü olayın etkisiyle tam anlayamadım ve sesi tam tarif edemiyorum. Bobin olayı için de şöyle bir durum var hocam distribütör, buji ve buji kablolarını 1 ay önce değiştirdik.

Ayrıca @@Dr. Bıyık! hocamın mesajından sonra benzin pompası sorunu daha mantıklı geldi. Çünkü sabahları geç çalışma sorunu da var ve birkaç ustaya gösterince yeterli basınç olmadığı için pompanın değişmesi gerekebilir demişlerdi.

Hocam yarın unutmazsam video eklemeye çalışırım ses için; çünkü olayın etkisiyle tam anlayamadım ve sesi tam tarif edemiyorum. Bobin olayı için de şöyle bir durum var hocam distribütör, buji ve buji kablolarını 1 ay önce değiştirdik.

Ayrıca @@Dr. Bıyık! hocamın mesajından sonra benzin pompası sorunu daha mantıklı geldi. Çünkü sabahları geç çalışma sorunu da var ve birkaç ustaya gösterince yeterli basınç olmadığı için pompanın değişmesi gerekebilir demişlerdi.

Valla normal şartlarda sorunlu olabilecek parçaları sıra sıra en ucuz parça ve işçilikten başlayarak teker teker değiştir derdim. Ama şuan ucuz parça ve ucuz işçilik diye bir şey kalmadı. 2 vida aç parçayı tak vidaları sıka 1000lira ister oldular. Onu geçtim Maslak sanayi gibi yerlerde eski araçların zaten yüzüne bakmıyorlar. Yeni araçlar içinde hastaneden randevu alır gibi randevu alınıyor kalabalıktan... :D

Hocam rahat olun çok ciddi bir şey olmamıştır bizde E150 kasa Corolla vardı abim yüksek devirde 2'den 3'e atarken 3 yerine 1'e atmış sadece fincan devirmişti. Yukarıdakilerin extrası olarak gaz kelebeği ile şarj dinamosundada problem olmuş olabilir ama düşük bir ihtimal muhtemelen pompadadır problem.

Hocam rahat olun çok ciddi bir şey olmamıştır bizde E150 kasa Corolla vardı abim yüksek devirde 2'den 3'e atarken 3 yerine 1'e atmış sadece fincan devirmişti. Yukarıdakilerin extrası olarak gaz kelebeği ile şarj dinamosundada problem olmuş olabilir ama düşük bir ihtimal muhtemelen pompadadır problem.

Hocam olaydan sonra kaput altını incelerken şarj dinamosunun üzerinde siyahlık gördüm aklıma şarj dinamosu kesip bu yüzden elektriği kestiği için böyle oldu diye geldi sonra alakalı değildir herhalde diye geçiştirdim. Gaz kelebeğinden nasıl olabilir hocam?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoları sabah çektim. Egzoz videosu aracı çalıştırdıktan yaklaşık 1-2 dk sonra çekildi. Sorun conta olabilir mi? Radyatördeki ve yedek su deposundaki suya ve motor yağ çubuğundaki yağa baktım hepsi normaldi çamurlaşma yoktu.

Son düzenleme:
Motor soğukken o duman normal. Motor suyunda eksiltme yoksa contada sorun yoktur. Ha su eksiltmesi illa conta olduğu anlamına da gelmez tabiki. Araç düz zemindeyken sabah çalıştırmadan su seviyesini işaretle, bir kaç gün takip et her sabah. Conta problemlerinde her zaman çamurlaşma olmayabiliyor.

Geri
Yukarı