Çözüldü Aerocool Battlehawk kasa nasıl temizlenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba, Aerocool Battlehawk kullanıcısıyım. Havaların ısınması ve kasada biriken toz nedeniyle işlemcim çok ısınıyor. Kasayı temizlemek istiyorum ancak hiçbir tecrübem yok. İnternetteki videolardaki kasalar kasama benzemiyor, toz filtrelerine nasıl ulaşacağımı bilmiyorum. İşime yarayabilecek bir kaynak linki atarsanız çok sevinirim. Yaşadığım şehirde güvenilir bilgisayarcı tanımıyorum.

Çözüm
Kasayı temizlemek yerine termal macun yenileyin daha etkili olur. Ama kasayı temizleyecekseniz şöyle yapacaksınız. Büyük ihtimalle dediğim gibidir. Şimdi ön panelin en alt kısmında bir tutacak var. Onu dikkatlice kendinize doğru çekin. Eğer dikkatli çekmezseniz panel kabloları kopabilir. Sonra orayı bir diş fırçası ve bez yardımıyla temizleyin.
Kasayı temizlemek yerine termal macun yenileyin daha etkili olur. Ama kasayı temizleyecekseniz şöyle yapacaksınız. Büyük ihtimalle dediğim gibidir. Şimdi ön panelin en alt kısmında bir tutacak var. Onu dikkatlice kendinize doğru çekin. Eğer dikkatli çekmezseniz panel kabloları kopabilir. Sonra orayı bir diş fırçası ve bez yardımıyla temizleyin.

Çözüm
Kasanızın ne olduğunun önemi yok. En iyi yöntem sağ ve sol kapakları açıp dibine sokmadan belli mesafeden kompresör ile hava tutmak. Bu işlemi 2-3 haftada bir uygular, üstüne kuru bezle kasa içini silerim, bileşenlere çok dokunmam. Tüm kasalarımda bu şekilde temizlik yaptım. Bütçe varsa 100 lira civarına bir kompresör alın derim, en sağlıklısı bu olacaktır. Yoksa ön kapağı açmayı öğrenip kuru bezle temizleyin, yapacak pek bir şey yok. Ben Aerocool Airhawk Duo kullanıyorum. Arka kapak ve cam kapağı açtıktan sonra üstten kendime doğru çekince kasanın ön kısmı açılıyor, yanları söküp bir kontrol edebilirsiniz, diş yerini.

@tirabzonun_kaymagi
Dediğiniz yerde elimin gireceği bir boşluk var evet. Biraz çektim ama boşta değil, bir şey tutuyor sanki. Görünürde vida da yok. Biraz daha kuvvetli mi çekmem gerekiyor? Öncesinde sökmem gereken başka parçalar mı var?
Ön tarafı biraz kuvvetli çekince açabildim, üstü açamadım sanırım vidalı. Toz filtrelerini çıkarıp süpürgeyle çektim. İşlemciyi sökmeyi bilmediğimden heat sink (işlemciyle fan arasındaki yer, Türkçe karşılığını bilmiyorum)'in arasını dolduran tozları çöp şiş, plastik fırça ve elektrikli süpürgeyle temizledim. Özellikle son yaptığım işlemin çok fark ettirdiğini düşünüyorum. Temizlemeden önce boşta 47-59 arasındaydı sıcaklık şimdi 43-52 arasında.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı