Aerocool Cylon 500W RGB +80 PSU'nun iç yapısı nasıl?

Evet zoom yaparak fotoğraftan çıkarabildiğim her şeyi çıkardım ve biraz daha araştırdım neymiş diye. En giriş seviyesi güç kaynaklarda Supervisor ile başlamak uygun olur diye düşünüyorum çünkü zaten beklentimiz -en azından- korumaları eksik olmasın. Aerocool bilgilendirme yapmıyor sitesinde bu konuda sağ olsun... Kazı çalışması yaparak çıkanlar:

Supervisor'u Grenergy GR8313. OVP ve UVP korumaları tüm kanallar için mevcut ve koruma eksikliği dizboyu görüldüğü üzere. Bu modeli kullanan başka PSU'ları da araştırdım ve Helly üretimi Lian Li SP850 SFX standartında Platinum sertifikalı bir modelinde daha kullanılmış. Platinum kısmına aldanmamak lazım işte koruma eksikliği görülüyor. İşin daha da kötü yanı bu modelin SCP korumalı versiyonu da mevcut ve şu meşhur patlayan Gigabyte P750GM modelinde kullanılıyor. Sizdeki yüksek ihtimalle SCP olan versiyonu değil.

Bulk capiniz fotoğraftan gördüğüm kadarı ile kör değilsem Micon, alakasız başka bir modelinin fotoğrafı:

Eki Görüntüle 1794936

Kendisi hakkında pek bilgi yok. En son tier'e atabiliriz direkt. Zaten en son tier kapasitörler genelde hakkında pek bir bilgi olmayan ne idüğü belirsiz modeller oluyor. Az daha bakayım yine bulursam ekleme yaparım. 85C rated zaten ama microfarad değerini vesaire fotoğraftan göremiyoruz elbette. Yandan çekerseniz görülebilir.

Tam ortada yine kör değilsem UTC7606D controller'ı gördüm. EMI tarafında ise iki tane X cap ile dört tane Y cap görünüyor. Secondary side kısmında polymer cap hak getire zaten. Yandan çekip atarsanız en azından kanalları filtreleyen electrolytic capleri görmüş oluruz.

Şimdilik söylenebilecekler benden yana en fazla bu kadar. Group regulated olduğunu söylememe gerek yok zaten. Koca koca iki tane coil bakıyor secondary side'dan bizlere. Bu arada cw engellemek amacı ile epey glue kullanılmış coillerin üzerinde.

Micon'un sitesi var ama news kısmında en son haber 2009 yılına ait. CapXon türevi bir şey olabilir mi emin olamadım. Lelon klasmanına atardım açıkçası:

Bu veriler ile çıkarılacak sonuç:

Elinizde olmasa önermezdim kesinlikle. Olduğu kadar artık. O fiyata kabul edilebilir.
Hocam emeğiniz için çok teşekkür ederim. Bende sistem toplayıp satan biriyim bunu kendime kuracağım iyi bir sistemde kullanırım diye düşünmüştüm. Bu şekilde incelersek gerçekten düşük seviye olduğu belli olmakta. Bu denli kalitesiz malzeme kullanılması Aerocool'dan pek beklemediğim bir hamleydi. Neredeyse Gamepower PSU'larda kullanılan parçalardan pek farkı yokmuş.

Neredeyse Gamepower PSU'larda kullanılan parçalardan pek farkı yokmuş.

Rica ederim. Markaya bakmamamız gerekiyor bu gibi durumlarda. Aerocool'un Andyson üretimi iyi modelleri var yanlış anlaşılmasın. FSP'nin bile kötü modelleri mevcut. Bir tanesi yanımda kanlı canlı açık bana bakıyor hatta. İçini detaylıca incelemek için açtım.

Rica ederim. Markaya bakmamamız gerekiyor bu gibi durumlarda. Aerocool'un Andyson üretimi iyi modelleri var yanlış anlaşılmasın. FSP'nin bile kötü modelleri mevcut. Bir tanesi yanımda kanlı canlı açık bana bakıyor hatta. İçini detaylıca incelemek için açtım.
"OVP ve UVP korumaları tüm kanallar için mevcut ve koruma eksikliği dizboyu görüldüğü üzere." derken ne demek kast ettiniz acaba hocam?

"OVP ve UVP korumaları tüm kanallar için mevcut ve koruma eksikliği dizboyu görüldüğü üzere." derken ne demek kast ettiniz acaba hocam?

En basit hali ile:

1685143630428.png

PK550D'nin korumaları. Kendisi yine giriş seviyesi bir ürün ama korumaları tam. ATX standartlarını karşılaması için OVP, OCP ve SCP korumalarının olması gerekiyor. Sizde sadece OVP var ATX standartının şartlarının arasında. Kalan korumaları eksik. Bu da istemediğimiz bir şey özellikle uzun vadede.

tüm kanallar için mevcut

Şunu ek not olarak düştüm takılmanıza gerek yok.

En basit hali ile:

Eki Görüntüle 1795021

PK550D'nin korumaları. Kendisi yine giriş seviyesi bir ürün ama korumaları tam. ATX standartlarını karşılaması için OVP, OCP ve SCP korumalarının olması gerekiyor. Sizde sadece OVP var ATX standartının şartlarının arasında. Kalan korumaları eksik. Bu da istemediğimiz bir şey özellikle uzun vadede.

Şunu ek not olarak düştüm takılmanıza gerek yok.
Bu durum Power Booster ve Game Power gibi markalarda nedir hocam? Elimdeki güç kaynağı sizce bu markalardan iyi mi? Hiç bu yönden bakmamıştım.

Power Booster ve Game Power

İç yapısı hakkında bilgi sahibi değiliz bunların. Ondan bir şey söylemek zor. Zaten sorun da burada başlıyor. Elimizde bilgi olmadığı için ne idüğü belirsiz bir model oluyor kendileri.

Bu tarz marka ve türevlerinin çok nadiren iyi modelleri olabilir. Üreticilerini bir şekilde iyi seçip düzgün bir model ürettirebiliyorlar. Çok nadir ama yaşandı bu.

İç yapısı hakkında bilgi sahibi değiliz bunların. Ondan bir şey söylemek zor. Zaten sorun da burada başlıyor. Elimizde bilgi olmadığı için ne idüğü belirsiz bir model oluyor kendileri.

Bu tarz marka ve türevlerinin çok nadiren iyi modelleri olabilir. Üreticilerini bir şekilde iyi seçip düzgün bir model ürettirebiliyorlar. Çok nadir ama yaşandı bu.
Bu sanki benimkinden iyi. 😀

İç yapısını detaylıca koymuşlar.

Bu sanki benimkinden iyi. 😀

İç yapısını detaylıca koymuşlar.

Aaa evet. Bu modeli birkaç hafta önce başka bir konuda @Sir Benjamin incelemişti. Onun da PSU bilgisi epey iyidir. Direkt sizinkinden daha iyi diyemem. EMI tarafından kırpılmış mesela sizinkine göre. Koruma tarafında da bariz daha iyi görünüyor. O daha iyi bilir hiç oralara girmeyeyim çünkü iki saat bakmam gerekecek. Beynim yandı artık bu gece bakmaktan. 👽

Aaa evet. Bu modeli birkaç hafta önce başka bir konuda @Sir Benjamin incelemişti. Onun da PSU bilgisi epey iyidir. Direkt sizinkinden daha iyi diyemem. EMI tarafından kırpılmış mesela sizinkine göre. Koruma tarafında da bariz daha iyi görünüyor. O daha iyi bilir hiç oralara girmeyeyim çünkü iki saat bakmam gerekecek. Beynim yandı artık bu gece bakmaktan. 👽
Her şey için teşekkür ederim, forumalarda sizin gibi bilgili kişileri görmek çok iyi.

Her şey için teşekkür ederim, forumalarda sizin gibi bilgili kişileri görmek çok iyi.

Rica ederim. Bizler de daima öğrenmeye devam ediyoruz. Öğrenecek daha çok şeyimiz var. Mesela şu güzellik benim önümde şu an sabah devam edeceğim içine bakmaya:

1685144795894.png

Tozu ve toprağı ile o kadar eski bir model ki... Bizzat kendiniz irdeleyince daha iyi öğreniyorsunuz. FSP'nin bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı