Aerocool KCAS 600W 80+ PSU Fanından Ses Gelmesi

Eyyüp İ.

Kilopat
Daha fazla  
Bu güç kaynağını uzun zamandır kullanıyorum, gayet güzel ancak son zamanlarda PSU fanından sesler geldiğini farkettim. Aldığım günden beri var mıydı bilmiyorum, kasa aşağıdaydı belki de ondan farketmedim, 1-2 haftadır kasayı masanın üzerine koydum, arada sırada güç kaynağından tıkır tıkır sesler geliyor. (Sistem boşta çalışırken!!!)

Hatta bazen bir yere sürtüyormuş gibi oluyor, ancak herhangi bir yere değmediğinden eminim, kasayı temizlerken iyice kontrol ettim. Ayrıca Coil Whine olayı olmadığından eminim, düzensiz aralıklarla sesler geliyor.

Bu kasayı kullanıp aynı problemi yaşayan ve çözümünü bulabilen var mı? Yavaşdan rahatsız etmeye başladı!

Son düzenleme:
Aynı PSU'yu daha önce kullanıp bir süre sonra aynı sorunu yaşadık. Çözüm basit: fanı değiştirmek.
  • PSU'nun içini açın.
  • Fanı sökün.
  • 12cm boyutunda bir fan takın. Biz Cooler Master bir fan takmıştık.
  • Fanın kablosunu PSU'nun güç kablolarının olduğu yerden dışarı aktarın.
  • PSU'yu kapatıp geri monte edin.
  • Fanı anakart üzerindeki 3PIN SYS_FAN yuvalarından birine takın.
  • Anakartınız destekliyorsa PSU fanını bile kontrol edebilirsiniz artık.

Aynı PSU'yu daha önce kullanıp bir süre sonra aynı sorunu yaşadık. Çözüm basit: fanı değiştirmek.
  • PSU'nun içini açın.
  • Fanı sökün.
  • 12cm boyutunda bir fan takın. Biz Cooler Master bir fan takmıştık.
  • Fanın kablosunu PSU'nun güç kablolarının olduğu yerden dışarı aktarın.
  • PSU'yu kapatıp geri monte edin.
  • Fanı anakart üzerindeki 3PIN SYS_FAN yuvalarından birine takın.
  • Anakartınız destekliyorsa PSU fanını bile kontrol edebilirsiniz artık.

İlgin için teşekkür ederim @Recep Baltaş hocam :) Dün kasaya takmak için NZXT FN V2 model fan almıştım, onu takıp deneyebilirim.

Denediğimde sonucu buraya yazarım, merak eden ve çözüm arayan arkadaşlar için.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı