Aerocool shard RGB için kasa fanı önerisi

Ben Zalman N5 MF kullanıyorum, üst panele ek olarak 3 adet fan taktım ve gayet serin ve sessiz çalışıyor.

3 adet fan nereden baksanız 200 lira yapıyor.(tabii ne taktınız bilemem tamamen farazi konuşuyorum). Ben kasayı 700 liraya aldığım için ve stok halde içine çok güzel hava sokabildiği için ben çok çok kârlı duruma geçiyorum. İçinden çıkan PSU 500Watt ve 80+ sertifikasına sahip. Bütün korumalar mevcut. O yüzden tamamen F/P yüksek olduğu için tavsiye ediyorum. Sizin kasanızın fiyatını bilmiyorum ancak. PSU ile yüksek meblalara geldiğini düşünüyorum.

Bütçe ve adet sayısı belirtebilir misiniz?
Anladığım kadarıyla kasada sadece arkada egzoz fanı var. Öncelikle sana fan önerebilmemiz için kaç tane istediğini ve ne kadar bütçen olduğunu bilmemiz gerekiyor çünkü bir sürü çeşitte ve fiyatta fan var. Bu arada o kasaya ön tarafa 3 tane fan taksanız bile verim alamazsınız çünkü kasanın önden hava alması iyi değil gibi duruyor.
Ön tarafa 3 adet fan takmak istiyorum ve bütçe maksimum 250-300 TL civarı. Ben bu kasayı daha önceden almıştım ve maalesef o zamanlar pek bilgim yoktu. O yüzden iş işten geçtiği için bari fan takıp biraz da olsa havaa akışını sağlamak istiyorum.

Not: Peki sizce bu kasadan hiç mi hayır gelmez? Fan alıp taksam boşa mı masraf yapmış olurum?

Not: Peki sizce bu kasadan hiç mi hayır gelmez? Fan alıp taksam boşa mı masraf yapmış olurum?

Size şöyle söyleyeyim, benim kasam Corsair Carbide Spec Delta, fotoğrafını da atayım hatta daha açıklayıcı olabilmek için:
1619264032314.png

Bu kasayı alırken önündeki açıklığın yeteceğini düşünüp almıştım ancak öndeki paneli tümden sökünce 6-7 derece kadar sıcaklıklar düşüyor. Ekran kartı 77'den 70'e işlemci de 56'dan 48-49 derecelere düşüyor (sizin kasada bu kadar bile bir açıklık bile yok.) Yani benim kasamdaki fanlar kaliteli, ama dediğim gibi yeterli hava almayınca işe yaramıyor. Siz 3 tane fan takınca tabi ki şu ana göre faydası olacaktır ama o 3 fanı taktıktan sonra bir de ön paneli çıkarın, çok daha fazla etkisi olacaktır. Ben, kasamın ön paneline matkapla delik açacağım, garantisi bitsin diye bekliyorum.

Fan alacaksanız da şu fanların birinden 2 tane alıp, anakartınızda çoklayıcı yoksa bir de fan çoklayıcı alın: (bu iki modelin de performansı çok yüksek)

Ya da direkt kontrolcüye sahip 3'lü set alın:

Size şöyle söyleyeyim, benim kasam Corsair Carbide Spec Delta, fotoğrafını da atayım hatta daha açıklayıcı olabilmek için:
Eki Görüntüle 990257

Bu kasayı alırken önündeki açıklığın yeteceğini düşünüp almıştım ancak öndeki paneli tümden sökünce 6-7 derece kadar sıcaklıklar düşüyor. Ekran kartı 77'den 70'e işlemci de 56'dan 48-49 derecelere düşüyor (sizin kasada bu kadar bile bir açıklık bile yok.) Yani benim kasamdaki fanlar kaliteli, ama dediğim gibi yeterli hava almayınca işe yaramıyor. Siz 3 tane fan takınca tabi ki şu ana göre faydası olacaktır ama o 3 fanı taktıktan sonra bir de ön paneli çıkarın, çok daha fazla etkisi olacaktır. Ben, kasamın ön paneline matkapla delik açacağım, garantisi bitsin diye bekliyorum.

Fan alacaksanız da şu fanların birinden 2 tane alıp, anakartınızda çoklayıcı yoksa bir de fan çoklayıcı alın: (bu iki modelin de performansı çok yüksek)

Öneriniz için çok teşekkür ederim fakat ön paneli söksem içeriye çok fazla toz girmez mi? Ayrıca ön paneli nasıl çıkaracağımı bilmiyorum hocam.

içeriye çok fazla toz girmez mi?

Evet biraz fazla tozlanır. Ön paneli çıkarmak için de altında falan çekmek için yer vardır muhtemelen. Bu arada mesh kasaların yani önü havadar olan kasaların içi çok tozlanıyor zaten, ama önemli olan sıcaklıkları düşük tutmak. Tozu bir şekilde temizleyebiliyoruz çünkü.

Ayrıca ben fanı da nasıl takacağımı bilmiyorum. Hiç bilmeyen birisinin bile anlayacağı şekilde anlatan bir video var mı? Aksi takdirde bilgisayarcıya götürmeyi düşünüyorum taktırmak için.
Eki Görüntüle 990257

Affınıza sığınarak bir şey daha sormak istiyorum. Benim anakartım ASRock B450M. Önerdiğiniz güçlü fanları almak istesem fan çoklayıcı almam gerekir mi?

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben kasamın ön tarafına 3 adet fan almak istiyorum. Fakat kasama olur mu, anakartıma uyar mı tam bir bilgi sahibi değilim. Bütçem 250-300 TL arası.

Kasam: https://www.hepsiburada.com/aerocoo...-tower-siyah-kasa-ae-shrd-500-pm-HB00000OG7O9
Anakartım: https://www.hepsiburada.com/asrock-...m4-atx-anakart-asrb450m-hdvr4-pm-HB00000HLXL0

Geçen konu açtığımda bir arkadaş şunu önermişti ve kendisi aklıma yattı açıkçası, fiyatı da uygun. Bu fanlar benim kasama ve anakartıma uyumlu olur mu, takabilir miyim?

Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı