AFAD Depremde Uyarmadı, yoksa Uyaramadı mı?

AFAD Depremde Uyarmadı mı yoksa Uyaramadı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    30
  • Anket kapandı .
Deprem anında uyarı göndermenin amacı ne? Depremde zarar görecek durumdaysan telefonuna bakamadan önce hissedersin zaten.

Uyanmadıysan zarar görecek konumda değilsindir.
Yazdığın bu yoruma ilk kelimesinden son kelimesine kadar katılmıyorum.
Depremi saniyeler öncesinden tespit eden sistemler olduğunu biliyoruz. Acil uyarı yapılarak vatandaşlar uyandırılıp daha güvenli konumlara geçmeleri ve poziyon olamaları sağlanabilir.
Sen diyorsun ki uyanmadıysan güvendesindir zaten. Uyandığımda yataktan daha güvenli bir alana geçmek için çok geç veya daha tehlikeli olabilir zaten deprem oluyor o anda. Burada amaç depremden öce uyanmak veya daha küçük ölçekte sallanmaya başladığında direkt olarak seni uyarabilecek bir ikaz.

Depremler saatler öncesinden değil. Saniyeler öncesinden anca anlaşılıyor. Hatta onda da çok büyük şüphe oluyor. Birini telefonla aradığınızda ışık hızında gittiğini düşünebilirsiniz ama öyle olmuyor. Bildirim de o şekilde.

Hadi Türkiye beceriksiz, teknolojisi yetersiz. Deprem konusunda uzman ülke Japonya. Japonya'dan tonla deprem anı bina içi görüntü bulabilirsiniz. Kaçında telefondan bildirim alındığını gördünüz? Adamlar sallandıklarını hissettiklerinde uygun bir yere çöküyorlar. O kadar. 1 saat önce haberde izledim adam üstüme dolap devrildi yoksa camdan atlayacaktım diyor. Bu adama bildirim gönderilir mi?

Hocam kusura bakmayın ama yaptığınız yorum da savunduğunuz argüman da aşırı saçma. Deprem anında o bildirim uyanmadan 5 saniye erken bile gelse sizin kendinizi güvenli bir yere alıp hayatınızın kurtulmasına neden olabilir.
5 saniyede ülkenin en fazla %10'u önlem alabilir. Gece 4'te ise %1 bile değil. Deprem ilk sarsıntı anında binayı yıkmaz zaten. Yataktan kıvrılıp kenarına geçmek deprem başladıktan sonra da yapılabilecek bir şey. Millet bildirimsiz hissedince camdan atlayacak vakti buluyor. Haberlerde hiç bir kişinin deprem anınca çöktüm. Sakinleşince dışarısı soğuk olduğu için üstümü giyip çıktım diyeni gördünüz mü? Herkes çorapsız şekilde montumu botumu giyip çıktım diyor. Adamlar daha evde durmaları gerektiğinin farkında değiller. Bu ülkeye bildirim gönderirseniz camdan atlayan adam sayısını, merdiven çöktüğü için merdivende yaralanan/ölen sayısını artırırsınız. Ki tekrar söylüyorum, o kadar da önceden büyük bir şeyin vuracağı fark edilemiyor. Örnek veriyorum. Normalde sismograf sürekli 0,1-0,2 ölçüyor. 1 ölçtüğü anda sonrasında 2 de gösterebilir, 5 de gösterebilir. Hatta tekrar 0,1-0,2 aralığına da dönebilir. Bu anda bildirim göndermek mantıklı diyorsanız benim diyecek lafım yok.

@Vavien. Ben seninle aynı fikirde değilim bu konuda. Bence bildirim gönderilebiliyorsa gönderilmesi önemli. 5 saniye öncesinde bile sağlam bir noktaya geçmek büyük bir depremde binlerce kişinin hayatını kurtarır.
Bildirimi insanlar camdan atlasın diye değil güvenlik önlemini alsınlar diye göderiyorsunuz.
Senin dediğine kalırsa doktor ilaç da vermesin adam iyileşmek isteyip bir kutuyu bir anda içip ölebilir.
Ben başka ülkelerin sistemleri ne bilmiyorum. Anketin konusu da ''bu sistem mantıklı veya mantıksız mıdır?'' BU DEĞİL farkettiysen. AFAD bir tatbikat yaptı ve bunu ilk doğal afedde kullanamadık konu bu . Sistemin çalışması veya çalışmamasını konu alıyor anket. Mantığını değil.

Twitter da bir sürü Android kullancısı depremden 1dk ya yakın bir süre önce bildirim geldi demiş. Ne kadar doğru bilmiyorum ayrıca eğer doğruysa bile o ülkemiz değil Google'ın işi o yüzden haklısınız.
Evet o bildirim bana da geldi. Ben sarsıntıya uyandım ve telefonu açıp baktığımda yaklaşık 1 dakika önceden bildirim gelmiş olarak gözüküyordu. Ayrıca daha rasathaneler bile açıklama yapmamışken merkez üssünü doğru bir şekilde belirtmişti.
Bunun dışında bildirimi gereksiz bulan arkadaşa şiddetle katılmıyorum. Saniye dakika bile olsa önceden bildirilmesi oldukça önemli. Çünkü ozellikle uykuda yakalanılan depremlerde insan uyku sersemiyken ne yapacağını bilemiyor. Aşağıya da bana gelen bildirimin ekran görüntüsünü bırakıyorum. Faydalı bir uygulama, kesinlikle yaygınlaştırılması ve yapılması gerek.
Bu arada bildirime tıklayınca güvenlik önleminden neler tutun neler yapılacağına kadar yazıyordu.

Dosya Ekleri

• IMG_20221123_123824.jpg
    IMG_20221123_123824.jpg
    76,9 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20221123_123716.jpg
    IMG_20221123_123716.jpg
    58 KB · Görüntüleme: 20

Geri
Yukarı