Depremde yaşadıklarım

Bende depremi yaşayanlardanım. O hafta gördüklerimi bir daha unutamayacağım. Evimiz agir hasarlı, yamuk duruyor ama yikilmadı. Dışari ciktigimda bizim sokaktan 4 ev yıkılmıştı. Her yerden çiğlik ve ağlama sesleri hala yerin sallanması, bulundugumuz sokağin dar olması üstümüze yıkılma korkusu. Şu an köyde bir ev bulduk oradayız ama buna da şükür ailem sağ. Ucuz atlatanlardım. Allah kimseye yaşatmasın.
Biz evi aldıktan sonra evin yapildigi yer eskiden bataklık lafı vardı. Fay hattida tren yoluna yakinmış falan deniyordu. Dedikleri gibi de oldu. Ben Osmaniyedeyim, bazı mahallelerde hiçbir şey yok. Ya eski evler ya faya yakın yerler ya da bizim ki gibi zeminden kaynaklı. Bunu belediyenin bilmeme olasılığı yok. İhmal var ama sorumluluk alan yok.

Ailede Van depremini yaşadığımız için hâla bir korku vardı, o yüzden bu tarz şeyleri öğrenmeye çalışırdık. Ama hep bir erteleme vardı yaptiririz, bakarız, ederiz. Bu da hayatımda bir ders oldu. Sizde böyle olmayın.

Böyle söylemişsiniz fakat sırf biraz kâr elde etmek için malzemeden çalan açgözlü müteahitler ve rüşvetle veya baştan savma bir şekilde iskan veren yetkililer olmasaydı bu kadar can kaybı olmazdı.
Çoğu müteahit malzemeden çalıyor doğrudur fakat bu yapıların kontrolünü en sonda devlet yapıyor eğer doğru düzgün kontroller yapılsa bunların hiçbiri yaşanmazdı.

Çok geçmiş olsun. Çok üzücü ve acı verici bir durum. Tüm Türkiye'ye geçmiş olsun.
Teşekkürler.

@Mr. Daredevil TOKİ yerinde dönüşüm diyerek kendi yerimizde kendi katımızda ve oda sayımızda -m2'miz düştü ama- ev yaptı. Ağır hasar çıktığı için faizsiz, ilk 2 sene geri ödemesiz, kalan 18 senesi de "sabit" her ay taksit ödeyerek borcu tamamlayağız. 1000 TL ediyor. Bu ağustosta başlayacağız.

Ancak önemli bir kısım var ki orta hasar ve düşük hasar evler sosyal konut faiziyle birlikte ödeme yapacak.

Sizin TOKİ değil de müteahhit girebilir. O da müteahhitin teklifine bağlı tabii. Ama zannetmiyorum. TOKİ yaparlar çoğu yere.

Yeni konular

Geri
Yukarı