Afterburner'de GPU sıcaklığı gözükmemesi neyin belirtisi?

Monster Abra A5 v15.4.
GTX 1050 ve İntel olmak üzere iki ekran kartına sahibim.
GTX 1050 oyunlarda devreye giren kart. İntel kart ise normal kullanımda devrede olan kart.

Bugün NVIDIA Geforce Experience uygulamasının bana yolladığı sürücü güncelleştirme mesajı üzerine temiz kurulum seçeneği ile yapmış olduğum 512.59 güncellemesinden sonra bir oyuna girdiğime MSI Afterburner programı bana GPU sıcaklığını göstermiyordu.
Yapmış olduğum araştırmalar sonucu bazen mart 2022 Nvidia güncellemeleri sonrası Afterburner programında bu soruna rastlayan insanlar olduğunu gördüm.

Merak ettim acaba GTX 1050 ekran kartım kendi sıcaklığını mı göremiyor diye. Çünkü kart kendi sıcaklığını algılayamazsa oyunlarda fazla ısınınca fan devreye girmez diye düşündüm.
İki program ile kartın sıcaklığını görmeyi denedim.

Aıda64 GPU sıcaklığı ibaresini gösteriyordu. Herhangi bir oyuna girip biraz oynayıp alt tab ile Aida64'e geçince GPU sıcaklığının 30 dereceden 60 derecelere kadar çıktığını gördüm. Ve ayrıca CPU sıcaklıkları da artmıştı ve oyun esnasında da fanlar çalıştı ve hızları değişti.

İkinci adım olarak bilgisayarımda yüklü gelen Monster Kontroller Merkezi uygulamasına girdim ve buradan da ekran kartımın sıcaklığını ve kullanılma yüzdesini görebiliyordum. Buradaki sonuçlar AIDA64 ile tutarlıydı.
Oyuna girip biraz oynadım ve alt tab ile Monster Kontroller Merkezi programına geçiş yaptığımda burada da yine sıcaklığın artıp azaldığını gördüm. %53-55-60'lık ekran kartı kullanımı ve 50-60 derecelik değişen sıcaklıkları gördüm.

Sizce GTX 1050 ekran kartım kendi sıcaklığını algılayamıyor mudur yoksa bu diğer insanlar da olduğu gibi sadece MSI Afterburner programının GPU sıcaklığını görmemesi durumundan mı ibarettir?

Yani sizce bundan sonra ekran kartım kendi sıcaklığını algılayamaz ve fanlar devreye girmezse ekran kartım yanar ve bir daha oyun oynayamam düşüncesiyle bundan sonra hiçbir oyuna girmeyeyim mi?

(Ayrıca zaten Monster kontroller merkezi üzerinden manuel olarak fan çalıştırma seçeneği var. Grafik kartı kendi sıcaklığını algılayamaz ve oyunda ısınsa bile fan çalışmaz dedim ancak en kötü böyle olsa bile fanı turbo modda kendim çalıştırıp oyuna yine girebilirim ki Monster kontroller merkezi ekran kartını sıcaklık ve kullanım yüzdesi ile algılıyor.
Ve bundan önceki oyun deyeyimlerimde hep fark ettim CPU sıcaklığım GPU sıcaklığından daha yüksek olduğu için genelde de CPU ısındığı için hep yüksek fan hızında oynarım.)

Dosya Ekleri

• AIDA64 Extreme 2.05.2022 00_26_11.png
    AIDA64 Extreme 2.05.2022 00_26_11.png
    115,7 KB · Görüntüleme: 18
  • GamingCenter 2.05.2022 00_26_02.png
    GamingCenter 2.05.2022 00_26_02.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 27

Laptop var sende NVIDIA bir ekran kartın olduğu için ya internetten direk driver ya da GeForce Experience'tan driverını indirmen gerekiyor, Intel yani dahili ekran kartınında driverini indirmen gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra sistemi yeniden başlat MSI Afterburner göstermeye başlar Intel dahili ekran kartını gösteriyorsa üstüne tıkla GTX olanı seç.

Geri
Yukarı