Afterburner'de GPU sıcaklığının gözükmemesi sorun olur mu?

Bugün NVIDIA ekran kartı 512.59 numaralı sürücüsü güncelleştirmesi yaptım. MSI Afterburner programını çalıştırıp oyuna girince GPU sıcaklığının gözükmediğini fark ettim hatta programı yeniden kurdum ama yoktu.
Program ayarlarından izleme ekranına geldim ve GPU sıcaklığı diye bir ibarenin aslında hiç olmadığını fark ettim. Önceden vardı. Biraz araştırma yapınca NVIDIA güncellemesinden sonra aynı sorunu yaşayanlar olduğunu fark ettim.

Aygıt yöneticisine baktım GTX 1050 ekran kartım düzgün çalışıyor. Oyunda da oynayışta sorun olmadı. Sadece ekran kartı sıcaklığını göremiyorum.

Oyunlara girmem sıkıntı yaratır mı diye korktum nedeni de şu; MSI Afterburner programının ekran kartını görmemesi ekran kartında bir problem olduğunu mu veya son sürümde bir problem olduğunu mu gösterir? Yoksa korkmadan gönül rahatlığı ile oyunlara girebilir miyim?

Bir de bu sorunun bir çözümü var mıdır? (son kurduğum ekran kartı sürücüsünü kaldırmadan)

Son düzenleme:
Manuel fan ayarı belki çalışmayabilir hatta kart kendi sıcaklığını algılamıyorsa otomatik fan ayarı bile çalışmayabilir ama bunlar varsayım. Oyuna girerken afterburner ile fan ayarını sabitleyin %50-55 'e öyle girin her ihtimale karşı ya da bir önceki çalışan sürücüyü yükleyin. Sürücü güncellemeleri çok büyük güncellemeler olmadıkça performansa etki etmez ufak tefek hataları düzeltir.
Bu arada NZXT CAM'ı veya AIDA64'ü kurup bunlardan GPU sıcaklığına bakmayı deneyebilirsiniz, bunlarda görünüyorsa kart kendi sıcaklığını algılayabiliyor demektir bu da üstteki senaryonun yaşanmayacağı anlamına gelir.
NZXT CAM' de aynı RivaTuner gibi sıcaklık, kullanım değerlerini oyun/uygulama içerisinde gösteren bir program.

Manuel fan ayarı belki çalışmayabilir hatta kart kendi sıcaklığını algılamıyorsa otomatik fan ayarı bile çalışmayabilir ama bunlar varsayım. Oyuna girerken afterburner ile fan ayarını sabitleyin %50-55 'e öyle girin her ihtimale karşı ya da bir önceki çalışan sürücüyü yükleyin. Sürücü güncellemeleri çok büyük güncellemeler olmadıkça performansa etki etmez ufak tefek hataları düzeltir.
Bu arada NZXT CAM'ı veya AIDA64'ü kurup bunlardan GPU sıcaklığına bakmayı deneyebilirsiniz, bunlarda görünüyorsa kart kendi sıcaklığını algılayabiliyor demektir bu da üstteki senaryonun yaşanmayacağı anlamına gelir.
NZXT CAM' de aynı RivaTuner gibi sıcaklık, kullanım değerlerini oyun/uygulama içerisinde gösteren bir program.
AIDA64 üzerinden GPU sıcaklığına nasıl bakabilirim böyle mi?

Afterburner üzerinden bu sorunu yaşayan başkalaruı da olumş özellikle mart Nvidia güncellemesinden sonra.

Bu arada Far Cry 5'e girdim keşke mesajınızı görmeden girmeseydim. Ama oyunda FPS olarak hiçbir sorun olmadı eskisi gibi oynadım. Önceki sürücü nasıl yüklenir bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• AIDA64 Extreme 1.05.2022 22_48_15.png
    AIDA64 Extreme 1.05.2022 22_48_15.png
    116 KB · Görüntüleme: 32
AIDA64 üzerinden GPU sıcaklığına nasıl bakabilirim böyle mi?

Bu arada Far Cry 5'e girdim FPS olarak hiçbir sorun olmadı eskisi gibi oynadım.

Evet AIDA64 'de GPU sıcaklığını görüyor ama GPU'yu bir FurMark testine sokmayı deneyin fazla zorlamamak için testi 1024x768 çözünürlüğünde yapın ve FurMark ya da AIDA64 üzerinde sıcaklığı anlık olarak takip edin. Sıcaklık ve fan hızında artış görünüyorsa hiçbir sıkıntı yoktur MSI'da görünmemesi de önemli değildir.

Evet AIDA64 'de GPU sıcaklığını görüyor ama GPU'yu bir FurMark testine sokmayı deneyin fazla zorlamamak için testi 1024x768 çözünürlüğünde yapın ve FurMark ya da AIDA64 üzerinde sıcaklığı anlık olarak takip edin. Sıcaklık ve fan hızında artış görünüyorsa hiçbir sıkıntı yoktur MSI'da görünmemesi de önemli değildir.
Lütfen bu mesajımı görün. Bu önemli bir detay mı?

AIDA64 üzerinden GPU sıcaklığı bir kaybolup bir geri geliyor.
Bakın bir var bir yok.

Dosya Ekleri

• AIDA64 Extreme 1.05.2022 22_53_52.png
    AIDA64 Extreme 1.05.2022 22_53_52.png
    109,8 KB · Görüntüleme: 31
  • AIDA64 Extreme 1.05.2022 22_53_54.png
    AIDA64 Extreme 1.05.2022 22_53_54.png
    115,3 KB · Görüntüleme: 36
Lütfen bu mesajımı görün. Bu önemli bir detay mı?

AIDA64 üzerinden GPU sıcaklığı bir kaybolup bir geri geliyor.

Bakın bir var bir yok.

Yani bu sadece yazılımlar üzerinde görüntülenmesine engel ise sadece manuel fan algılamaz o da bir sorun değil ama sensöre etkisi varsa bu sefer kartın sıcaklığını algılayamayacak ve otomatik fan ayarı devreye girmeyecektir o yüzden örnek veriyorum kart 70C iken sıcaklığı algılayamayacağı için fanı devreye sokmayacaktır veya minimum değerde tutacaktır. Benim tavsiyem bir önceki sürücüde hiçbir sıkıntı yoksa ona dönün, güncel sürücüde kalmak istiyorum derseniz de msi afterburner 'da fan hızını oyunlara girmeden önce sabitleyin.

1651435166964.png

Yani bu sadece yazılımlar üzerinde görüntülenmesine engel ise sadece manuel fan algılamaz o da bir sorun değil ama sensöre etkisi varsa bu sefer kartın sıcaklığını algılayamayacak ve otomatik fan ayarı devreye girmeyecektir o yüzden örnek veriyorum kart 70C iken sıcaklığı algılayamayacağı için fanı devreye sokmayacaktır veya minimum değerde tutacaktır. Benim tavsiyem bir önceki sürücüde hiçbir sıkıntı yoksa ona dönün, güncel sürücüde kalmak istiyorum derseniz de msi afterburner 'da fan hızını oyunlara girmeden önce sabitleyin.

Eki Görüntüle 1375593
Afterburner üzerinden GPU sıcaklık kullanımı, GPU voltaj kullanımı, GPU kullanımı vs. gibi tüm detayları görebiliyorum. Oyuna girince sıcaklık gözükmüyor. Nvida'nın resmi mesajıyla resmi sürücü kurulumu yaptım.

Ve dediğiniz tavsiyelerin hiçbirini yapmayı bilmiyorum ve yapmaya da korkuyorum. Ben sadece arada girip oyun oynayıp çıkan birisiyim.

Ekran kartının yanması riski var.
Neden başıma böyle tehlikeli bir şey geldi anlayamadım. Sanırım bir daha hiç oyun oynayamayacağım.

Eki Görüntüle 1375593

Dosya Ekleri

• MSI Afterburner  1.05.2022 23_10_09.png
    MSI Afterburner 1.05.2022 23_10_09.png
    192,1 KB · Görüntüleme: 31
Ekran kartın masaüstü GTX 1050 ve Windows 10 64bit kullanıyorsanız aşağıdaki linkten bu sürücüyü indirin. (Notebooksa ve sistem Windows 7/8 ya da Windows 10 ama 32bit ise onun için de link verebilirim)

Klavyeden CTRL ve X tuşlarına aynı anda basın, açılan pencereye control appwiz.cpl yazıp Enter'a basın.

1651436075532.png

Daha sonra bu ekranda NVIDIA Grafik Sürücüsü'nü bulup çift tıklayın veya sağ tık değiştir/kaldır seçeneğini seçin ve ileri ileri yaparak sürücüyü kaldırın. Sürücü kaldırma sırasında ekran bir kaç kere kendi kendine siyaha dönebilir veya çözünürlük bile bozulabilir hiç sıkıntı değil. Sürücü kaldırdıktan sonra cihazı bir kere restart edin. Daha sonra da size verdiğim linkteki uygulamayı çalıştırıp ileri-ileri yaparak kurun bir de o zaman kontrol edelim sorun var mı diye.

1651436154807.png

Son düzenleme:
Söyledikleriniz için teşekkür ederim.
Ben bunları beceremem bilgisayara zarar gelir diye çok korkuyorum, çok korkunç şeyler bunlar.

Ben gerçekten başıma böyle bir şey geldiğinin farkında bile değildim.

Sadece MSI Afterburner üzerinden sıcaklığı göremedim, gece gece bir anda bilgisayarımı kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığımı fark etim.
Ben bu saatten sonra herhangi bir oyuna tıklayamam bile bu korkuyla.

Monster Abra A5 v15.4 kullanıyorum. Biri İntel biri GTX 1050 iki erkan kartına sahibim. Windows 10 64 bit.

Son düzenleme:
Söyledikleriniz için teşekkür ederim.
Ben bunları beceremem bilgisayara zarar gelir diye çok korkuyorum, çok korkunç şeyler bunlar.

Ben gerçekten başıma böyle bir şey geldiğinin farkında bile değildim.

Sadece MSI Afterburner üzerinden sıcaklığı göremedim, gece gece bir anda bilgisayarımı kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığımı fark etim.
Ben bu saatten sonra herhangi bir oyuna tıklayamam bile bu korkuyla.

Monster Abra A5 v15.4 kullanıyorum. Biri İntel biri GTX 1050 iki erkan kartına sahibim.

Sizin kartınız için 512.59 sürümü yok aslında başka bir şeye bakıyor olabilirsiniz. Masaüstünüze sağ tıklayın, NVIDIA Denetim Masası'nı açın. Açtıktan sonra sol altta sistem bilgisi yazan yere tıklayın, içinde gösterdiğim bölümde sürüm numarası yazacaktır. Versiyon 472.12 ise önerilen sürümü kullanıyorsunuzdur daha yüksek ise Beta sürümü kullanıyorsunuzdur.
Cihazınızda yüklü olması gereken sürücünün linki bu eğer 472.12 'den yüksekse yukarıda dediğim işlemler gibi sürücüyü silip alttaki linki indirip kurabilirsiniz. Kendim yapamam derseniz bir tanıdığınız varsa bunu halleder ya da dediğim gibi ben yardımcı olurum en fazla 5-10 dakika sürer uzun bir işlem değil.

1651437130082.png

Geri
Yukarı