Age of Civilizations II - İncelemem

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Oyun 22 Kasım 2018'de çıkış yaptı ve satışa sunuldu. Ben de satın alıp, bir süre oynadım. Bu süreç içinde de oyun hakkında fikirlerimi ve deneyimlerimi aktarmak istedim.

Öncelikle oyunumuzun kategorisi strateji. Her ne kadar strateji oyunu da olsa, rakip strateji oyunlara göre oldukça kolay bir oyun. Bir EU4 gibi, HOI4 gibi kafa zorlamıyor. Çok detay vermeden, içine girmeden çevresel bir oynanış sunuyor. Fazla ağır akmıyor. Bunu yaparken de aşırı bir kısıtlama sunmuyor. Bir önceki cümlemde bahsettiğim gibi büyük yapımların çoğu Türkçe'ye tam olarak çevrilemiyor. Bu da İngilizcesi yeterli seviyede olmayan oyuncular için oyunu daha karmaşık ve anlaşılmaz bir hale bürüyor.

Oyunun Türkçe seslendirme ve altyazıya sahip olması, bu açıdan önemli bir nokta. Büyük yapımcılardan bile görmezken, küçük ve bireysel yapımcılardan bu desteği görmek sevindirici.

Ufak tefek bazı buglara sahip. Yapay zekada da hafif sorunlar var ancak oyunun tek kişi tarafından geliştirildiğini düşünürsek bu sorunlar kabul edilebilir. Sonuç olarak potansiyeli yüksek bir oyun.

Yukarıda bahsettiğim gibi oyun biraz kolay. HOI4 gibi oyunlardan deneyimi olanların zor modu seçip oynamasını tavsiye ederim. Zor modu da aşırı zorlamıyor.

Kişisel yorumuma gelecek olursak oyunu fena bulmadım. 11.50 TL gibi uygun bir fiyata da satışta. Bu da bugların ve ufak tefek hataların göz ardı edilmesini sağlayabiliyor. Bunlar da ileride giderilir zaten.

Pek strateji sevmeyen biri olarak, tadımlık takılıp çıkmalık bir oyun olarak görürseniz hoşunuza gideceğini düşünüyorum.

Korsan severlere de bir mesaj bırakayım. Buyrun; oyun hem ucuz, hem de Türkçe. Bunu da korsan indirmeye bir bahaneleri var mı acaba?

Age of Civilizations II on Steam

Şuraya da beğendiğim bir Steam kullanıcı incelemesini bırakayım:

Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı