Age of History II incelemesi

Halaxsi

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Grove Street
Daha fazla  
Merhaba sosyal. Age of History II (eski adıyla Age of Civilizations II) hakkında birçok konu açılmış ama inceleme yapılmamış. Ben de bu oyunun incelemesini yapmak istedim. Umarım beğenirsiniz. Öncelikle oyun 2018 yılında çıkış yaptı. Bir strateji oyunu. Ülke seçiyorsunuz, sonra dünyayı fethetmeye çalışmalar, savaşlar falan falan. Oynanış üzerinde öyle pek durmayacağım. Hemen incelemeye geçelim.

Oyunun öncelikle haritası iyi tasarlanmış. Gördüğüm kadarıyla bütün ülkeler var. Ve bir sürü senaryo var. Senaryo derken, mesela "1440" diye bir senaryo var o senaryoyu seçerseniz oyunu 1440 yılında oynuyorsunuz. Senaryolar böyle bir şey. Ve bir sürü senaryo var ve isterseniz kendi senaryonuzu da oluşturabiliyorsunuz. Ülkeler, harita ve sınırlar falan gördüğüm kadarıyla oldukça iyi tasarlanmış.
Oyun aslında ilk defa girdiğimizde bayağı zor geliyor. Karışık geliyor. Öğrenmesi biraz zor ama ustalaşması kolay. Fakat oyunun amacı falan hep aynı olduğu için oyun bir yerden sonra sıkıyor. Oyun bir yerden sonra şuna dönüşüyor: Asker bas, savaş ilan et, ülkeyi ele geçir, barış yap, asimülasyonları yap, askerleri hazırla, savaş ilan et... Böyle gidiyor. Yani bir yerden sonra sıkıyor. Hep aynı şeyler.

Birazcık askerlere bakacak olursak, asker sistemi rezalet. Hatta asker yok. Oyunda sadece sayılar kapışıyor. Mesela gerçek hayattaki gibi kara kuvvetleri veya deniz kuvvetleri falan yok. İsterseniz kara birliklerini direkt denize çıkarabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken askerlerin bulunduğu şehre liman yapmak. Askerler açısından oyun oldukça kötü (mantıksız).

Ayrıca oyun oldukça da mantıksız. 5 eyalete sahip küçücük ülke Rusya'yı işgal ed(ebil)iyor. Güney Kore, Türkiye'yi işgal ediyor. Ayrıca oyunda Dünya'nın en büyük ülkesi Rusya değil ABD olarak gözüküyor. Bunu anlamış değilim.
Bir ülkeyle müttefik olduğunuz zaman (müttefike X diyeceğim), X ha bire başka ülkelere savaş ilan ediyor ve sizi çağırıyor. Eğer X'in çağrısını reddederseniz ilişkileriniz kötüleşiyor. Kabul ederseniz ilişkileriniz artıyor. X sürekli birilerine savaş ilan ediyor ve bizi ha bire çağırarak rahatsız ediyor. Yahu bana ne? Sen savaş ilan etmişsin beni niye durduk yere çağırıyorsun hemen. Zor durumda kalırsan zaten sana para ve asker yardımı yapacağım zaten ya. İllaki X'in savaşına biz de katılacağız yani.
Ve bir ülkeyi işgal ettik diyelim. Sadece 1 eyaleti kaldı diyelim. Yahu adam son anda basıyor bir 20 bin adam. Son anda direniyor. Son anda o durumda bu kadar askeri nasıl basıyor?

Oyun oldukça mantıksızlıklarla dolu dediğim gibi. Ama vakit falan geçirmek için oldukça güzel bir oyun. Ayrıca Türkçe dil desteği içeriyor. Yani daha rahat oynayabiliyoruz.

Oyunun ara yüzü ise bana göre, bence güzel.

Oyunu daha iyi bir hale getirmek için uğraşan ekip var. Ayrıca bu ekip Türk. Bu oyuna güzel modlar çıkartıyorlar. Bu oyuna 10 TL falan vermek yerine karşılıksız ve bedava olarak bu ekibin çıkardığı modları indirebilirsiniz (Umarım reklam olarak algılanmaz. Ben sadece bu ekibin modlarını indirerek oyunu daha keyifli oynayabileceğinizi söyledim).

Oyunu sadece 1 kişinin geliştirdiğini düşünürsek, 1 kişiye göre oldukça çok güzel bir oyun. Açıkçası bu oyuna puan verecek olursam, puanım 10 üzerinden 7.3 olurdu.

Evet arkadaşlar. İlk oyun incelememin sonuna geldik. Biraz acemice oldu çünkü daha önce hiç ama hiç böyle oyun incelemeleri falan yapmadım. Umarım incelememi beğenmişsinizdir. Eğer başka incelememi istediğiniz bir oyun falan olursa bana yazabilirsiniz. Buraya kadar da okuduysanız hepinize teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel inceleme olmuş elinize sağlık ama ben oyunu indirdim 15 dakika oynadım ve sildim. Hiçbir şey anlamadım çünkü. Bana karışık gibi geldi. Ama öğrenenler için saracağını düşünüyorum.
Oyunun ilk defa girenler için birazcık zor olduğunu belirttim zaten.

Geri
Yukarı