Ağırlık antremanından sonra kardiyo yapılır mı?

axlyy

Hectopat
Başlıktan da anlayacağınız üzere ben salona ilk gittiğimde ağırlık antremanlarımı yapıyorum. Daha sonra karnımdaki yağları eritmek için alt karın çalışıp yarım saat hafif tempo yürüyüş yapıyorum. Bu yürüyüşün yaptığım ağırlık antremanına bir zararı olur mu? Bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.

Hocam selamlar ben genelde ağırlık antrenmanında sonra 25 dakika 2 koşu 3 yürü şeklinde (koşma 10 veya 11 yürüme 5 veya 6 arasında) yapıyorum şuana kadar hiçbir şey olmadı size olacağına da sanmıyorum.

Hocam şu video başta olmak üzere Ege Fitness kanalından bilgi edinebilirsin. Şahsen takip ettiğim bir kanal, sana da yardımı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başlıktan da anlayacağınız üzere ben salona ilk gittiğimde ağırlık antremanlarımı yapıyorum. Daha sonra karnımdaki yağları eritmek için alt karın çalışıp yarım saat hafif tempo yürüyüş yapıyorum. Bu yürüyüşün yaptığım ağırlık antremanına bir zararı olur mu? Bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.
Hayır, zararı olmaz bilakis yararı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre ağırlık antrenmanı sonrası yapılan hafif tempolu ortalama 30dk yürüyüş, ağırlık çalıştığınız bölgedeki yağları yakma açısından daha verimli olduğu gözlemlenmiş.

Hocam şu video başta olmak üzere Ege Fitness kanalından bilgi edinebilirsin. Şahsen takip ettiğim bir kanal, sana da yardımı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ben de zaten ege fitness'ın videosunu izleyerek ekledim kardiyoyu idmanıma. Sadece ağırlık idmanından sonra zararı olur mu onu bilmiyordum.
Bölgesel zayıflama diye bir şey yok. Zararı olmaz, birazcık daha fazla kalori yakmış olursun. Calorie deficitte misiniz acaba?
Var hocam deneyler de var. Bir bölgeye çalıştıktan sonra yapılan yarım saatlik hafif tempo kardiyo o bölgedeki yağları daha fazla enerji olarak kullanıyor. Yani sen karın çalışıp kardiyo yaparsan vücudun karından enerji için aldığı yağ diğer bölgelere göre çok daha fazla oluyor.

Burada ezbere bilgiler vermeden önce bilgi sahibi olun gençler. Her kar her amaç için kar değildir, zarara dönüşebilir.

Ağırlık önce 5-6 dakika yumuşak kardiyo denen (warm up kardiyo) kardiyo yapılabilir. Antreman sonrasında yapılan kardiyo yıkımı daha fazla hızlandırır, dolayısıyla hacimden yersin.

Hacim kazanmak istiyorsan ağırlık antremanından sonra kardiyo yapılmaz. Güç kazanmak istiyorsan antreman öncesi değil sonrası kardiyo yapacaksın. Ben de sonrasında 20 dakikalık kardiyo yapıyorum. Yağ oranım oldukça düşük, istediğim seviyede tutabiliyorum.

Burada ezbere bilgiler vermeden önce bilgi sahibi olun gençler. Her kar her amaç için kar değildir, zarara dönüşebilir.

Ağırlık önce 5-6 dakika yumuşak kardiyo denen (warm up kardiyo) kardiyo yapılabilir. Antreman sonrasında yapılan kardiyo yıkımı daha fazla hızlandırır, dolayısıyla hacimden yersin.

Hacim kazanmak istiyorsan ağırlık antremanından sonra kardiyo yapılmaz. Güç kazanmak istiyorsan antreman öncesi değil sonrası kardiyo yapacaksın. Ben de sonrasında 20 dakikalık kardiyo yapıyorum. Yağ oranım oldukça düşük, istediğim seviyede tutabiliyorum.
Arkadaşın gönderisine baktıysanız yağ oranının yüksek olduğunu söylüyor. O arkadaşın ağırlık antrenmanı sonrası yaptığı 20-30dk'lık yürüyüş herhangi bir hacim kaybına uğratmaz. Bilakis yapılan araştırma sonucu o bölgede yağ yakımı desteklediği görülmüş.

Yeni konular

Geri
Yukarı