AHCI mod nedir?

Critness

Megapat
Makaleler
4
Yer
Osmaniye/Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemim:
Gigabyte GA-P43-ES3g / Core 2 Quad Q8200 / FSP windale 4 AC401 / Sapphire HD 7770 1 GB / Kingston 8 (4x2) GB DDR2 800 MHz / Toshiba P300 500 GB.
Anakart BIOS'unda dolaşırken AHCI diye bir mod gördüm, HDD ile ilgili diye biliyorum. 2 mod var, IDE ve AHCI diye, AHCI alınca bilgisayar mavi ekran verip açılmıyor. Bu AHCI mod nedir, nasıl açabilirim? Acaba destek gibi bir durum söz konusu olabilir mi? İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemim:
Gigabyte GA-P43-ES3g / Core 2 Quad Q8200 / FSP windale 4 AC401 / Sapphire HD 7770 1 GB / Kingston 8 (4x2) GB DDR2 800 MHz / Toshiba P300 500 GB.
Anakart BIOS'unda dolaşırken AHCI diye bir mod gördüm, HDD ile ilgili diye biliyorum. 2 mod var, IDE ve AHCI diye, AHCI alınca bilgisayar mavi ekran verip açılmıyor. Bu AHCI mod nedir, nasıl açabilirim? Acaba destek gibi bir durum söz konusu olabilir mi? İyi sosyaller.

IDE modundan çıkarıp AHCI moduna geçebilmek için Secure Boot seçeneğini kapat belki olur.
Bende de aynı sorun olmuştu bu şekilde çözdüm.

Sistemini IDE ile kurduysan AHCI'ye çevirirken her zaman olmasa da sorun yaşanabiliyor. AHCI ile sistemi kurarsan o zaman kullanabilirsin. Ben sorun yaşamamıştım çevirince.
AHCI ile sistemi nasıl kuracağım?
IDE modundan çıkarıp AHCI moduna geçebilmek için Secure Boot seçeneğini kapat belki olur.
Bende de aynı sorun olmuştu bu şekilde çözdüm.
Anakartta o seçenek var mı bilmiyorum, deneyeceğim.
AHCI moda alınca veya SATA portlarından Native iken Legacy olarak değiştirdiğimde aldığım hatanın resmini görsellerden buldum.
KB540_BSOD.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı