AHCI mode IDE mode seçimi

ÖmerKaan313

Centipat
BIOS menüsünde Advanced kısmında bozuk olan harddiskim gözüküyor SATA mode AHCI ve IDE seçeneği var.
Yarın Seagate ST1000LM048 2.5 olan HDD'i alacağım. Format atmadan önce BIOS menüsünde gene bu kısımda AHCI ve IDE mi olacak sadece? Ya da 3 tane mi olacak hangisini secmem benim için daha yararlı faydalı olur hangi seçeneği secmeliyim?

Teşekkürler öyle yapacağım peki nedeni nedir? Sadece merakımdan soruyorum.

IDE eski protokol, AHCI ise yeni protokoldür.

AHCI ve IDE karşılaştırma tablosu:

ProtokolAHCIIDE
AçılımıGelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi ArayüzüIDE: Tümleşik Sürücü Elektroniği / PATA: Paralel Gelişmiş Teknoloji Eklentisi
AvantajlarıYerel komut kuyruğu gibi yeni teknolojileri desteklerMaksimum uyumluluk
Çalışır durumda takma (bilgisayar çalışırken bileşen ekle/kaldır)DestekleniyorIDE arayüzü çalışırken takmayı desteklemiyor
DezavantajlarıHer zaman uyumlu değilYerel komut kuyruğu ve çalışırken takılan sabit sürücüler gibi yeni teknolojiler için destek yok
TanımlayanIntelWestern Digital
İçerirSeri ATA (SATA) ana veri yolu adaptörlerinin işletilmesiParalel bir ATA sürücüsünün çalışması
Çalışma modlarıEski Paralel ATA emülasyonu, standart AHCI veya satıcıya özgü RAIDIDE
İşletim sistemi desteğiWindows Vista, 7 ve 8; Linux, OpenBSD, NetBSD, FreeBSD, OS Z, eComStation ve Solaris 10Her şey

Yeni konular

Geri
Yukarı