AHORA 5A RTX 3060/Ti - Spider 5A-RX6000 aralarındaki fiyat farkına değer mi?

umutkocakaya

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba 20k bütçem var araştırmaya başladım, bazı sistemler kafamda oturmaya başladı, AMD işlemciye AMD ekran kartı, Intel işlemciye Intel ekran kartının daha stabil çalıştığı ön yargısı oluştu, belki hurafedir ama kendi düşüncem bu şekilde oluştu. Aşağıdaki 2 resimde görülen sistemde bir hayli fiyat farkı var, bu fark bu paraya değer mi? Bu arada görüş ve önerilerinize de açığım. Sadece 1K daha ekle şunu al yok 2K daha ekle böyle olsun gibi öneriler vermeyiniz. Şimdiden yardımcı olana, olmaya çalışana çok teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 11.png
    11.png
    79,4 KB · Görüntüleme: 47
  • 22.png
    22.png
    85,9 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleyen: Moderatör:
AMD işlemci ve AMD ekran kartı birbiriyle daha istikrarlı çalışıyor ve bazı ekstra özelliklere sahip oluyorlar. Yanına NVIDIA koyman hiçbir sorun yaratmaz ama sana tavsiyem AMD yanına AMD koyman ekran kartının performansı bazı durumlarda ciddi miktarda artıyor.

İki sistem de fiyatını pek hak etmiyor. Farklı marka işlemci ve ekran kartı kullanmanın bir eksisi yok. AMD işlemci ve ekran kartı kullanırken BAR açınca çok az daha iyi performans veriyordu yanlış hatırlamıyorsam ama bu göz ardı edilebilecek bir fark.
İkinci sistemin 500 lira bütçeyi aştığının farkındayım ama belki beğenirsiniz diye yine de attım.

Merhaba 20k bütçem var araştırmaya başladım, bazı sistemler kafamda oturmaya başladı, AMD işlemciye AMD ekran kartı, Intel işlemciye Intel ekran kartının daha stabil çalıştığı ön yargısı oluştu, belki hurafedir ama kendi düşüncem bu şekilde oluştu. Aşağıdaki 2 resimde görülen sistemde bir hayli fiyat farkı var, bu fark bu paraya değer mi? Bu arada görüş ve önerilerinize de açığım. Sadece 1K daha ekle şunu al yok 2K daha ekle böyle olsun gibi öneriler vermeyiniz. Şimdiden yardımcı olana, olmaya çalışana çok teşekkür ederim.
19k'ya 6600xt tam tamıyla kazık bir sistem direkt boşverin. Ben şuan link atamıyorum ama diğerleri yardımcı olacaktır.

İki sistem de fiyatını pek hak etmiyor. Farklı marka işlemci ve ekran kartı kullanmanın bir eksisi yok. AMD işlemci ve ekran kartı kullanırken bar açınca çok az daha iyi performans veriyordu yanlış hatırlamıyorsam ama bu göz ardı edilebilecek bir fark.
İkinci sistemin 500 lira bütçeyi aştığının farkındayım ama belki beğenirsiniz diye yine de attım.

Cevabınız için çok teşekkürler, 1. atmış olduğunuz sisteme uygun daha uygun bir sıvı soğutma ne önerirsiniz, çünkü soğutma tarafında sıvı soğutmanın faydalı olacağını tekrar tekrar beni uğraştırmasını istemiyorum.

Sıvı soğutma ile fiyat buraya geliyor makül müdür?

Dosya Ekleri

• 33.png
    33.png
    41 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Cevabınız için çok teşekkürler, 1. atmış olduğunuz sisteme uygun daha uygun bir sıvı soğutma ne önerirsiniz, çünkü soğutma tarafında sıvı soğutmanın faydalı olacağını tekrar tekrar beni uğraştırmasını istemiyorum.

Sıvı soğutma ile fiyat buraya geliyor makül müdür?
120 mm sıvı soğutucu önermiyorum. Performans anlamında vasatlar ve uygun fiyatlı bir kule tipi soğutucu kadar performansları yok. Hele hele 3000 liraya 120mm sıvı soğutma aşırı pahalı ve sıvı soğutma bu işlemci için bence biraz gereksiz. 5600x aşırı ısınmayan bir işlemci ve orta seviye bir hava soğutma ile tam yükte 65 derece üstünü görmezsiniz.
Bunun dışında hava soğutma, neredeyse her zaman sıvı soğutmaya göre daha uzun ömürlü ve daha sorunsuz oluyor.
Soğutma piyasasından uzun süredir uzağım. Bu yüzden model tavsiyesi veremeyeceğim.

120 mm sıvı soğutucu önermiyorum. Performans anlamında vasatlar ve uygun fiyatlı bir kule tipi soğutucu kadar performansları yok. Hele hele 3000 liraya 120mm sıvı soğutma aşırı pahalı ve sıvı soğutma bu işlemci için bence biraz gereksiz. 5600x aşırı ısınmayan bir işlemci ve orta seviye bir hava soğutma ile tam yükte 65 derece üstünü görmezsiniz.
Bunun dışında hava soğutma, neredeyse her zaman sıvı soğutmaya göre daha uzun ömürlü ve daha sorunsuz oluyor.
Soğutma piyasasından uzun süredir uzağım. Bu yüzden model tavsiyesi veremeyeceğim.
cevabınız için teşekkür ederim , üstünde gelecek olan stok soğutma yeterli olur mu ? Almak istersem ne diye aratmam gerekiyor acaba?

cevabınız için teşekkür ederim , üstünde gelecek olan stok soğutma yeterli olur mu ? Almak istersem ne diye aratmam gerekiyor acaba?
Stok soğutucu throttle yapmasını nispeten önlüyor ama sıcaklıklar yüksek oluyor.
İkisi de yeterince iyi, hemen almak istiyorsan se224 alabilirsin ama bekleyeceksen ikinci soğutucu bazen 800-900 liraya düşüyor. O fiyata düşerse onu alırsın.

Sıkıntı yaşamazsın ama ben önerdikten sonra anakart bitmiş ve a320 ile değiştirmişler. A320 anakart kullanıldığı sürece önermiyorum sistemi. Anakart b450-550 ya da a520 olmadığı sürece aşağıdaki sistemi öneririm.
Ama bu sistem 1000 lira daha pahalı ve bariz daha iyi olan 6800'li sistemle aradaki fiyat farkı iyice kapanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı