AIDA 64 raporu normal mi?

Bodyponk

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 1.5 yıl önce itopyadan v2.5 sistemini satın almıştım 2 hafta önce ekran kartım(rx560 4gb) arızalandığı için değiştirdim. Vatan bilgisayardan Rx 570 armor 4gb modelini satın aldım fakat aldığım günden bu yada Wattman hatasını bir türlü çözüm bulamadım. Hayır eski ekran kartı varken 1 kere bile bu hatayla karşılaşmadım şuanda çok canımı sıkıyor bu hata. Örneğin Apex legens giriyorum 10 dk sonra ekran kendiliğinden rengi turuncu gibi oluyor takılıyor fakat kasa çalışmaya devam ediyor. Bugün biosu kontrol etmek için girdim 10sn sonra tekrardan ekran takıldı yeniden başlatmak zorunda kaldım. sistem özellikleri bu şekilde:
RAM: Corsair 8 GB DDR4 2400MHz.
İşlemci: Ryzen R3 1200.
Anakart: ASUS Prime A320M-R.
Ekran kartı: MSI RX570 Armor 4 GB.
Güç kaynağı: Thermaltake Litepower 450W.
HDD: 1TB.
SSD: 250GB Samsung Evo.

Aida 64 raporunuda paylaştım.

Sizce sorun ekran kartında mı yoksa farklı bir bileşende mi? hangisinde olduğunu bulabilirsem direk değiştireceğim sıkıldım artık bu hatadan.

Bu arada Wattman hatası için Radeon un eski sürümlerini denedim, frekansı düşürdüm yine sonuç vermedi.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    66,6 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
WattMan hatasının net bir çözümü yok maalesef. 20.2.2 sürümü denediniz mi? Frekans Mhz değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapmayı denediniz mi? Ayrıca undervolt işlemini de bir deneyin. Eğer Radeon programından ayar yapıyorsanız Radeon ayarlarının sıfırlanmaması için görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 78
DDU ile temiz kurulum yapmana rağmen düzelmediyse opsiyonel sürümü de bir dene. Ben opsiyonel son sürümü kullanıyorum. Şu ana kadar sorun yaşamadım. O da çözmezse problemi garantiye ya da iadeye yolla bence.

WattMan hatasının net bir çözümü yok maalesef. 20.2.2 sürümü denediniz mi? Frekans Mhz değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapmayı denediniz mi? Ayrıca undervolt işlemini de bir deneyin. Eğer Radeon programından ayar yapıyorsanız Radeon ayarlarının sıfırlanmaması için görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.
Hangilerini yapacağız hocam gösterebilir misin?
DDU ile temiz kurulum yapmana rağmen düzelmediyse opsiyonel sürümü de bir dene. Ben opsiyonel son sürümü kullanıyorum. Şu ana kadar sorun yaşamadım. O da çözmezse problemi garantiye ya da iadeye yolla bence.
Garantiye göndermek istemiyorum hocam 1 ay bekletecekler yine. Ben bütün çözümleri denemye çalışıyorum bir ihtmal olur diye. Sizce başka bir bileşende sorun olabilir mi? Ekran kartı daha 2 haftalık.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    94,4 KB · Görüntüleme: 69
Hangilerini yapacağız hocam gösterebilir misin?

Garantiye göndermek istemiyorum hocam 1 ay bekletecekler yine. Ben bütün çözümleri denemye çalışıyorum bir ihtmal olur diye. Sizce başka bir bileşende sorun olabilir mi? Ekran kartı daha 2 haftalık.
Görsel üzerinden anlatmak için XFX RX 590 ekran kartımda kendi kullandığım ayarları yükledim fakat siz bu ayarların aynısını yapmayacaksanız. Frekans Mhz değerinin son iki kısmını 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapmayı deneyin ilk başta. Bu dediğim ayarlar ile yine hata alırsanız bu ayarlara ek olarak undervolt işlemini deneyin.

Dosya Ekleri

• 2.PNG
    2.PNG
    66,7 KB · Görüntüleme: 38
  • 3.PNG
    3.PNG
    66,8 KB · Görüntüleme: 33
Görsel üzerinden anlatmak için XFX RX 590 ekran kartımda kendi kullandığım ayarları yükledim fakat siz bu ayarların aynısını yapmayacaksanız. Frekans Mhz değerinin son iki kısmını 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapmayı deneyin ilk başta. Bu dediğim ayarlar ile yine hata alırsanız bu ayarlara ek olarak undervolt işlemini deneyin.
Bu şekilde ayarladım inş doğru yapmışımdır :) bakalım deneyeceğim inşallah işe yarar.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    128,7 KB · Görüntüleme: 36
Bu şekilde ayarladım inş doğru yapmışımdır :) bakalım deneyeceğim inşallah işe yarar.
Yalnız güç limitini -5 yapmışsınız. Ben size -10 yapın demiştim ama fark etmez zaten dediğim gibi net bir çözümü olmadığı için deneme yanılma yöntemi ile çözersiniz inşallah. Benim kartın Frekans Mhz değerlerinin son ikisi 1560 ve 1580 idi. Ben onları 1490 yaptım misal. Sizde bu şekilde düşürüp son iki değeri aynı yapabilirsiniz.

Yalnız güç limitini -5 yapmışsınız. Ben size -10 yapın demiştim ama fark etmez zaten dediğim gibi net bir çözümü olmadığı için deneme yanılma yöntemi ile çözersiniz inşallah. Benim kartın Frekans Mhz değerlerinin son ikisi 1560 ve 1580 idi. Ben onları 1490 yaptım misal. Sizde bu şekilde düşürüp son iki değeri aynı yapabilirsiniz.
Hocam frekanslarla oynamakta çözüm sağlamadı. En son çare biosu güncelleyerek çözdüm sanırım. 2 Yıl önce toplamıştım pcyi bios sürümünün çok eski olduğunu fark ettim güncelleyince sorun çözüldü sanırım İki gündür hiç donma yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı