Aida 64 vs. Afterburner hangi programın sıcaklık değerleri doğru?

canismajor

Decapat
Arkadaşlar birkaç gündür işlemci gereğinden fazla ısınıyor. 3 gündür nedenini bulmaya çalışıyorum. Daha yük testi yapmaya vakit bulamadım. Ama boşta sıcaklık değerleri bu şekilde.

Gece CS'ye girdim GPU ve CPU 68-70 derecelerde geziyordu. Aida 64 ve Afterburner'da değerler farklı çıkıyor hangisi doğru acaba? Bir de bu değerler boşta olmasına rağmen fazla değil mi? Boşta sıcaklığın pek öneminin olmadığını biliyorum ama yine de sormak istedim. Açıkçası soğutma kısmından da pek anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim. İşlemci Ryzen 5 1600 AF. Kasada ise 2 adet fan var.

Dosya Ekleri

• yeni.png
    yeni.png
    173,1 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar birkaç gündür işlemci gereğinden fazla ısınıyor. 3 gündür nedenini bulmaya çalışıyorum. Daha yük testi yapmaya vakit bulamadım. Ama boşta sıcaklık değerleri bu şekilde.

Gece CS'ye girdim GPU ve CPU 68-70 derecelerde geziyordu. Aida 64 ve Afterburner'da değerler farklı çıkıyor hangisi doğru acaba? Bir de bu değerler boşta olmasına rağmen fazla değil mi? Boşta sıcaklığın pek öneminin olmadığını biliyorum ama yine de sormak istedim. Açıkçası soğutma kısmından da pek anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim. İşlemci Ryzen 5 1600 AF. Kasada ise 2 adet fan var.
Sıcaklıklar aynı gözüküyor. İkisinde de GPU sıcaklığı 51 derece. Afterburner programında CPU sıcaklığını görmek için biraz aşağıya doğru kaydırın.

Ya vakit bulamadım ama boşta sıcaklık değerleri bu şekilde. Gece CS'ye girdim GPU ve CPU 68-70 derecelerde geziyordu. Aida 64 ve Afterburner'da değerler farklı çıkıyor hangisi doğru acaba? Bir de bu değerler boşta olmasına rağmen fazla değil mi? Boşta sıcaklığın pek öneminin olmadığını biliyorum ama yine de.

Neresi farklı onu anlamadım.

Kusura bakmayın sabahtan beri orayı CPU olarak okuyorum benim hatam pek bilgim yok bu konularda.Cpu ve GPU değerleri oyunlarda 69 70 derecelere çıkıyor ve de işlemci kullanımı %26-27'lerde gezerken bu sıcaklık değerleri fazla değil mi? Daha stres testi yapmadım yaparsam editleyeceğim ama stres testinde sıcaklıklar korkunç derecede yükselecek diye hissediyorum.
Sıcaklıklar aynı gözüküyor. İkisinde de GPU sıcaklığı 51 derece. Afterburner programında CPU sıcaklığını görmek için biraz aşağıya doğru kaydırın.
47 derece olarak gösteriyor ben az önce yanlış bakmışım.2 tane fan takmayı düşünüyorum üst tarafa.Yazın daha da artabilir bu sıcaklıklar.Tavsiye edebileceğiniz marka var mıdır?

120mm lik en ucuz benim bula bildiğim fanlar bunlar oldu ileride 3 tane alıp takacağım yükte bir ara 95 dereceyi görüyordum OC vardı işlemcide OC yi kapatıp bir tane 120mm olmayan fan vardı elimde onu taktım şu an yükte en fazla 85 e düşürdüm. Link.

120mm lik en ucuz benim bula bildiğim fanlar bunlar oldu ileride 3 tane alıp takacağım yükte bir ara 95 dereceyi görüyordum OC vardı işlemcide OC yi kapatıp bir tane 120mm olmayan fan vardı elimde onu taktım şu an yükte en fazla 85 e düşürdüm. Link.
Çok teşekkürler bir göz atacağım.Biraz araştırdım arctic markası da iyi gibi geldi ama daha pahalılar.

3 gündür yükselmesinin sebebi havaların da ısınması. Telefonlar da ısınmaya başladı havadan ötürü. Kavurucu sıcak olmasa bile evin içindeki havanın derecesi epey yükseldi bu da cihazlara yansıyor.

Arkadaşlar az önce AIDA64 ile test etme imkanım oldu trial versiyon vb. yazıyordu normalinden farkı var mıdır onu da sormuş olayım. 10 dakika test ettim. İşlemci değerleri biraz canımı sıktı ne yapmamı önerirsiniz?

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    36,2 KB · Görüntüleme: 58
Mümkün ise kasanın kapağını açık brak derim Max 93 derece görüyorum.
Mesela benim işlemcim İ7 3770, intel maximum 105 derece sıcaklık değeri veriyordu, yukarıdada belirttiğim gibi 95 derece gördükten sonra OC yi kapattım 1 extra fan taktım 85 derece ile memnunum şu an.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı