AIDA64 bellek gecikmesi yüksek çıkıyor

Makaleler
25
Anakart
B450 Tomahawk Max II
İşlemci
Ryzen 5 5600
Belleklerim Crucial Ballistix LT Sport Gray 3000 MHz CL15 2x8 kit. BIOS'tan XMP açık, Gear mode ve Power down modları kapalı. AIDA64'ten Cache&Memory Benchmark yaptığımda belleklerin gecikmesi 75.6 ns çıkıyor. Bu gecikmenin yüksek olduğunu okumuştum sanki bir yerlerde, ortalama 60-65 civarında olması gerekiyormuş sanırım. Eskiden yaptığımda bu kadar yüksek çıkmıyordu sanki. Bunu düşürebilmem için tavsiyeleriniz var mı? Veya bu gecikmede kalmasının Ryzen sistemler için dezavantajı bulunuyor mu?

1684067275983.png

Test bitince PBO açmayı deneyebilirsiniz. Bazı kişilerde gecikmenin düşmesini sağlayabiliyor.

Bende önceden PBO açınca 69 ns olan gecikme 63 ns civarlarına düşüyordu XMP'de. Şu an PBO kapalıyken 63 ns alıyorum.

PBO'yu işlemci performansının düşmesi sebebiyle açmıştım hocam.

Test bitti.

1685137627027.png

Görünce denersiniz. Sadece aynı başlıktaki ayarları aynı anda girin.

XMP açık
ClkDrvStr - 30 ohm
AddrCmdDrvStr - 30 ohm
CsOdtDrvStr - 30 ohm
CkeDrvStr - 30 ohm

XMP açık
ClkDrvStr - 30 ohm
AddrCmdDrvStr - 30 ohm
CsOdtDrvStr - 30 ohm
CkeDrvStr - 30 ohm
Gear Down Mode - Disabled
Command Rate - 1T

XMP açık
ProcODT - 53.3 Ohm

XMP açık
BankGroupSwap - CPU Mode

XMP açık
DRAM Voltage - 1.4V

XMP açık
RttPark 48 ohm
RttWr 80 ohm
RttNom off veya disabled

XMP açık
RttPark 48 ohm
RttNom 48 ohm(8. deneme olarak tekrar yazmayacağım, olmazsa 80 ohm)
RttWr off veya disabled

XMP açık
ClkDrvStr - 30 ohm
AddrCmdDrvStr - 30 ohm
CsOdtDrvStr - 30 ohm
CkeDrvStr - 30 ohm
ProcODT - 34.3 ohm

XMP açık
SOC Voltage - 1.18V

İndirip MemBench kısmından test yapabilirsiniz.

Gecikme için özür dilerim. Tıkanmıştım, aklıma ayar gelmiyordu. Biraz daha araştırma yaptım.

@FalconPolat

Bu ns değeri diyelim 65 civarına indi oyundaki performansıma ne kadar etki edecek? Ona göre uğraşalım çünkü bayağı angarya iş var.

Performansa bant genişliği etki eder genellikle. Gecikme için fark nanosaniye olsa bile fare hareketinde farkı hissediyorsunuz. Tahminimce bu fark gecikme değerinin tekrar tekrar üste binmesindendir, RAM her birkaç saniyede bir sinyal alsaydı(tabir doğru olmayabilir) fare donardı veya yenilenene kadar aynı hareketi yapardı.

Performansa bant genişliği etki eder genellikle. Gecikme için fark nanosaniye olsa bile fare hareketinde farkı hissediyorsunuz. Tahminimce bu fark gecikme değerinin tekrar tekrar üste binmesindendir, RAM her birkaç saniyede bir sinyal alsaydı(tabir doğru olmayabilir) fare donardı veya yenilenene kadar aynı hareketi yapardı.

Hocam peki Windows'un bu gecikmeye etki etme olasılığı var mıdır?

Geri
Yukarı