AIDA64 VS Prime95 Programları İle Stabilite Testleri

• Konuyu başlatan Azz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 0
  • Görüntüleme 3B

Azz

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Meslek
Tıbbi Mümessil
Herkese iyi forumlar.

AMD A8 6600K işlemci kullanıyorum. İşlemcime voltaj vermeden 4.2 GHZ hızına çıkarttım. Herhangi bir stabilite sorunu yok açıkcası. Burada farklı bir noktaya değinmek istiyorum. Sistemimi iki program ile belirli süreler boyunca test ettim. İki program arasında ciddi bir sıcaklık farkı söz konusu. İlk testimde AIDA64 ile sadece işlemcimi %100 kullanarak yarım saat boyunca test ettim. Sıcaklık olarak 32 dereceyi aşmadı.

Prime95 programı sanırım APU lar ile iyi anlaşamıyor. Çünkü AIDA64 ile yarım saatlik test sonucunda ekran kartı sıcaklıgım 14 derecede seyrederken, Prıme95 ile bu sıcaklık 27 dereceleri gördü. Prıme95 hem işlemciyi hemde ekran kartını kullandı. Ve buradan ufak bir sonuç çıkarmak gerekirse APU işlemciler içerisinde barındırdıkları grafik işlemci yüzünden standart sıcaklıklarına göre fazla ısınıyorlar.

Bu 30 dakika boyunca sadece işlemcimi %100 olarak kullanarak gerçekleştirdigim stabilite testim.

Ekran Alıntısı.JPG

Burada ise Prıme95 adlı program ile 12 dakika boyunca yaptıgım stabilite testi ve sıcaklık değerleri.

sad.JPG

Toparlamak gerekirse APU kullanıcıları ilerleyen dönemlerde sistemlerine harici bir ekran kartı eklediklerinde, işlemci içerisindeki grafik yongası devre dışı kaldığı için biraz daha soguk bir işlemciye sahip olabiliyorlar. Teorik olarak Prıme95 daha zorlayıcı bir program kesinlikle. Bu konuda bende sizinle hem fikirim fakat mesele ekran kartı sıcaklıgı.

Saygılarımla.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı