Çözüldü Aile hekimini değiştirmenin değişen hekime etkisi olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Sorumun özünde merak ettiğim konu buydu, teşekkürler.

Fazla önemli bir mevzu değil, genel olarak memnun olunmayan bir hekim var mizacından dolayı. Değiştirenleri duyuyorum, ondan sormuştum.

Maaş kesintisi ek ödeme kesintisi gibi şeylerin bir sınırı var. Belli bir hastanın üstünde sayı olduktan sonra artık maaşa eklenen para gittikça azalıyor. Bazı aile hekimleri belli bir sayıdan sonra hasta istemiyor. Yani bir doktorun bu sıkıntılara girmesi için hasta sayısının neredeyse 1/3 kaybetmesi lazım. Teoride yüksek maaş alıyorlar ama pratikte devlet sağlık ocağının birçok ödemesini doktorlara yaptırıyor. Abcd gibi dereceleri var. Mesela C derece aile hekimlerine devlet 5K destek veriyor ama istedikleri giderler 7-8k bulabiliyor. Bu durumda gelecek fazladan hastaların doktora bir faydası olmuyor. Doktorunuz size kötü davrandıysa kendisi ile konuşmayı deneyin. Benim annem de doktor ve şu sıralar günlük 150-180 hasta muayene ediyor. 8 saat çalıştığını düşündüğümüzde 2.5 dakikada bir hasta muayene etmek durumunda. Yani tabii ki size çok kötü davrandıysa bu o doktorun hatası fakat inanın çok zorlayıcı şartlarda çalıştıkları da bir gerçek. Konuşmayı deneyin, eğer size kötü davranmaya devam ederse gerekli işlemleri yapmak için başvurursunuz.
Neden olsun? Yeni seçtiğiniz hekim için de olmaz eski hekiminiz için de. Soruyu hâlâ tam anlayamadım.
Şu anlamda soruyorum. Mesela bir aile hekiminden fazla miktarda hasta ayrılıyor ve diğer hekimi tercih ediyor, devlet tarafından sorgulanmaz mı bu durum? Hastaların neden vazgeçtikleri ile ilgili denetleme vs. var mı anlamında sordum. Hekimin hasta sayısı azalınca maaşına yansır mı vs.

Şu anlamda soruyorum. Mesela bir aile hekiminden fazla miktarda hasta ayrılıyor ve diğer hekimi tercih ediyor, devlet tarafından sorgulanmaz mı bu durum? Hastaların neden vazgeçtikleri ile ilgili denetleme vs. var mı anlamında sordum. Hekimin hasta sayısı azalınca maaşına yansır mı vs.
Emin değilim ancak hiç sanmıyorum.

Evet aile hekimleri kendilerine kayıtlı olan hasta başına ek bir primden/döner sermayeden yararlanıyor. Bir aile hekiminin hastası arttıkça alacağı ücret de artacaktır.

Maaşına yansıyacak kadar kişinin ayrılması zor. Zaten kapasitelerinin çok üstünde hasta sayıları var çoğunun. Kimse bunun arkasını aramaz. Ancak ciddi bir durumda şikayet olursa arar. Ya bana rapor vermedi, istediĝim ilacı yazmadı gibi doktordan çok doktorculuk yapılan şikayetlerde soruşturma açılabilir fakat bir şey çıkarmayabilir. Ne yaptı doktorunuz size?

5-10 hasta ayrıldı diye maaşı düşmez, soruşturma başlatılmaz.

Evet aile hekimleri kendilerine kayıtlı olan hasta başına ek bir primden/döner sermayeden yararlanıyor. Bir aile hekiminin hastası arttıkça alacağı ücret de artacaktır.
Sorumun özünde merak ettiğim konu buydu, teşekkürler.

Ne yaptı doktorunuz size?
Fazla önemli bir mevzu değil, genel olarak memnun olunmayan bir hekim var mizacından dolayı. Değiştirenleri duyuyorum, ondan sormuştum.

Geri
Yukarı