Ailelerin "En iyisini aldık" yalanı

Sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz ve bence boş bir serzenişte bulunmuşsunuz. Para kolay kazanılmıyor, 10 bin liradan fazla parayı şu dönemde bir şeye bağlamak kolay değil, gelir seviyesi ne olursa olsun. Parayı kolay kazanamayan insanlar çocuklarını kıramayıp onların istediklerini zorla da olsa almaya çalışıyorlar. Birisi bir şeyi ister, alınca memnun olması gerekir; bir isteği o ürünün en iyisiyle karşılayan veya karşıladığını "zanneden" insanlar haliyle ikincisi istenince tepki gösteriyor. Normal.

Fakat ne çocuğun ne de anne babanın herhangi bir bilgisayar bilgisi olmadığı için aslında çok da iyi olmayan (veya bazen fiyatına göre çok kötü olan) bir bilgisayarı iyi zannedip alıyor.

Bazen şükrediyorum babam ve annem zamanında bilgisayarla çok uğraşırdı, şimdilerde de bilgisayarla uğraşıyor. Bu nedenle babama ve anneme durumu anlattığımda anlıyorlar ama yine de bütçe yetmediği için biraz daha beklemek gerekiyor.

Yalnız ben de örneğin şu anda Acer Swift 3 kullanıyorum. Bilgisayar normal koşulda 3DMark Fire Strike üzerinden 1500-2000 puan arası alıyor. Kullana kullana, oyun oynaya oynaya bilgisayarımın işlemcisinin 70 derece, grafik kartının 65 derecede throttle yaptığını fark ettim. Throttlestop ve ASUS GPU Tweak yardımıyla ikisini 90 dereceye yükselttim. Ayrıca MX150 grafik kartına 300 Mhz overclock yapıp undervolting yaptım. Şu anda 3600 puan alıyorum. Anlayacağınız neredeyse 2 katına çıktı performans.

Ailem bana parçalarımı hep benim seçmeme izin verdi. Ben de bilgisayarımla en uyumlu parçaları seçtim. Senelerdir kullandığım parçalar mevcut. Tam bilginiz yoksa da zaten bir şeyler almaya kalkışmayın, gerçekten çok büyük pişmanlık duyuyorsunuz.

Bir gün böyle bilgisayar almadan önce babamla geziyorduk sonra birileri gelip 5 bin TL'lik sanırım bir Casper Nirvana model bir bilgisayar almıştı babamda bunu alalım şimdi alabiliriz bak onlar da beğendi dedi bende hayır demiştim o gün o cihaz çok hızlıydı bayağı akıcıydı ve günlerden bir gün Excalibur aldım 10 bin TL'ye ama hemen gittik oradan o yüzden bakamadım o Casper Nirvana da oradaydı sonra birkaç hafta sonra yine oraya gittim ve aynı bilgisayar 7bin tl olmuştu ve kasım Kasım kasıyordu aman Allah'ım dedim babama gösterdim al baba senin iyi dediğin bilgisayar sonra utandı ne diyorsun ya falan dedi.

Pahalıysa iyidir diye düşünüyorlar çoğu.

X kuşağı "benim olmadı, alt neslimin bu eşyası olsun" diyerek önüne geleni alması, Y kuşağının teknoloji ile tanışan ilk nesil olmasına karşın teknolojiden anlamaması, Z kuşağının çok konuşup tecrübe yoksunu olması gibi genel problemleri var.

Asıl önemli olan doğru ve temiz bilgiye ulaşmak.

Binlerce TL'lik masrafa girmek istememeleri ve bilgi eksikliği temel nedenler bana kalırsa. Annem ve babam halen bir iki oyun oynayınca oyun bilgisayarı zannediyorlar 11 yıllık bilgisayarımı, oynadığım oyunlar da WoT Blitz ve Mars: War Logs'du, zaten pek oyun oynayamıyorum sistemimle. Şaka gibi.

Nankör çocukların anlayamayacağı arkasında acı bir gerçek yatan yalan. Ailelerin maddi durumu yetersiz olabilir ama canla başla çalışırlar sırf arkadaşlarından geri kalma, onların yanında eksiğin olmasın diye. Ama güçleri bir yere kadar yeter ve belli bir seviyede bir cihaz alabilirler. Alırlar sonra sana verirler sırf kötü hissetme diye yalan söylerler sırf arkadaşlarının yanında utanma diye yalan söylerler. "En iyisi buydu" derler. Sen mutlu olursun. Senin mutluluğun onları da mutlu eder. Senin gülüşünü görmek onların yorgunluklarını alır.
Ama eğer bilgisizlikten olursa o boş para israfıdır. bu yalanın iki nedeni vardır. İlk neden küçük çocukların mutluluğu için söylenir ikincisi bilgisizlikten.

Yeni konular

Geri
Yukarı