Ailem akvaryuma çok harcama yapma diyor

Arkadaşlar ailem çok harcama yapma sonra akvaryuma bakmazsan sonuçları kötü olur diyor. Ben bunu göz önünde bulundurarak başladım fakat zaten her şeyi aldım sayılır. Akvaryum, filtre, ısıtıcı, aydınlatma, ph ölçer, yemler ve ara eşyalar her şeyi aldım. Bitki ve balığa geldi sıra ama ben karides ve küçük salyangozda bakmak istiyorum tabii bunun sırası var biliyorum. Bitkiyi ilk kurulumda eklemek istiyorum bu yüzden ilçemde bulamadığım için internetten alacaktım fakat ailem bunu deyince alasım gelmedi. Evet büyük bir harcama yaptım farkındayım ama çok istiyorum o balıkları beslemek izlemek bitkileri budamak budadıklarımı akvaryumun uygun yerine yerleştirmek falan çok istiyorum. Daha çok uğraş istiyorum yani, alsam mı kararsızım bu yüzden.

Salyangoz olarak hermafrodit salyangozlardan uzak durmanızı şiddetle öneririm. Akvaryumunuzda hangi kum çeşitlerinizi kullandığınızı belirtmemişsiniz önemli bir konu kumlar. Low- tech demişsiniz bence CO2 sistemi de bitki popülasyonu fazla ise kurulmalı. Adi salyangoz problemi büyük ihtimalle her bitkili akvaryum kuranın başına gelmiştir bundan mütevellit katil salyangoz da edinmenizi öneririm.

Salyangoz olarak hermafrodit salyangozlardan uzak durmanızı şiddetle öneririm. Akvaryumunuzda hangi kum çeşitlerinizi kullandığınızı belirtmemişsiniz önemli bir konu kumlar. Low- tech demişsiniz bence CO2 sistemi de bitki popülasyonu fazla ise kurulmalı. Adi salyangoz problemi büyük ihtimalle her bitkili akvaryum kuranın başına gelmiştir bundan mütevellit katil salyangoz da edinmenizi öneririm.
Salyangoz olarak altın elmadan yani altın rengi salyangozdan başka almayı düşünmüyorum ve muhtemelen almayacağım. Kum olarak alt kısma lav kırığı taşları ve üste hagen kumu kullandım fakat acemi bir kurulum yaptığım için tabi ilk akvaryumum oldu bu sağ tarafa hagen kumunu az yaydığım için lav kırığı üste çıktı ama güzel bir desen oluşturdu. Low-tech akvaryum evet mosslar var onun dışında zeytin bitkisi var fakat zeytin bitkisi çok hızlı gelişim gösteriyor 2 gün önce saksısından çıkarıp diktim ve kafaları eğilmiş hemde bazı yapraklarının uçları siyahlamaya durmuşken toparlandı 2 günde boyunları dikeldi ve bazı güçlü olanlar ışığa doğru gitmeye başladı ve uçlarından yaprak çıkarmaya durdular. Crismass moss için CO2 iyi olabilir fakat yavaş geliştiği için ona pek odaklanmıyorum ve CO2 bayağı bir pahalı şuan bu işe girmeyeceğim. Adi salyangozda ne oluyor bilmiyorum duydum da araştırmadım, katil salyangozda ne demek bilmiyorum ama onuda duydum. Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.

Salyangoz olarak altın elmadan yani altın rengi salyangozdan başka almayı düşünmüyorum ve muhtemelen almayacağım. Kum olarak alt kısma lav kırığı taşları ve üste hagen kumu kullandım fakat acemi bir kurulum yaptığım için tabii ilk akvaryumum oldu bu sağ tarafa hagen kumunu az yaydığım için lav kırığı üste çıktı ama güzel bir desen oluşturdu. Low-tech akvaryum evet mosslar var onun dışında zeytin bitkisi var fakat zeytin bitkisi çok hızlı gelişim gösteriyor 2 gün önce saksısından çıkarıp diktim ve kafaları eğilmiş hem de bazı yapraklarının uçları siyahlamaya durmuşken toparlandı 2 günde boyunları dikeldi ve bazı güçlü olanlar ışığa doğru gitmeye başladı ve uçlarından yaprak çıkarmaya durdular. Crismass moss için CO2 iyi olabilir fakat yavaş geliştiği için ona pek odaklanmıyorum ve CO2 bayağı bir pahalı şu an bu işe girmeyeceğim. Adi salyangozda ne oluyor bilmiyorum duydum da araştırmadım, katil salyangozda ne demek bilmiyorum ama onu da duydum. Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.

Adi salyangozlar sizin aldığınız bitkilerden veya herhangi başka bir etmenden kendiliğinden ortaya çıkan ve akvaryumu istila eden salyangoz türlerine verilen genel addır. Misal minare salyangoz kimi çevrelere göre adi salyangoz sayılırken kimi çevrelerin edinmek istediği bir türdür. Adi salyangozların bir nevi cinsiyeti olmadığı için çok çabuk ürerler. Zamanında çok uğraştırdı bu minare salyangozlar. Katil salyangozlar ise hermafrodit olmayan, üremeleri kontrol altında tutulabilen ve diğer salyangozlardan beslenen bir tür. Lakin salyangoz dışında da çoğu şeyi tüketebilirler. 2 veya 3 ay görünmedikleri bile olabilir. Akvaryumunuzdaki bitkileri sıvı veya tablet gübre ile beslemenizi öneririm. Reeflowersın çok kaliteli gübreleri var. Yukarıda bahsedilen akvaryum.com u kullanabilirsiniz. Akvaryum.com da konu açmaktan çok arama yaparsanız daha sağlıklı olur çünkü çok aktif bir forum değil.

Adi salyangozlar sizin aldığınız bitkilerden veya herhangi başka bir etmenden kendiliğinden ortaya çıkan ve akvaryumu istila eden salyangoz türlerine verilen genel addır. Misal minare salyangoz kimi çevrelere göre adi salyangoz sayılırken kimi çevrelerin edinmek istediği bir türdür. Adi salyangozların bir nevi cinsiyeti olmadığı için çok çabuk ürerler. Zamanında çok uğraştırdı bu minare salyangozlar. Katil salyangozlar ise hermafrodit olmayan, üremeleri kontrol altında tutulabilen ve diğer salyangozlardan beslenen bir tür. Lakin salyangoz dışında da çoğu şeyi tüketebilirler. 2 veya 3 ay görünmedikleri bile olabilir. Akvaryumunuzdaki bitkileri sıvı veya tablet gübre ile beslemenizi öneririm. Reeflowersın çok kaliteli gübreleri var. Yukarıda bahsedilen akvaryum.com u kullanabilirsiniz. Akvaryum.com da konu açmaktan çok arama yaparsanız daha sağlıklı olur çünkü çok aktif bir forum değil.
O siteyi evet kullanıyorum hemde kendi akvaryumumuda tanıttım. burada akvaryumum ben akvaryumda bunun oluştuğunu bilmiyordum. Gerçekten çok kötüymüş adi salyangozlar. Katil salyangozda iğrenç bir şeymiş. Adi salyangozun fotoğrafını bulamadım fakar ben katil salyangoz veya başka bir salyangozun büyümesini istemiyorum şimdiden miğdem bulandı gibi bir şey, akvaryum hobisinden bile vazgeçirebilir beni bu durum. Peki ben bu adi salyangozu elma veya zebra salyangozu yer mi? Bunun çıkarmasını engellemem için sıvı gübre şart mı? Çünkü ben akvaryum.comda sıvı gübreye başlamayınız kendisi gelişsin facia sonuçlar doğurabilir yazmıştı akvaryum tanıtımımda birisi. Şuan gerçekten iğrendim.

Sıvı gübre bitkilerin gelişimi içindir. Katil salyangozlar çok tatlı canlılardır niye öyle yazdınız anlayamadım. Adi salyangoz ve katil salyangozun resimleri internette var. Herhalde bir canlıyı katil salyangozla karıştırdınız. Elma ve zebra salyangoz adi salyangozları yemezler.

Sıvı gübre bitkilerin gelişimi içindir. Katil salyangozlar çok tatlı canlılardır niye öyle yazdınız anlayamadım. Adi salyangoz ve katil salyangozun resimleri internette var. Herhalde bir canlıyı katil salyangozla karıştırdınız. Elma ve zebra salyangoz adi salyangozları yemezler.
Sıvı gübre kullanmayacağım şimdilik. Katil salyangozu araştırdım ve kumun içinde dolaşan avını görünce hızla onu yiyen bir canlıymış fakat araştırırken karidesleri (ben kiraz karidesi besleyeceğim) yiyormuş zarar veriyormuş ben bunu istemiyorum. Adi salyangozu akvaryumumda oluşturmadan ve salyangoz eklemeden bitirmemin veya oluşmasını engellemenin yolu yok mu? Akvaryumumda lepistes ve karides olacak sonra neon tetra eklemeyi deneyeceğim fakat muhtemelen ekleyeceğim akvaryuma güzellik katar. Ben çoğu akvaryum kurulumu kanalında canlıların eklendiği videolarda elma ve zebra salyangozu koyduklarını gördüm bunlar cam temizleyici falanmış yararlıymış fakat adi salyangoz bilemedim ne yapmam gerektiğini. Akvaryumuma bakınca dikkatimi bozmasını istemem adi salyangozun.

Sıvı gübre kullanmayacağım şimdilik. Katil salyangozu araştırdım ve kumun içinde dolaşan avını görünce hızla onu yiyen bir canlıymış fakat araştırırken karidesleri (ben kiraz karidesi besleyeceğim) yiyormuş zarar veriyormuş ben bunu istemiyorum. Adi salyangozu akvaryumumda oluşturmadan ve salyangoz eklemeden bitirmemin veya oluşmasını engellemenin yolu yok mu? Akvaryumumda lepistes ve karides olacak sonra neon tetra eklemeyi deneyeceğim fakat muhtemelen ekleyeceğim akvaryuma güzellik katar. Ben çoğu akvaryum kurulumu kanalında canlıların eklendiği videolarda elma ve zebra salyangozu koyduklarını gördüm bunlar cam temizleyici falanmış yararlıymış fakat adi salyangoz bilemedim ne yapmam gerektiğini. Akvaryumuma bakınca dikkatimi bozmasını istemem adi salyangozun.

Adi salyangozlar akvaryuma fayda sağlarlar kontrol altında tutulabildikleri sürece. Katil salyangoz bunu yapar. Katil salyangoz ile Bloody mary beslemişliğim var ve hiçbir karidesim zarar görmedi 6 ay boyunca. Karideslere verdiğim tablet yemi yiyorlardı. Adi salyangozdan faydalanabilmek için katil salyangoz veya dip temizliği yaparken fazla adi salyangozları alabilirsin. Şöyle bir durumda var akvaryumunda adi salyangoz oluşmayabilir de. Bitkileri akvaryuma koymadan önce yosun ve salyangoz giderici diye satılan sıvı ile bir kapta bekletip iyice yıkayıp akvaryuma koyabilirsin. İlla adi salyangoz olacak diye bir şey yok.

Adi salyangozlar akvaryuma fayda sağlarlar kontrol altında tutulabildikleri sürece. Katil salyangoz bunu yapar. Katil salyangoz ile Bloody mary beslemişliğim var ve hiçbir karidesim zarar görmedi 6 ay boyunca. Karideslere verdiğim tablet yemi yiyorlardı. Adi salyangozdan faydalanabilmek için katil salyangoz veya dip temizliği yaparken fazla adi salyangozları alabilirsin. Şöyle bir durumda var akvaryumunda adi salyangoz oluşmayabilir de. Bitkileri akvaryuma koymadan önce yosun ve salyangoz giderici diye satılan sıvı ile bir kapta bekletip iyice yıkayıp akvaryuma koyabilirsin. İlla adi salyangoz olacak diye bir şey yok.
Anladım adi salyangozlar güzel ya anladım teşekkürler. Peki katil salyangoz kumun altından gittiği zaman kumda göçükler ve dağılmalar olacak tahminimde ve buda benim iki kum çeşidim var altta lav kırığı üstte hagen ve bunlar birbirine girecekler demi? (adi karidesleri görmeye başlayınca ki görürüm odamda olduğu için hep bakıyorum birkaç tane olduğunda katil salyangoz arayışına girerim. 60 litrelik akvaryuma 1 tane katil salyangoz yeter gibi yetmezse çoğalmaya devam ederlerse eklerim. Bir de bir sorum var. Bu salyangoz salyangozları yiyorsa elma veya zebra salyangozuda yer demi? ben bir tanede olsa elma karidesi eklemek istiyordum en azından 3-4 ay dursun sonra başka akvaryum kurarsam ona koyarım diyordum fakat yiyorsa boşuna para vermeyeyim) Böyle olmasınıda istemiyorum ama illaki olacak bir şekilde. Bir şey soracağım ben dün bakteri kültürüne başladım bugün ikinci gününde ve bitkiler hala şelale filtrenin debisini arttırınca bir tanesi çıktı bugün 12 saattir debiyi orta ayarda tutuyordum fakat şimdi taktım yerine neyse. Bu zeytin bitkisi ne zaman kök salmaya ve sabitlenmeye başlar kuma? Yani ben 2-3 haftaya akvaryumcuya gidip lepistes ve kiraz karidesi varsa da neon tetra almayı düşünüyorum (lepisteslerde 1 erkek 3 dişi, karideslerden 10 tane neden derseniz yavru karidesler yaşayabilene kadar bayağı bir süre geçeceğinden çok çift elde etmek istiyorum, neon tetrada fiyatı eğer uygunsa 8 tane değilse 7 tane alacağım) ve bunlar akvaryumda gezinirken bir rüzgarları hareketlilikleri olacak ve şelale filtrenin debisini biraz arttırınca bile nadirde olsa uzaktaki bir zeytin bitkisi çıkıyorsa bu balıkların hızı ve rüzgarı ile bu bitkiler çıkmaz mı? Küçük küçük sakal yosunları oluşmaya başladı ama dikkatli bakılınca bile zor görünüyorlar tabi birkaç yaprakta karidesler bunları yerken bitkiye dokunacaklar buda çıkmasını tetikler ve ben daha çok bitki ekleyeceğim o akvaryum.comdaki tanıtımımda görmüşsünüzdür fotoğraflarını ve bitkiler az biraz kırmızılık ve tilki kuyruğu saz gibi bitkiler koyacağım bunlarda bir akıntı ile hareketlenmez mi? Bunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleme:
Arkadaşlar ailem çok harcama yapma sonra akvaryuma bakmazsan sonuçları kötü olur diyor. Ben bunu göz önünde bulundurarak başladım fakat zaten her şeyi aldım sayılır. Akvaryum, filtre, ısıtıcı, aydınlatma, ph ölçer, yemler ve ara eşyalar her şeyi aldım. Bitki ve balığa geldi sıra ama ben karides ve küçük salyangozda bakmak istiyorum tabii bunun sırası var biliyorum. Bitkiyi ilk kurulumda eklemek istiyorum bu yüzden ilçemde bulamadığım için internetten alacaktım fakat ailem bunu deyince alasım gelmedi. Evet büyük bir harcama yaptım farkındayım ama çok istiyorum o balıkları beslemek izlemek bitkileri budamak budadıklarımı akvaryumun uygun yerine yerleştirmek falan çok istiyorum. Daha çok uğraş istiyorum yani, alsam mı kararsızım bu yüzden.

Hocam bence önce balıkları hallet sonra bitkiye geçersin.

Hocam bence önce balıkları hallet sonra bitkiye geçersin.
Hocam balık konusunda sorun yok izmirde bir akvaryumcu var orada tüm balıkların olduğuna inanıyorum, olmazsada başka akvaryumcularda illaki bulurum. Bitkide biraz sorunum var, balıklar malum hızlı. Karides, lepistes, tetra derken bitkiler yerinden çıkar korkusu var zaten askı filtrenin debisini arttırınca bile çıkıyorlar ne zaman sabitlenecekler bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı