Ailem bana YKS için güvenmiyor

Utkan ege

Hectopat
Daha fazla  
18 yaşında YKS'ye hazırlanan bir lise öğrencisiyim. Ailem sağ olsunlar bugüne kadar hiçbir şeyimi eksik etmediler, üzerime titrediler. Ben bir istediysem onlar iki almaya özen gösterdi. Ama son 3-4 aydır bana hiçbir şekilde güvenmiyorlar. 11. sınıf sonlarına doğru bir hata yaptım arkadaşların yanında birkaç tane sigara içtim. Daha sonrasında onlardan alıp durdum. Ayıp olmasın diye onlara da ikram etmek için bir paket kendim aldım ne olduysa ondan sonra oldu annem bu pakedi görüp yakaladı. Her ne kadar inkar etsemde yapmamama rağmen beni uzun süredir sigara içiyormuş gibi görmeye ve o şekilde davranmaya başladı. Babama söylemememesi şartı ile bir daha içmeyecegime dair söz verdim ki gerçekten de bir kere bile ağzıma sürmedim. Buna rağmen bana annem bana güvenemedi bilgisayardan mesajlarımı okumaya, sürekli olarak gizli gizli üstümden çıkardıklarımı koklamaya ve arasıra onlar evde yokken içiyor muyum diye balkon kapısını belli bir ölçüde aralamaya farklı farklı yerlerde sigara bırakmaya başladı. Neyse artık iyiyiz derken bu sefer de okuldan 2 saat erken çıktığımı öğrendi. Normalde okuldan erken çıkıp dershane harici bir yere gitmem ama geçen hafta mezuniyet için bir arkadaşımla, ailemin haberi olacak şekilde, takım elbise bakmaya gitmiştim. Aynı kişi bugün ayakkabı bakmaya gideceğini ona eşlik edip edemeyeceğimi sordu hem en yakın arkadaşlarımdan birisi olması hem de kendisi benimle gelmiş olmasına rağmen ben gitmezsem ayıp olur düşüncesi ile okuldan 2 ders erken çıkıp gittim bir şekilde ailemin kulağına gitmiş ve beni yine aynı şeyler ile suçlamaya sürekli gezmek ile suçlamaya başladılar ve yine mesajlarımı kontrol etmeye başladılar. Bir kız arkadaşım oldugu için özel konuşmalarımın okunmasını istemiyorum. Bunu anneme söyleyip bir mesajı okumak istiyorsa gelip bana söylemesini ona yanında benim göstermemin daha uygun olacağını söyledim fakat o bunu bile bana karşı kullanıp sen arkamdan iş çeviriyorsuna getirdi ve bu senle aramızdaki bağların koptuğu son gündü gibisinden bir laf etti o günden beri gerçektende eskisi gibi olamadık bana karşı artık yüzü gülmüyor, bir şey sorduğumda isteksizce konuşuyor ve ben bu durumdan gerçekten çok sıkıldım, hiçbir şey yapmamış olmama rağmen bu durumda kalıyor olmam ise daha çok koyuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anneler böyledir bir süre daha naz yapar sonra unutur. Sen üzmemeye çalış yeterli. YKS konusunda güvenip güvenmemeleri pek bir şeyi değiştirmemeli. Sandalyeye oturup çalışacaksın olayın psikolojik kısmını kafada büyütmemen lazım.

Dostum biliyorum annen sana böyle davranmasından rahatsız olabilirsin ama bu kadar küçük olayları kendi kafanda büyütmene gerek yok. Sen doğruyu söyle inanıp inanmamak ona kalmış. Varoluşun zaten bir anlamı yokken şu kısacık ömrümüzde bir de bunları düşünerek ilerleme.

Yeni konular

Geri
Yukarı