Ailem yüzünden ders çalışamıyorum

Adınıza üzüldüm. Her gün dışarı çıkmak, evden kaçmak zor olacaktır. Gerek maddi gerekse yorucu bir iş. Ailenizi karşınıza alın. Belli başlı duvarları yıkmazsanız çok ezilirsiniz. Sizin bir birey olduğunuz kavramak zorundalar.

İlk olarak, sizin bir birey olduğunuzu, önünüz de zor bir süreç olduğunu ve bu süreçte karşın da değil, yanında olmalarını dile getir. Tatlı dille konuş. Eğer onlar bir adım atarsa sende yavaş yavaş, bazı şeylere "Dur!" de. Her istediklerini yapmamaya çalış, birden sert olma bu sefer bağlarınız kopabilir.

Olmadı halen sana sözlü, fiziksel, psikolojik şiddet uyguluyorlarsa, tatlı dilden anlamıyorlarsa bu sefer en son çare sizde onlara karşı aynı şekilde sert kararlar alın. Aileniz sizi seviyorsa, onlara karşı bu sert ve soğuk tavrınız onları üzer, düşünmelerine sebep olur.

Kardeşiniz yapsın bu işleri ne uğraşıyorsun. Büyük olmanın verdiği tüm sorunlar üstünüzde birikmiş. Kendinizi kardeşiniz ile karşılaştırın ona yapılıp size gelince olmaz, yok, bi git gibi şeyler alıyorsunuz ve siz yaptığınız siz siz yapamayacağı işleri reddedin anne babanızı zor duruma düşürün bu yaşta size fiziksel şiddet uyguluyorsa bu cidden önemli bir konu ve sizi ıslak mendil gibi kullanmalarını el verdirtme. Kendinizi kardeşiniz ile karşılaştırın ona yapılan olduğu duruma göre ve sizden istelenleri red edin.

Son sene yurda çıkmayı düşündün mü? Benim evi yakın olan fakat sadece ders çalışabikeyim diye yurda çıkan arkadaşlarım vardı 1-2 tane, istersen bir düşün.

Sana her zaman işe yarayacak bir taktik öneriyorum, bu taktik annenle babanın yüreğini hoplatır türden ama ilk olarak onlar uyuduğunda saat gece 4-5 civarı evden çıkıyosun, annenler ararsa açma, arkadaşların yazdığı gibi kütüphane tarzı bir yere git kafanı dinlendir ya da ders çalış akşam 7 civarı ya da daha geç eve gel ama dayak yemeyi göze alarak ha annenlerin umrunda bile değilse nereye gittiğin ne yaptıysan azcık bile endişelenmedilerse yapçak bir şey yok gerçek bir anne baba değillerdir psikolojik olarak o zaman ne diyeyim.

Türk aileleri teröristir ve çocukların çoğu bu terörizme maruz kalırlar. Türkiye'deki çocukların özgürlüğü daha ilk başta aileleri tarafından kısıtlanıyor. Konuşmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok. Kararlı olduğunuzu görürlerse belki yüklenmeyi bırakabilirler.

1- Evinizin yakınlarında belediye kütüphanesi gibi bir yer varsa zamanınızı orada değerlendirebilirsiniz.

2- "Siz benim evlenmemi mi istiyorsunuz , bırakın da derslerimi verip kendi ayaklarım üzerinde durayım" diyerek duygu sömürüsü yapabilrsiniz :)

Geri
Yukarı