Ailemi neden memnun edemiyorum?

ruttik

Femtopat
Merhaba arkadaşlar ben 16 yaşında 10. sınıf öğrencisi bir kardeşinizim. Bu konuyu açmamın sebebi ailemi hiçbir zaman memnun edememem ve sizden yardım istemem.

8. sınıfta gittiğim ortaokulda notlar şişiriliyordu çoğu sınavım 95 100 arasıydı. Ayrıca LGS sınavından 400 puan aldım. Annem bu notlara alıştı. Liseye geçince biyoloji vs gibi derslerden 50 60 notlarım oldu ama çoğu notlarım hala 70 80 arasıydı. 9. sınıfın 1. döneminde takdir 2. döneminde ise 83.7 ortalama ile teşekkür belgesi aldım.

Az önce yarın olacak edebiyat sınavından ailemi memnun edecek bir puan almak için çalışırken annem bir anda odaya girip ödevlerimi hiç yapmadığımı ve derslere çalışmadığımdan söylenip gitti. (hocalar ödevleri EBA üzerinden gönderiyor, bunu anneme anlatıyorum ama beni genelde bilgisayarda oyun oynarken gördüğü için o ödevleri yaptığıma da inanmıyor)

Arkadaş çevremi beğenmedikleri için arkadaş çevremle arama mesafe koydum ve şu an 1 tane de olsa gerçekten çok sevdiğim bir arkadaşım var.
Diğer yaşıtlarım gibi alkol sigara vs hiçbir kötü alışkanlığım yok, geçenlerde korona olduğum için fazlasıyla öksürmeye başladım. Doktora gidip film çekilmem rağmen annem hala sigara içtiğim düşünüyor.

Arkadaş çevremle arama mesafe koyduğum içinde odamda oyun oynamaktan başka bir çarem de yok, dedemi yeni bir bilgisayar almaya ikna ettim, ailemle herhangi bir tartışmaya girdiğim zaman dedemle konuşup bilgisayarı aldırmaktan vazgeçtireceklerini söylüyorlar.

Ailem diye bahsettim fakat söylemeyi unuttum, annem ile babam ayrı, annem ile beraber yaşıyorum babam ile konuşmuyorum.

Ailemi nasıl memnun edebilirim?

Bu hikayeden çıkardığım sonuç tek kardeş olduğunuz. Tek kardeş olduğunuz için sizin üzerinize fazla düşkünler ve en iyisi olmanızı istiyorlar ve liseye geçince her çocukta olan notların dibi görmesi gibi olayları vs. tecrübe etmemişler. (eğer tek kardeş değilseniz işler biraz değişir ancak ben böyle bir sonuç çıkardım) anlayışlı olduklarını düşünüyorsanız bunları oturup onlarla konuşmanızı ya da anlayışlı olmadıklarını düşünüyorsanız dedenize bu durumu anlatıp yardım istemeniz veya piskiyatriye gitmeniz bence uygun olacaktır hocam.

Bu hikayeden çıkardığım sonuç tek kardeş olduğunuz. Tek kardeş olduğunuz için sizin üzerinize fazla düşkünler ve en iyisi olmanızı istiyorlar ve liseye geçince her çocukta olan notların dibi görmesi gibi olayları vs. tecrübe etmemişler. (eğer tek kardeş değilseniz işler biraz değişir ancak ben böyle bir sonuç çıkardım) anlayışlı olduklarını düşünüyorsanız bunları oturup onlarla konuşmanızı ya da anlayışlı olmadıklarını düşünüyorsanız dedenize bu durumu anlatıp yardım istemeniz veya piskiyatriye gitmeniz bence uygun olacaktır hocam.

Ailemle konuştuğum zaman eskiden ben annemle konuşsaydım tokadı çakardı vs cümleler kullanıyorlar. Ve evet tek kardeşim.

Eğer bir Türk genciyseniz bu durumu mutlaka yaşıyorsunuz. Ben okula giderken her dönem 90 üzeri ortalama getiriyordum memnun edemiyordum. Şimdi açık liseye geçtim günde 5 saat ders çalışıyorum gene memnun edemiyorum. Ailenizi kendi evinize çıkana kadar idare etmeniz gerek yapacak bir şey yok maalesef. Fazla kafaya da takmayın, yoksa üniversiteye gidersiniz, üniversite biter, bu sefer iş konusunda baskı yersiniz. İşe girersiniz evlilik konusunda, evlenirsiniz çocuk ne zaman diye. Fazla takmayın kafanızı rahat tutun, ailenizi de kırmadan idare etmeye çalışın.

Maalesef ne yaparsanız hep daha iyisini isteyecekler, bir kere bile aferin oğlum gibi iltifatlarla arkanızda olduklarını hissettirmeyecekler. Eğer buna çok kafa yorarsanız oyun bağımlısı da olursunuz, sigaraya da başlarsınız. O yüzden sakin kalıp alttan almak, içinizi dökebileceğiniz arkadaşlar bulmak, yaşınızın tadını çıkarmak en iyisi olacaktır.

Normal de bana da böyle yapıyorlardı Lise'ye geçtikten sonra çok zorlamamaya başladılar. 75 ortalama yapsam bile bir şey demezler şu an yeter ki iyi ol yeter diyorlar. Tek çocuğum ben de.

Normal de bana da böyle yapıyorlardı Lise'ye geçtikten sonra çok zorlamamaya başladılar. 75 ortalama yapsam bile bir şey demezler şu an yeter ki iyi ol yeter diyorlar. Tek çocuğum ben de.

9. sınıfta 1 takdir getirdim iyi dedi geçti. 2. dönem 1.5 puanla takdir kaçırdığım için azar işittim. 10. sınıfta konular daha zor, sınavlar daha zor, teşekkür puanı yükseldi. Teşekkür alırsam sevineceğim ama ailemin aynı duyguları paylaşacağını düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı