Ailemi memnun edemiyorum

Ailenin yaptığına güldüm amacım senle dalga geçmek değildi. Konu içinde şahsından başka şahıslar varsa her kahkahayı üstüne almamalısın.

Doğru söylüyorsunuz fakat bunu anlamadım başta. Dediğim gibi olay sıcağı sıcağına olunca her şeyi yanlış anlayabiliyorum. Mesela sınıf grubunda ben hiç çalışmadım deyip okula full teçhizat not falan getiriyorlar. Ona bile sinirleniyorum şu an.

Sıradan bir okuldaysan kendini arka dörtlüyle değil okuldaki ilk 10 öğrenciyle kıyasla. Diğer türlü kendini kandırmış olursun, üzgünüm.

PC'de vaktini oyun oynayarak geçiriyorsan ailenin PC'ye el koymasına "Ben gelecekte bilgisayar-bilişim işleriyle uğraşmak istiyorum, PC'yi elimden almayın." deme çünkü geçerli bir argüman değil. Dersen ki "Ben PC'de çoğunlukla yazılım vb. şeyler öğrenmek için zaman harcıyorum." o zaman haklısın.

Lise 2 Coğrafya sınavında nasıl 75 sayfa PDF oluyor anlamadım. Ben KPSS lisans coğrafya'dan neredeyse bütün denemelerde full çekiyorum. Çalıştığım ders notu toplam 75 sayfa asla değildir. Coğrafya özelinde YouTube Engin Eraydın, Bayram Meral gibi hocalardan hangi konudaysanız o konu ile ilgili videosunu seyredebilirsin mesela. İlla video başlığında "10. Sınıf Coğrafya" yazmasına gerek yok, konu aynı konu zaten.

Dersler kötüyse hobi bulmaktan ziyade biraz ders çalışma disiplini oturtmaya çalış çünkü o disiplini oturtamazsan 11-12'de, YKS'de ciddi sıkıntı çekersin. Başarılar.

Öncelikle iyi geceler. Ben 10.sınıfa giden bir kardeşinizim. Benim 1.sınav notlarım 55-60 civarıydı. Şimdi 75'e çıkardım ve çalışıyorum ama annem hala memnun değil. Siyer'den 70 aldım dedim az önce. Neden 70 aldın diyor. 1 ay önceden çalış diyor. Diyorum ki 1 ay önce 1.sınavlar yeni bitti. Bilmediğin konuya nasıl çalışayım diyorum. Seni Doping Hafıza'ya verelim mi diyor. Ben anlamıyorum.
Şu şekilde söylemeyi dene bir de;
"Anne geçen siyer dersinden 50 almıştım ya, şimdi 70 aldım. Notumu yükseltmeyi başardım."

Konuşarak anlaşabilirsin. Sonuçta bunlar senin ebeveynlerin. Dertlerini, dargınlıklarını, yaptıkları muamelenin seni nasıl etkilediğini vs. anlatırsan anlayışlar karşılayacaklardır zaten.
Senin daha iyi olmanı istiyorlar ama bunu sana çok açık ve net bir biçimde ifade edemiyorlar, hatta senin mutluluğunu isterken belki de mutsuz ediyorlar. Bunun olmaması için konuş onlarla, ama doğru konuş.

Şu şekilde söylemeyi dene bir de;
"Anne geçen siyer dersinden 50 almıştım ya, şimdi 70 aldım. Notumu yükseltmeyi başardım."

Konuşarak anlaşabilirsin. Sonuçta bunlar senin ebeveynlerin. Dertlerini, dargınlıklarını, yaptıkları muamelenin seni nasıl etkilediğini vs. anlatırsan anlayışlar karşılayacaklardır zaten.
Senin daha iyi olmanı istiyorlar ama bunu sana çok açık ve net bir biçimde ifade edemiyorlar, hatta senin mutluluğunu isterken belki de mutsuz ediyorlar. Bunun olmaması için konuş onlarla, ama doğru konuş.
Aynısını dedim. Tamamen aynısı. Bana dedi ki "100 olsun demiyorum ama neden 80-90 değil" dedi. Bende dedim ki sınav zaten zor değildi. Sınavda beni zorlayan ve ikileme düşüren 4-5 adet soru var dedim. O 4-5 adet soruyu da çalışırken hiç görmemiştim. Zaten sınav 25 soru. Hatalarım da var, tabii ki yok değil.

Tek veya büyük çocuk musunuz? Ailenizin lisenin ortaokul kadar kolay olmadığını anlaması gerekiyor. 10. Sınıfta bir insan bu kadar darlanmaz, darlanmamalı.

Ben yurt dışında kendimi geliştireceğim. Türkiye'de başarı elde etmemin ne faydası var.
Yurt dışında bir başarı elde etmenin yolu doğrudan Türkiye'deki eğitim hayatından geçiyor. Burada başarı sağlarsan oraya gidebilir ve yaşam kaliteni yükseltebilirsin.

Maalesef hem eğitim hem öğretimde sorunlar yaşıyoruz, okullar arasındaki fark çok büyük. Ama aynı ortalama ve aynı sınav üzerinden üniversite kazanacak, onlarla yarışacaksın. Bu yüzden herkes 1 çalışıyorsa 10 çalışman gerekiyor, onlar bir adım öndeyse de senin onlara yetişmen ve geçmen gerekiyor. Başarılar dilerim.

Büyük çocuğum ama kız kardeşim 6.sınıf olmasına rağmen 70 falan alabiliyor. Ben 6.sınıftayken en düşük notum 80di.
Hocam etrafınızda hiç okul ortalaması düşük olmasına rağmen iyi bir meslek okuyan yok mu? Hukuk,tıp gibi. Onları örnek gösterin. Benim ingilizceden 18 almışlığım bile var ama hukuk okuyorum. Evet belki OBP YKS'yi fazla etkiliyor ancak gidip de herhangi bir sınavdan 80 yerine 70 alman OBP'yi çok etkilemiyor. Bunu anlatmaya çalış ailene. Bu kadar umursamasınlar. Eğer düşük aldığın dersler üniversite sınavında çıkmayacak dersler ise onu da kullanabilirsin. Bu arada kopyaya başvurmadığın için adamsın.

Son düzenleme:
Öncelikle iyi geceler. Ben 10.sınıfa giden bir kardeşinizim. Benim 1.sınav notlarım 55-60 civarıydı. Şimdi 75'e çıkardım ve çalışıyorum ama annem hala memnun değil. Siyer'den 70 aldım dedim az önce. Neden 70 aldın diyor. 1 ay önceden çalış diyor. Diyorum ki 1 ay önce 1.sınavlar yeni bitti. Bilmediğin konuya nasıl çalışayım diyorum. Seni Doping Hafıza'ya verelim mi diyor. Ben anlamıyorum. Oyunda oynamıyorum sınav döneminde. Ben kendi kapasitemi biliyorum. Sınav zorsa zordur. Kolaysa kolaydır. Hocalar 25 soru sormuş hepsi ayrıntı. Ben buna rağmen 75 alıyorsam iyidir. Arkadaşlarım 60 civarı gidiyorken ve okul dördüncüsü 70 alıyorken ben nasıl kendimi anneme söyleyebilirim. Bu arada hiç kopya da çekmiyorum. Çeksem yükseltirim ama neden çekeyim ki, sebebim yok. Anneme kendimi övdüreceğim diye diğerlerinin hakkını neden yiyeyim. Şu an coğrafya çalışıyorum ve 75 sayfalık konu var.

Hoca PDF açıp okuyor sadece. Benim hayalim belli amacım belli. Ben yurt dışında kendimi geliştireceğim. Türkiye'de başarı elde etmemin ne faydası var. Diğer okulda arkadaşıma soruları söylüyorlar bize konuyu söylemiyor adam. 70 yaşında fizik hocası vermişler adamın eli titriyor yazı yazarken. Yazıları okuyamıyor. Bir de laptopuma el koyuyorlar sınav yokken. Diyorum ki benim hayalim ve istediğim meslek PC ile, neden alıyorsunuz? "çok vakit geçiriyorsun." diyorlar. Zararını sorduğumda cevap yok.

Telefona izin var ama bilgisayara yok. Dedim ki bilgisayar sevmeseydim de telefon sevseydim hangisini alırdın dedim. Telefonu dedi. Amaçları benim moralimi bozmak sadece. Ben arkada oturuyorum. Yanımdakiler 60 almış hep. Ben 75 almışım. Hoca diyor ki arka dörtlü aynı puanları almış. Sonra neden sinirleniyoruz oluyor. İlk defa içimdekileri yazıyorum. Sizden ricam bana zaman geçirebileceğim bir şeyler söyleyin veya kafa dağıtacak. Hobi vb. öneri olabilir. Klasikleşmiş kitap, rubik küp gibi şeyler söylemeyin lütfen. İyi geceler.
Onlar sizin başarınızı yeterli bulmuyorlarsa kuralların dışına çıkın. Bizim arkadaş sırf annesi mutlu olsun diye deneme sınavında 1. oldu. Aileniz anlamıyorsa alternatif yollar arayın. Gerektiğinden fazla çalışmanıza gerek yok 10. sınıfta. Ama dersi derste dinlerseniz ve konu hakimiyetiniz olursa az çok 50 puan üzeri alabilirsiniz. He tabi istisnalar var mıdır? vardır. Ben edebiyatı sevmem ve dinlemem de, 30 almıştım. Hoca yanına çağırmıştı 30 puanlık sorunun cevaplarını söylemişti ben de doldurmuştum.

Demek istediğim şudur: Madem ailenizin beklentileri yüksek, gidin konuşun böyle böyle diye. Yada kopya ile başarılıymış gibi gözükebilirsiniz aileniz tarafından.

"100 olsun demiyorum ama neden 80-90 değil"
"O kadar çalışıp çabalayarak notumu yükselttikten sonra benim notumu küçük görerek / memnun olmayarak bana cevap vermektense bir aferin demen daha iyi olurdu" ("notumu küçük görerek / memnun olmayarak" bunları kullanırsan, onun dediği şeylerden ne anladığını söylemiş olursun. Zaten annenin amacı da bu olmadığı için durumu fark eder muhtemelen)

Bunu gibi bir şey diyebilirsin.

Geri
Yukarı