Ailemin bana bu kadar karışması normal mi?

Yusuf Aydıner

Centipat
Daha fazla  
Çalışıp kendi emeklerimle kazandığım parayla bir telefon alacağım hayır alamazsın diyorlar. Ve bunun gibi şeyler.

Bir şeyler alıyorum çarşıdan, eve dönüyorum babam bağırıyor tartışıyor gereksiz şeyler alıyorsun diyor.

Bir ara telefonum çok ısındığı için bir soğutucu almaya karar vermiştim. İhtiyacım olan bir şeyi alırken bile onun yüzünden tedirgin oluyorum etmediği laf kalmadı sesini yükseltti bana.

Canım tavuk vs çekiyor, herkes yesin diye bolca alıyorum. Babam görüyor her gün et yiyorsun tavuk yiyorsun paşalar gibi diyor bana, halbuki yeri geldiğinde sebzeli yemeklerde hep yerim.

Eğer ki ailem haksız durumdaysa şikayet edilebilecek bir durum mu, polisler ciddiye alır mı?

Yaşım 19.

Merhaba. Aileniz, sizin anlattığınız şeylere dayanarak, pek düzgün insanlar değil, size insancıl bir yaşamı layık görmüyorlar. Ama kimseyi dandik insan diye polise şikayet edemezsiniz. Mümkünse okuyun ya da çalışın. Hayatta bir şeyler yapmaya çalışın ve günün sonunda ailenizin evinden gidip kendi hayatınızı kurmayı hedefleyin. Bir gece seks yaptılar ve bir gün doğum için hastaneye gittiler diye sizin tapulu sahibiniz gibi hissedip size köle gibi davranamazlar. Bu durumu Türkiye'de çok genç yaşıyor, kendinizi yalnız hissetmeyin. Bu bizim toplumumuzun bir problemi. Ortodoks çözüm yöntemlerini takip edin ve bağımsız bir birey olmak için çabalayın. Çoğumuz benzer yollardan geçiyor ve günün sonunda mutlu hayatlara sahip oluyoruz. Çok dert etmeyin, konuşup konuşup dursunlar. Siz kendi hayatınıza bakın. Sevgiler.

Hocam zaten aklımda evden gitmek var, 1 sene stajyer olarak çalışmıştım, asgari ücretle bir iş bulur bulmaz hemen zaman kaybetmeden yollarımızı ayıracağım.

Öncelikle kendi emeğinle çalışıp para kazanıp kendine bir şeyler alman gayet güzel bir durum. Muhtemelen baban o yaşlarda bu tür şeyleri yapamadı ve ukte kaldı o yüzden tepki veriyor olabilir kendince ama bunu sürekli yapması yersiz ve mantıksız. Bu tür tartışmalar için polise gidilmez hem gitsen bile çözülmez. Tavsiyem çok takma cevap dahi verme bir süre sonra hatasını anlayacaktır .

Tipik bir Türk ailesi. Ülkede medeniyet namına hiç bir şey olmadığı için, kendi emeğiyle para kazanıp bir şey almak isteyen birine bile aile ısrarla bir kısıtlama yapmaya çalışıyor. Bahane ise her zaman aynıdır; "Bizim zamanımızda şöyleydi böyleydi" diyerek geriye gidici laflar ile üste çıkmaya çalışırlar. Tavsiyem çıkabilirseniz başka bir eve çıkın. Tabii o konudan bile tartışma içine düşmezseniz.

Her ailede var hocam. Mesela benim babam bu konularda çok iyidir, ama nenem sanki para kendisinden çıkmış gibi söylenirde söylenir. Sessiz ol hocam, tartışma. Karşılık verme 5 dakika sonra konu kapanır.

Geri
Yukarı