Ailemin bilgisayarı bu kadar kısıtlaması normal mi?

Bir de babam elimde ne zaman telefon görse söylemeye başlıyor, ne kadar baktigim önemli değil. Elimde görmesi yeterli. Derslerimi yaptım diyorum, yeni aldım elime diyorum sonra karşılık verme oluyorum. Telefonda oyun da oynamıyorum bu arada.

@Bwerken dediğine kısmen katılıyorum ama burada nasıl bir kısıtlama olduğuna bakmak lazım. Eğer ailen derse "tek seferde 2 saatten fazla oyun oynama" bu anlaşılabilir ama tüm gün ne yapabilirsin teknolojik alet olmadan. Film izlemek, gündemi takip etmek, arkadaşlarına konuşmak vb. birçok şey var. Dümdüz koltukta oturmayacaksın tüm gün. Oyun bağımlılığı konusunda endişeleri varsa anlaşılabilir ama kalan kısım abartı.

Burası artık kişinin kendine kalmış. Bu biraz eski kafa kalacak ama dedelerimizin söylediği gibi "biz küçükken bilgisayar televizyon mu vardı?" Sorusunu öne sürebilirim? Yani kişisel gelişim söz konusuysa kitap okuyabilir, dergi veya çizgi roman okuyabilir, kişisel gelişim filmleri veya videoları izleyebilir. Hem zaten muhtemelen arkadaşta akıllı telefonda vardır, bu devirde kimde yok diyebiliriz. Bu yüzden bilgisayarda eğer iş veya kişisel gelişim yapılmıyorsa, daha çok oyuna yönelim varsa destekliyemiyorum. Yeni jenerasyon bağımlı gibi olması kötü kuzenimdem biliyorum. Oyun oynaması veya bir şey yapması gerekmiyor sadece bilgisayar başında otursun yeter, 24 saat geçirebilir ve bu bir bağımlılık türü. Ama dediğim gibi kişiden kişiye değişir.

Bende liseye gecene kadar bilgisayar kisitlamalarina magruz kaldim, ondan sonra nasil oldu bilmiyorum ama saldilar beni. Kisitli suremde oynadigim oyunlardan aldigim zevk asiri yuksek iken, suanki oynayabildigim sinirsiz sure ile aldigim zevk rahatlikla %50 dusmustur diyebilirim. Bence girebildigin sure icinde inanilmaz zevk almaya calis derim, bilgisayar kisitlamalarim varken de derslerim yuksek değildi, şu an bile sinav harici notlar olmasa ortalamam %50'yi zor gorur bence, lise 2'de olduguna gore bilgisayar haricinde mutlu oldugun seylerden zevk almaya bak.

Farklı bir bakış açısı. Sevdim.

Bilgisayar oyunlarını eğlence amaçlı oynuyorsan başka şeyler ile eğlenmeye çalışabilirsin. Sadece bilgisayar oyunları keyifli değil. Bilgisayar oyunlarında başarılıysan ailene bunun ile ilgili planladığın geleceği anlatıp daha fazla vakit isteyebilirsin. Sonuç olarak geçici hevesle eğlence amaçlı bilgisayar oyunu oynamaktan ziyade birçok aktivite yapabilirsin. 6 saat bilgisayarda oturmak haricinde yarım saat spor yarım saat kitap okumak farklı çevreleri dolaşmak en basitleri olmakla birlikte bir enstrüman çalmayı öğrenebilirsin. O zaman toplum ve kendin için daha kıymetli olmaya başlayacaksın. Ailenin temel istediği de bu yada kendi ekonomik özgürlüğünü eline alıp ayrı bir evin masraflarını karşılayacak ve istediğin süre bilgisayar oyunlarına vaktini ayırırken kimse sana karışamayacaktır. Bunu yaptığın zamanda istediğin süre sana kalmıyor olacak :) Sonuç olarak bilgisayar oyunların da çok üst seviyelerde başarılı değilsen ve eğleniyorsan sadece başka şeyler ile eğlenmeyi denemelisin.

@Bwerken dediğine kısmen katılıyorum ama burada nasıl bir kısıtlama olduğuna bakmak lazım. Eğer ailen derse "tek seferde 2 saatten fazla oyun oynama" bu anlaşılabilir ama tüm gün ne yapabilirsin teknolojik alet olmadan. Film izlemek, gündemi takip etmek, arkadaşlarına konuşmak vb. birçok şey var yapabileceğin bilgisayarla. Dümdüz koltukta oturmayacaksın tüm gün. Oyun bağımlılığı konusunda endişeleri varsa anlaşılabilir ama kalan kısım abartı. Sen de tek oturuşta 8 saat oyun oynamayıver.

Tek oturuşta 8 saat oynamam zaten. 3 saat gider hikaye temalı bir oyun oynarım canım sıkılır kalkar sosyal medyada falan takılırım, kediyle oynarım, şimdi fark ettim fazla uğraşabileceğim bir şey yok. En fazla merak ettiğim şeylerin içini açıyorum.
Dizi/film izliyorum. Başka bir uğraş yapmak istesem de zorla yapıyorum ve kendimi zorlayarak yaptığım bir şey olduğu için yapmak istemekten çok yapmak zorunda olduğumu hissediyorum. Keyif vermiyor.
Evet arkadaşlar çözümü anneme telefonu yasaklamakta buldum. Kendisi 1 ay içinde 3. kez ekranını kırdı ve SIM kartını benim telefonumda kullanıyor. Artık yarım saat izni var.

Kodlama öğrenebilirsin ailen bilgisayarda projeler yaptığını görünce biraz daha izin verecektir ama 8 saat cidden fazla sırf ekrana bakmak bile sıkıntı.

Bence çok normal bu. Ailen seni ileride güzel yerlerde görmek ve derslerine odaklanmanı istiyor. Evet çalışıyorum falan diyorsun ama belki de ailen bunu görmüyor. Ve zaten günde 8 saat oyun oynuyormuşsun. Evet belki tam 8 saat değil ama bence bu çok fazla bir zaman. Söylediğine göre de asosyalmişsin. Ailen senin için endişeleniyordur. Bence 8 saat oyun 2 saat ders yerine 5 saat oyun 2 buçuk saat yapmalısın. Geri kalan zamanda kitap, dergi oku.

Bence çok normal bu. Ailen seni ileride güzel yerlerde görmek ve derslerine odaklanmanı istiyor. Evet çalışıyorum falan diyorsun ama belki de ailen bunu görmüyor. Ve zaten günde 8 saat oyun oynuyormuşsun. Evet belki tam 8 saat değil ama bence bu çok fazla bir zaman. Söylediğine göre de asosyalmişsin. Ailen senin için endişeleniyordur. Bence 8 saat oyun 2 saat ders yerine 5 saat oyun 2 buçuk saat yapmalısın. Geri kalan zamanda kitap, dergi oku.

8 Saati artık oynamıyorum sayılır. Aylarca bilgisayarım yoktu. Yeni alındı ve 8 saati eskiden aklımda kalmış ondan söyledim. 8 saat oynamıyorum. Ama bir oyunu çok sevsem limit olmasa belki oynardım. Ve evet, ders çalıştığımı asla görmüyorlar. Ya da bunu zaten yapmam gereken bir şey olarka görüyorlar bu yüzden umurlarında olmayabilir.

8 Saati artık oynamıyorum sayılır. Aylarca bilgisayarım yoktu. Yeni alındı ve 8 saati eskiden aklımda kalmış ondan söyledim. 8 saat oynamıyorum. Ama bir oyunu çok sevsem limit olmasa belki oynardım. Ve evet, ders çalıştığımı asla görmüyorlar. Ya da bunu zaten yapmam gereken bir şey olarka görüyorlar bu yüzden umurlarında olmayabilir.
Gidip gözlerinin önünde çalışmayı dene. Ama bunu sadece bir gün yapma. Zaten çalışıyormuşsun. Hatta ailene söylemeyi de dene. Ben dersimi de çalışıyorum oyunu mu da oynuyorum. Güzelce söylersen ve tabi senin farklı düşüncelerinde vardır. Anlayışla karşılarlar diye düşünüyorum.

Ülkenin ekonomik şartları belli, iyi bir mesleğe sahip olup gelecek kaygının olmamasını istiyorlar. Ayrıca oyunlara boş iş olarak bakıldığı için daha da gözlerine batıyor ailelerin. Normal şahsen.

Aynen

Geri
Yukarı