Ailemin Para Sıkıntısı Var Ne Yapmalıyım?

Literary.

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben 2017 YGS-LYS öğrencisiyim. Babam emekli aynı zamanda borçları var ve bana pek yardımcı olamıyor. Annemde çalışıyor ve aldığı parayla beni okutmaya çalışıyor. Temel liseye gittiğim için oraya ödediğimiz bir ücret var. Sınava okuldaki bir hocamla beraber çalışıyoruz ve bana öğrenci koçluğu yapıyor. Ona da 300 TL gibi bir ücret ödüyoruz. Bana bayağı faydası oldu her gün aksatmadan çalışıyorum ama ailemin para sıkıntısı olduğu için zorlanıyoruz. Öğretmeni bıraksam kendi başıma çalışamam diye korkuyorum. Sizce ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben 2017 YGS-LYS öğrencisiyim. Babam emekli aynı zamanda borçları var ve bana pek yardımcı olamıyor. Annemde çalışıyor ve aldığı parayla beni okutmaya çalışıyor. Temel liseye gittiğim için oraya ödediğimiz bir ücret var. Sınava okuldaki bir hocamla beraber çalışıyoruz ve bana öğrenci koçluğu yapıyor. Ona da 300 TL gibi bir ücret ödüyoruz. Bana bayağı faydası oldu her gün aksatmadan çalışıyorum ama ailemin para sıkıntısı olduğu için zorlanıyoruz. Öğretmeni bıraksam kendi başıma çalışamam diye korkuyorum. Sizce ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız sevinirim.
hocam kendi başına çalışırsın azimle yapılmayacak şey yok

İşte demiyor arkadaş, ders anlamında tek kişi çalışırsın diyor. Bence de öyle. Eğitim koçuna çok gerek yok. Neden temel liseye gittin ki? Okuyacak adam her yerde okur derler. Kötü bir şey değil tabii temel lise. Bursluluk sınavına girmediysen girmeyi deneyebilirsin, kazanmak çok kolay. Her şey senin kafanda bitiyor.

Hergün düzenli çalışıp kötü bir üniversite kazananı görmedim. Eğer iyi bir üniversite kazanırsan bütün kapılar sana açılacaktır emin ol, hem parasal hemde duygusal konuda.

Senin yerinde olsam hiç temel liseye falan gitmezdim. Benim çok arkadaşım kötü denilen liselerden çok iyi bölümler kazandılar. Üstelik yanlarında eğitim koçları falan olmadan. Bence bu öğretmeni de bırakmalısın bir an önce. Zaten içinde kazanma hırsı olduktan sonra seni hiçbir şey durduramaz. Yolun açık olsun.

Kardeşim temel lise kötü değil bana göre. Bende gidiyorum şöyle bir şey var, bence en azından 1 sene temel lise olmazsa dershaneye gitmeli veya özel hoca tutulmalıdır ve çoğu kişide yapıyor. Dershane fiyatları aldı başını gidiyor eğer normal bir okula gitseydin eğer üstüne birde dershane veya özel hoca tutman gerekebilirdi. Yani şuan hem temel lise hemde özel hoca tuttuysan normal liseye gitseydin büyük ihtimalle dershaneye giderdin. Onun için dershaneye vereceğin parayı temel liseye verip 2'sini birden kapatabiliyorsun. Tabi sen dersen ben çok çalışırım özel hocayı bırakırsın, temel liseyi bırakırsın ama temel lise bırakılmıyor benim bildiğim başlamışsın sonuçta :) Bence özel hocayı bırakıp hafta içi çok çalışıp hafta sonları 2 gün bir yerde çalışabilirsin lisenin aylığını çıkartırsın. Şuanda seni anlıyorum hem özel hoca hemde temel lise durumu yüzünden sıkıntıların senin yüzünden olduğunu düşünüyorsun bence düşünme ve çok çalış :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı