Ailenin çocuklarını her zaman başkalarıyla kıyaslaması

443595

Hectopat
Sorun bu. Seneye YKS sınavına gireceğim. 5 tane kuzenim bulunduğum şehrin en iyi lisesi olan Fen Lisesi mezunu, hepside TIP kazandı. Tek bildikleri bunlarla beni kıyaslamak. Cidden zor bir durum.

Bu yaptıkları çok yanlış. Çok başarılı olabilecek öğrencilerin bu tür kıyaslamalar yüzünden özgüvenleri kırılıyor. Onlara düzgün bir şekilde konuştun mu? Derdini anlatırsan seni anlayacaklarını düşünüyorum.

Onlara düzgün bir şekilde konuştun mu? Derdini anlatırsan seni anlayacaklarını düşünüyorum.
Anlamazlar, 3-4 sene öncede aynı şeyi yaptılar. Konuştum ama fayda yok. 7.sınıfta 490 küsürle PYBS kazandım. 8.sınıfta LGS sınavından 380 küsür puan aldım. Biraz rahat bıraksalar. Daha iyi yapardım.

Anlamazlar, 3-4 sene öncede aynı şeyi yaptılar. Konuştum ama fayda yok. 7.sınıfta 490 küsürle PYBS kazandım. 8.sınıfta LGS sınavından 380 küsür puan aldım. Biraz rahat bıraksalar. Daha iyi yapardım.
Benim de ailem aynı şekilde. Bence dediklerini takmamaya çalış. Onlara kuzenlerin kadar başarılı olmak zorunda olmadığını anlat. Kendi çocukları olduğunu ve böyle kıyaslamaların seni çok üzdüğünden bahset biraz.

Ben de bu durumu annem tarafından yaşıyorum. Şunun oğlu şuraya şunun oğlu şuraya gitmiş şu puanı almışlar. LGS'den dün çıktım yemin ederim artık usandım. Denemem kötü çıksa şunun çocuğu böyle bunun çocuğu böyle. Aşırı kıyaslanıyorum ben de. Bunun bir çözümü yok mu acaba?

Mesela ben hala karşılaştırılıyorum bir sürü insanla. Dediğim şey ise "Onlar kadar iyi olamadığım için üzgünüm ama onlar benim umurumda değiller".
Böyle dediğin için daha çok karşılaştırılırsın.

İki seçenek var. Ya iyi olacaksın karşılaştırma gereği duymayacaklar ya da seni karşılaştırmaktan çekinecekler. Çekinmrleri için dediklerinini sürekli yüzlerine vur onları farklı yollarla suçlu hissettir.

Birde TIP diye zorlamaları var. Şu an Bilgisayar Mühendisliği istiyorum. TIP kazansamda seçmeyeceğim. Ailemede söyleyemiyorum. Babam her zaman "mühendislik boş, okuyan herkes boşta çalışmıyor" şeklinde konuşuyor. Cevap versemde duymamazlıktan geliyorlar.

Geri
Yukarı