Her ailenin söylediği laf: Çocuklar kahve, çay içemez

Merhaba, ailenizden illaki bu cümleyi duydunuz. Cidden çocuklar kahve, çay tüketemez mi?
Sabahları az miktarda çayda sorun olmaz. Verilmemesinin sebebi kafein içermeleridir. Bu da fazladan uyaran anlamına gelir ve uyku bozukluğu gibi sorunlara sebep olur. Ayrıca çocuklar daha hassas olduğundan kafeine karşı reaksiyon gösterebilirler.

Sabahları az miktarda çayda sorun olmaz. Verilmemesinin sebebi kafein içermeleridir. Bu da fazladan uyaran anlamına gelir ve uyku bozukluğu gibi sorunlara sebep olur. Ayrıca çocuklar daha hassas olduğundan kafeine karşı reaksiyon gösterebilirler.
Doğudaki ailelerin bir çoğunun kafeinden haberi varmıdır bilmem 😄

Bunu ilk ortaya atan muhtemelen kafeinden falan yola çıkarak çocuk uyumaz falan diye demiştir ama bizim anne babalarımız sadece çocuk çay içmez kahve içmez saygısızlık diye düşünerek diyor bunu.

Çay duymadim kahve duydum enerji içeceği duydum bu tarz icecekler kalp ritmini hizlandirdigi icin sağliksiz olduğunu düşünüyorlar çocuklar icin kahveyi bilmem de enerji iceceğinin yetkisin/ergenlere zarari oldugunu biliyorum kalp ritim bozukluğuna sebep oluyor. Yanlis bilmiyorsam duzenli kahve icmek kalp krizi ritim bozukluğu riskini azaltiyormuş(gunde bir fincan)

Doğudaki ailelerin bir çoğunun kafeinden haberi varmıdır bilmem 😄
Doğu batı farketmez ülkemizde cahil insan çok var. İnsanların cahil olması gerçekleride değiştirmiyor. Zaten yanlış beslenme sonucu, hastalıklar, zeka gerilikleri veya yorgun hissetme gibi sonuçlar olur. Bence bilimsel bir çalışma yapılması için ülkemiz veri toplama açısından bu konuda çok verimli.

Çok uzun süreler ayakta kaldığımdan dolayı mecburi olarak sürekli kahve tüketiyorum. Bana bunları demiyorlar .
Hocam siz yine büyüksünüz, 2000 başı doğanlar kuşağı ve öncesi bilir, denirdi.

Eskiden kahve pahalı olduğu için sonraları ise (yani 2000 sonrası) uğraşmamak ve zararından korkmak sebepli. Uyku ve ritim bozukluğu gibi

Hiç demediler. Deseler de içmem zaten, ikisini de sevmiyorum.

Geri
Yukarı