Aileyi bir daha görememe korkusu

Arkadaşlar 14 yaşında bir çocuğum. Kardeşim 13 yaşında. Onu odasında gördükten sonra bunu bir zaman sonra daha göremeyeceğim aklıma geliyor. Bu durum annem ve babam içinde geçerli. Bu korkuyu atlatamıyorum. Fakat o benden önce hayatını kaybederse diye korkuyorum. Dinime göre cennette kavuşacağımıza inanıyorum. Fakat o tekrar o soru aklıma geliyor. Teknolojiyle çok vakit geçiriyorum. Ailemle en fazla 3-4 saat yan yanayız. Liseye geçeceğim için teknolojiden uzak duracağım. Yani onlara daha fazla vakit ayıracağım. Umarım korkumu böyle kaybederim. Sizde de böyle bir korku var mı?

Bu arada tüm Müslüman kardeşlerimin Kurban Bayramı mübarek olsun.

Ve unutma dostum her canlı ölümü tadacaktır.

Kimin dünyadan önce göç edeceğini bilemezsiniz, onlardan önce veya sonra da sıra size gelebilir. Ölüm hayatın bir gerçeği olsa da ölüm korkusuyla yaşanmaz; sonuçta ölmek için yaşıyoruz ama asıl korkmanız gereken ahiret, ahiretten korkmamak için ise yapmanız gereken bu hayatı boş geçirmemek.

Kimin dünyadan önce göç edeceğini bilemezsiniz, onlardan önce veya sonra da sıra size gelebilir. Ölüm hayatın bir gerçeği olsa da ölüm korkusuyla yaşanmaz; sonuçta ölmek için yaşıyoruz ama asıl korkmanız gereken ahiret, ahiretten korkmamak için ise yapmanız gereken bu hayatı boş geçirmemek.

İşte en iyi cevap.

İslam dinine mensupsan bunu düşünmen saçma çünkü ölüm tarihin belli, senin elinde olan bir şey değil. Senin elinde olmayan şeyleri kafaya takma, kafayı yersin.

Bunun dinle ne alakası var? Dine mensup olsa da olmasa da elinde değil zaten. Dinsiz biri olarak söylüyorum her şeyi dine çekmeyin.

Arkadaşlar 14 yaşında bir çocuğum. Kardeşim 13 yaşında. Onu odasında gördükten sonra bunu bir zaman sonra daha göremeyeceğim aklıma geliyor. Bu durum annem ve babam içinde geçerli. Bu korkuyu atlatamıyorum. Fakat o benden önce hayatını kaybederse diye korkuyorum. Dinime göre cennette kavuşacağımıza inanıyorum. Fakat o tekrar o soru aklıma geliyor. Teknolojiyle çok vakit geçiriyorum. Ailemle en fazla 3-4 saat yan yanayız. Liseye geçeceğim için teknolojiden uzak duracağım. Yani onlara daha fazla vakit ayıracağım. Umarım korkumu böyle kaybederim. Sizde de böyle bir korku var mı?

Ölüm kaçınılmaz bir gerçek korkun olması gayet normal ama bunu kabullenmek lazım kendime dediğim her zaman bir söz var "Yarın öleceğimi bilsem bu gün aynı şeyi yapar mıydım?" O yüzden hayatımı dolu dolu geçirmeye bakıyorum ne geçmişteki hatalarımı düzeltebilir ne de geleceği yaşayacağım diye kendime garanti verebilirim önemli olan şuan anı yaşamak geçmişten aldığım dersler ile ne kadar yaşayacağımın belirli olmadığı geleceği şekillendirmek.

Bunun dinle ne alakası var? Dine mensup olsa da olmasa da elinde değil zaten. Dinsiz biri olarak söylüyorum her şeyi dine çekmeyin.
Ecel tarihleri belli, dini olayı güçlendirmek ve inandırıcılığı arttırmak için kullandım. Din olmadan bunu söyleseydim konu sahibi kişi için etkileyiciliği azalacaktı özellikle yaşından dolayı. Ben böyle düşünüyorum.

Her şeyi dine çektiğimde yok diğer insanlar çekerse çeksin umurum da değil, bunu bana yansıtmanıza göz yummak zorunda da değilim.

Hayat bir yolculuk, dünya bu yolculuğun otobüsü. Sırası gelen biniyor, sırası gelen iniyor. Binip inene sevinmek üzülmek yerine son durakta hepsiyle beraber olabilir miyiz buna odaklanmak lazım. Eğer orada birlikte olabilirsek bir daha hiç ayrılık yok, sonsuza kadar...

Geri
Yukarı