AIO Sıvı Soğutma NZXT x62 Su Sesi Sorunu

NeoksiT

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Büyük bir problemim var ki uzun zamandır çözemiyorum, buradan bir çözüm umuyorum soruna geçmeden önce biraz geçmişten bahsedicem. İlk başta Corsair H110i GTX sıvı soğutmam sebebini anlayamadığım bir şekilde bozuldu ve işlemci sıcaklığı 99 derece oldu bilgisayar açılmamaya başladı. Problemim burada başlıyor. Aynı LGA 1150 sistemimde sorunsuz bir şekilde uzun süre kullandığım Thermaltake Water 3.0 Rgb 360mm sıvı soğutmam x99 sisteme geçmemle beraber bir süre sonra su akıntı sesi yapmaya başladı tabir etmek gerekirse sifon çekmeye benzer sanki su yetmiyormuş da pompa tam dolu olmadığı için tekliyormuş gibi bir ses. Daha sonra ses sıklaşmaya başladı bende değiştirme gereği duydum NZXT x62 sıvı soğutmaya geçtim ve bunu alıp taktığım günden beri bu sorun peşimi bırakmadı ve daha da arttı her zaman olduk olmadık yerde ses başlıyor bir oyun açılırken veya boş internette gezinirken vs.. En son bugün işlemcim %30'larda çalışırken kasanın üstünden alev üflediğini gördüm 60 derece olmuş ve artık bi' çözüm bulmanın vakti geldi dedim. Yabancı forumlarda CPU Fan değilde SYS Fan'a takın sorun azalıyor veya düzeliyor diye bir dalga dönüyordu yapmaya çalıştım ama anakartım izin vermedi. Ürün yurt dışı olduğu için RMA ile uğraşmak istemiyorum ki 4-5 RMA'da aynı sonucu alanlar olmuş. Hava soğutmaya da geçmek istemiyorum. Bu sorun ne kaynaklıdır nasıl düzelebilir sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar konuyu tam okumadınız galiba ses olağan bir ses değil gürültülü, çok sık, düzensiz ve ısınma sorunu başladı pompa bi sebepten ötürü arıza yapıyor yazılım veya mekanik ben de bunu çözmeye uğraşıyorum.

Isınma sorunu kısmı hariç kalanı normal. AIO sıvı soğutma kullanıyorsunuz, ne bekliyordunuz? Pompayı taktığınızdan emin olun.

Arkadaşlar konuyu tam okumadınız galiba ses olağan bir ses değil gürültülü, çok sık, düzensiz ve ısınma sorunu başladı pompa bi sebepten ötürü arıza yapıyor yazılım veya mekanik ben de bunu çözmeye uğraşıyorum.
AIO soğutmalarda bahsettiğiniz sesler olmamalı.

Sadece başlangıçta olur onlar.

Sanırım RMA açmaktan başka çareniz yok.

@Nazım Paşa, çoğu AIO soğutucu hava soğutmalardan sessiz çalışır.

Sizin CM çok sesli çalışıyor herhalde.

@SideWinder kesinlikle hayır. Çoğu AIO sıvı soğutma hava soğutmalardan çok daha sesli çalışır. Gürültülü olması normal. Sıvı sesi gelmesi de normal. Burada sıkınıtılı olan sıcaklık. Hiçbir AIO sıvı soğutma (H150i Pro hariç) güçlü bir hava soğutmadan sessiz çalışmaz.

@SideWinder kesinlikle hayır. Çoğu AIO sıvı soğutma hava soğutmalardan çok daha sesli çalışır. Gürültülü olması normal. Sıvı sesi gelmesi de normal. Burada sıkınıtılı olan sıcaklık. Hiçbir AIO sıvı soğutma (H150i Pro hariç) güçlü bir hava soğutmadan sessiz çalışmaz.

Valla 1 sene boyunca kullandığım Nepton 240M, Eylül'de sesli çalışmaya başlayıp soğutma performansı düşünce servise vermiştim. Pompası bozulduğu için değişim kararı çıkmıştı.

NZXT Kraken'de öyle yamana atılacak bir soğutucu değil. Kaldı ki arkadaşın anlatımına göre, ortada bir ''pompa'' porbleminin olduğu aşikar.

NZXT X62 ve H115i gibi soğutmaların pabucunu dama atmayın. En güçlü hava soğutmayla aşık atabiliyorlar. Sadece kötü bir tecrübe sahibi olduğunuz için kötü yorum yapmanın anlamı yok.

Evet, bu durumda pompa sorunu var ancak AIO sıvı soğutmalar hep daha sesli çalışır. Sizin genelde daha sessiz demeniz yanlış.
@Plyra beni suçlayıp kavga çıkararak nereye varmak istiyorsun?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı