AIO Sıvı Soğutma NZXT x62 Su Sesi Sorunu

Uzun sayılabilecek bir süre kullanmış olduğum Corsair H100i model sıvı soğutucudan çok memnun kalmıştım. Hiç bir su sesi veya pompa sesi yok diyebilirim. Çok sessiz ve konforlu bir modeldi. Bu modelden başka AIO sıvı soğutma kullanmadım. Bu tecrübeme dayanarak çok rahat bu modeli önerebilirim.

Konumuzla alakalı değil ama kullandığım AIO sıvı soğutmaların üçüde en üst modellerdir AIO'lar hava soğutmalardan daha verimlidir bu nedenle fanlar daha düşük rpm'de çalıştığı için de daha sessizdir. Başka bir yere kaydı konu çünkü benim deneyimlerim böyle.

Alakası yok. Şu anki normal değil ama AIO sıvı soğutmalar rakibi hava soğutmaları kesinlikle geçemez.

Bildiğiniz en iyi hava soğutmayı söyleyin inceleyelim çünkü benim gördüğüm en üst seviye hava soğutma bile düşük-ortalama seviye bir AIO'dan daha kötü performans veriyor.

Böyle bir şey görmeniz imkansız. Büyük ihtimalle şu an zaten AIO daha iyi testlere bakmadan sallasam da olur diyorsunuz. Veya sahte ve dandik testlere baktınız. NH-D15, PH-TC14PE, R1 Ultimate, Dark Rock Pro 3 gibi soğutucuların testlerine bir bak bakalım. Kim daha sessizmiş görürsün. Lütfen ne olduğu belirsiz dandik testle de gelme bana.

Her sıvı soğutma performanslı olmadığı gibi her hava soğutmada yabana atılır seviyede değildir. Bilhassa çift bloklu 8 ısı borulu dev hava soğutucular 140 MM fanı sayesinde hem sessiz hemde epey performanslıdır. Konuda bahsi geçen Kraken X62 hali hazırda AIO sıvı soğutmalarda ilk 5'e oynar. Eğer montajda bir aksaklık yoksa ürünün kendisinde sorun vardır. Son iki sıvı soğutma tercihinde olan talihsizliklerden ötürü ben yerinde olsaydım "Lanet olsun sıvı soğutmaya" der gider NH-D15 alırdım. Tabi kasa elverişliyse.

Size bir şeyle gelmek gibi bir niyetim yok baya alındınız sanırım komplekse girdiniz biraz. Bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz elinizde tutarlı arkasında durabileceğiniz bir şey varsa anlatmanız yeterli dinleriz bir yarışa girmeye gerek yok en azından Technopat'ta olmasın. Benim araştırdığım kadarıyla 2014-2015 yıllarına kadar durum dediğim gibiydi ve AIO almaya karar verdim belki ben bazı piyasanın ötesinde ürünleri kaçırmışımdır bilemiyorum ama arada acı bi' fark olduğunu gördüğüm için günümüzde araştırma gereği duymadım söylediğiniz modelleri incelerim fırsat bulunca.

Her sıvı soğutma performanslı olmadığı gibi her hava soğutmada yabana atılır seviyede değildir. Bilhassa çift bloklu 8 ısı borulu dev hava soğutucular 140 MM fanı sayesinde hem sessiz hemde epey performanslıdır. Konuda bahsi geçen Kraken X62 hali hazırda AIO sıvı soğutmalarda ilk 5'e oynar. Eğer montajda bir aksaklık yoksa ürünün kendisinde sorun vardır. Son iki sıvı soğutma tercihinde olan talihsizliklerden ötürü ben yerinde olsaydım "Lanet olsun sıvı soğutmaya" der gider NH-D15 alırdım. Tabi kasa elverişliyse.
Dediğiniz gibi. Kasam Evga DG-87. Baya geniş dolayısıyla hava sirkülasyonu zayıf bir kasa ve yanlış voltajdan kabloyu yaktığım için fanları şuan çalışmıyor. Sene içinde çıkıcak CM HAF H500M modelini almayı düşünüyorum hava soğutmaları da aklıma soktunuz göz önüne alıcam çünkü iyi hava akımı olan bir kasa almayı düşündüğüm.

Mevcut kasan oldukça büyükmüş. Full Tower kasalara Custom soğutma yapmadıkça artık tercih edilmesini gereksiz görüyorum. Hem ergonomikte değil. Değiştirmeyi düşündüğün kasa herşeyiyle mükemmel bir tercih olur. Alternatif olarak Obsidian 500D veya NZXT H700I düşünebilirsin.

Alternatif olarak Obsidian 500D veya NZXT H700I düşünebilirsin.
Evet hoşuma giden o boyutlarda başka kasalar da var ancak anakart e-ATX olduğu için genelde kablo giriş çıkışları kapanıyor veya e-ATX hiç desteklemiyor ve 280mm'den daha ufak bir radyatör kullanmayı düşünmüyordum onlarda 240mm destekliyor genelde üst panelde.

Arkadaşlar ben mevcut soğutmamı düzeltebilmek için açmıştım bu konuyu ancak bahsi bile geçmedi. NZXT'nin CAM programını çalıştırınca bahsettiğim CPU kullanımı %30'lardayken 60 derece olma olayı düzelmişti. Bu yüzden düzeltilebilir bi problem olduğuna inanıyorum sıvı soğutma kullanıcısı bunu yaşayan çok fazla insan var bir çözüm bulabilirsek çok iyi olur.

https://www.amazon.de/gp/product/B0773PCR1G/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 Bu custom soğutmadan sipariş verdim nasıl kurulacağını bilen veya türkçe rehber var mıdır? :)

Olaylar sonrası gelen edit: Ses sıvı soğutmadan değil hdd'den geliyormuş.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı