Airbus ve Boeing'lerde Lövye Kavramı

Asıl Boeing'de ki ototrim sistemi mükemmel(!) Uçağı isterse otomatik olarak denize bile çakabiliyor. 😡
Alemin kralı MCAS ya🤣 Pilota resmen "hadi len ordan" diyerek çakıyor hem de🤣 Kontrol imkanı bile vermiyor ya.

Boeing'de burnu yukarıda tutması için uçağı trimlemeniz lazım.
Evet, trim'in asıl amacı pilotun elindeki lövyenin yükünü almaktır. Kalkıştan sonra 400 feet yüksekliğe gelinince uçak otopilota alınırken lövyenin normal bir pozisyonda olması gerekiyor. Bunu da trimi arttırarak yani lövyedeki yükü azaltarak yaparız. Bu yapılmazsa otopilot devreye girmez. Sonra uğraş dur, yok LNAV'di yok oydu yok buyduyla.. Kalkıştan hemen sonraki altınızdaki koltuğun birkaç saniyeliğine düşer gibi olmasının sebebi de pilotların otopilota girmek için trim yapmasıymış, düşününce tam da o anda olduğunu anladım bu olayın. :)

Kalkıştan hemen sonraki altınızdaki koltuğun birkaç saniyeliğine düşer gibi olmasının sebebi de pilotların otopilota girmek için trim yapmasıymış,
Aynen otopilota geçiş hazırlığı o:) Ayrıca ilk flap toplama hareketinde de sanki gereksiz bir aşağı kayıyor hissi gelir ve burnu sanki daha da dikleşiyormuş hissi gelir kabinde.

Aynen otopilota geçiş hazırlığı o:) Ayrıca ilk flap toplama hareketinde de sanki gereksiz bir aşağı kayıyor hissi gelir ve burnu sanki daha da dikleşiyormuş hissi gelir kabinde.
Genellikle düşme hissiyatı sadece 737 lerde oluyor. A320 serisi uçaklarda hiç öyle bir şey hissetmedim. Onun dışında 737 uçuşlarında birinde yine hiç hissetmemiştim.

Genellikle düşme hissiyatı sadece 737'lerde oluyor. A320 serisi uçaklarda hiç öyle bir şey hissetmedim. Onun dışında 737 uçuşlarında birinde yine hiç hissetmemiştim.
Aslında onunla ilgili değil pek. Pilotun becerisi ile ilgili. Yani ne kadar yumuşak kullandığı ile. Şöyle düşünebilirsin; ben mesela araba kullanırken vites geçişlerini yumuşak yaparsam sen yanda rahatça hatta hissetmeden yolculuk yaparsın. Ama başka biri vitesi vurdurarak geçirse, debriyajdan sertçe çekse ve araba öne atsa kendini bir süre sonra rahatsız edici olur senin için. Ama araba aynı araba yani kullanan farklı sadece:)

Pilotun becerisi ile ilgili. Yani ne kadar yumuşak kullandığı ile. Şöyle düşünebilirsin; ben mesela araba kullanırken vites geçişlerini yumuşak yaparsam sen yanda rahatça hatta hissetmeden yolculuk yaparsın.
Aracın otomatik şanzımanı vites geçişlerini hissettiriyorsa ne yapacaksın.

Jira nerede ya, özledim onu, cezalı mı? Yoksa siteyi mi bırakmış, umarım öyle değildir.

Aracın otomatik şanzımanı vites geçişlerini hissettiriyorsa ne yapacaksın.
Yani uçak açısından bu baya tehlikeli bir durum. Mesela vuruntu diye bir arıza var uçaklarda. Motordaki yanma sıralamasının düzensizliğinden oluşur. Bunun için motor değiştiğini bile gördüm. Dediğin gibi aracın fabrikasyondan bir şanzıman arızası varsa o model bütün araçlar fabrikaya geri gider sanırım:)

Hiç bilmiyorum onu.

@painkiller Doğrudur, bazı pilotlar kontröllerde agresif davranabiliyor.

Ana konu olan lövyelere geri dönersek, benim ilgimi çeken başka bir lövye tasarımı Embraer uçaklardaki lövyeler.
1577088668325.png

Aslında prensip olarak diğer lövyelerle aynı gibi ancak tasarım olarak çok farklı.

@painkiller Doğrudur, bazı pilotlar kontröllerde agresif davranabiliyor.

Ana konu olan lövyelere geri dönersek, benim ilgimi çeken başka bir lövye tasarımı Embraer uçaklardaki lövyeler.
Eki Görüntüle 476916
Aslında prensip olarak diğer lövyelerle aynı gibi ancak tasarım olarak çok farklı.
Aynen. Biraz böyle motorsiklet gidonu gibi bir tasarımı var. Alıştıktan sonra gerçi çok farketmiyor ama ilk oturan pilotlar biraz garipsiyor. Ama Embraer'in açıkladığına göre pilota daha iyi bir hakimiyet sağlıyormuş. Bilemedim🤷‍♂️

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı