Airbus vs Boeing

Boeing vs Airbus demek BMW vs Mercedes, Ronaldo vs Messi, NVIDIA vs AMD demek gibi bir şey. Ben genel olarak kendi cümlelerimle karşılaştırayım.

Öncelikle iki firmanın da Emergency sistemleri yeterli düzeydedir. Bazılarının ilk atıp tuttuğu konu bu oluyor. Farklı teknolojiler kullanmaları bu sistemlerde diğerini daha ezik konuma düşürmez.

Boeing'in aerodinamik yapısı daha iyidir. Crosswind limiti daha yüksektir. Boeing uçağı pilotların kullanmasını ister ve onların tecrübelerine bırakır biraz, Airbus ise pilotlara güvenmez. Her şeyi önlerine koyar.

Eğer uçaklara çok fazla binmemiş biriyseniz A330, A320 gibi uçaklar iniş takımlarını açınca ve inişe geçtiğinde biraz ''ne oluyor lan'' demeniz mümkün. Boeing'de (B777, B737) arkanıza yaslanırsınız, motorun sesini hissedersiniz ve aaa inmişiz dersiniz.

Uzun yolculukta Airbus'u daha konforlu (eşit sınıflarda) buluyorum. Ama Boeing'le uçmayı daha zevkli buluyorum. Ben Boeing'ciyim, her türlü Boeing derim yani :)

Teknik bakım olarak bakımcılar iki model üzerinden de tip eğitimi alır. Bu yüzden teknik bakımda ikisinde de ayırt edecek bir şey yok.

Eğer uçaklara çok fazla binmemiş biriyseniz A330, A320 gibi uçaklar iniş takımlarını açınca ve inişe geçtiğinde biraz ''ne oluyor lan'' demeniz mümkün. Boeing'de (B777, B737) arkanıza yaslanırsınız, motorun sesini hissedersiniz ve aaa inmişiz dersiniz.
O durumu mesela iniş takım kapakları açılırken Airbus'ta ama iniş takımlarını indirirken Boeing'de daha çok hissediyorum. Hatta iniş takımlarını indirirken sanki lastik conta gibi bir ses geliyor çoğu zaman "Gııuu gııuu gııuuu" gibi:) Yavaş oku ama bunu kuş cıvıltısı gibi değil🤣

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı