AirPods 2. Nesil vs Airpods 3. Nesil

Heroxira1

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
AirPods 2. Nesil mi yoksa AirPods 3. Nesil mi alınmalı sizce? Aralarında aşırı büyük deneyimler ve farklar var mıdır? Bütçem yetiyor fakat açıkçası bir kulaklığa 2500 TL vermek istemiyorum. Yastıkta üzerine yatınca kulağıma batsın istemiyorum, kulağımdan düşmesin, mikrofonu kullanışlı olsun birisi aradığında konuşabileyim vs.

Şahsi fikrim bir kulaklığa o kadar para verilmemeli. Apple ürünlerini kullanan birisi olarak diyorum. Aliexpress'ten A kalite replikalar var 3'te 4'te bir fiyatına çok güzel özellikli kulaklıklar alınabilir.

Bence 3. nesile çıktıktan sonra artık Pro'ya zorlanmalı.
2. nesil yazdığınız ihtiyaçları karşılar.

Pro konfordan ziyade müzik dinlemek için daha uygun. Günlük kullanıcıyım, sürekli kullanırım dersen 2.nesil ya da 3.nesil alabilirsin. Aradaki fark ise ekstra şarj süresi ve birkaç donanımsal güncelleme. İnanılmaz bir level farkı hissetmezsin.

Pro konfordan ziyade müzik dinlemek için daha uygun. Günlük kullanıcıyım, sürekli kullanırım dersen 2.nesil ya da 3.nesil alabilirsin. Aradaki fark ise ekstra şarj süresi ve birkaç donanımsal güncelleme. İnanılmaz bir level farkı hissetmezsin.
3. Nesil ile 2. Nesil arasında çok büyük bir şarj süresi farkı var mı? 2. Nesil kaç saatte tükenip kaç saatte doluyor?

Nisan 2019'da AirPods 2 almıştım ve 1 yıldan sonra kulaklıklar kutusundayken telefona bağlamaya başlamıştı. Bu ilk zamanlarda az olduğu için çok önemsememiştim ama daha sonra kulaklığın birbiri ile bağlantısı bozuldu 1.5 yıl dolduğunda ve telefon ile bağlantı kuramaz hale geldi. Herhangi bir düşme ya da hasar almadan gerçekleşti bu durum. Servis iki kulaklığo sıfırı ile değiştirdi ama değişimden sonra 4 kere daha ilk bahsettiğim kulaklıklar kutusundayken telefona bağlanma sorunu çıktığı için servis gitti. İlk değişimden sonra 1 kere sağ, 1 kere sağ ve sol en sonunda da servis sorun yok dediği için Apple ile görüşüp tamamen değişim istedim. Apple kabul etmedi ve Tüketici Hakem Heyeti ile tamamen sıfırı ile değişim sağladım 2021 Mart ayında. Zaten 2021 Nisan ayında garantisi bitti ve çok kısa sürede aynı telefona bağlanma sorunu ortaya çıktı. Şu an evde kardeşim kullanıyor sadece.

11 Kasım 2021'de ise Hepsiburada satıcısının indiriminde 1.779₺'ye AirPods 3 aldım. Bu kulaklıkta AirPods 2'ye göreten sensörü olduğu için kutusundaykenten algılamadığı için telefona bağlanmıyor. Ama bu durumda da genel oladak tüm AirPods modellerinde olan kulaklıklar kutusundayken şarj olmayıp boşta durmu sorununu yaşayabiliyorsunuz. Bunu anlamanın yolu da kutunun şarjının normalden hızlı azalmasıyla anlaşılıyor fakat ben daha bu sorunu fark etmedim. Ten sensörü şu an sadece AirPods 3 modelinde var, AirPods Pro modelinde bile yok bildiğim kadarıyla. Ayrıca AirPods 3 ve Pro modelinde Uzamsal Ses desteği var. Bu Uzamsal Sesi aktif edince çevresel bir ses yaratıyor dinlediğiniz şey tam desteklemese bile (ama ses çalan uygulamaların desteklemesi lazım, Spotify, YouTube, Apple Music'de var) yazılımsal olarak çalışabiliyor. Apple Music ile destekleyen şarkılarda daha güzel bir etkisi var ama çok gerekli ve sürekli kullandığım bir özellik de değil açıkçası. Genel olarak 3. Nesil'in bas performansı 2. Nesil'e göre bir tık daha iyi. Bir şey dinlerken 2. Ve 3. Nesil kulaklıklar dışarıya %50-%60'dan sonra ses vermeye başlıyor ve dışarıdaki sesi çok rahat içeriye alıyor. 3. Nesil'in dışarıya ses verme olayı bir tık az ve daha büyük yapıda olduğu için daha yine bir tık dışarıdan daha az ses alıyor olsa da otobüs, metro gibi kalabalık ortamlarda rahatça dışarıya ses vermeden anlaşılır bir şeyler dinlemek pek mümkün değil.

2. Nesil daha ufak yapıda olduğundan kulağa daha iyi oturuyor. 3. Nesil sanki düşecekmiş gibi hissettiriyor ama kulak yapısı burada çok önemli. Kardeşimde de 2. Nesil vardı ve yaşadığım sorunların aynısı onda da ortaya çıktı. Benim değişimimden sonra sorunların yine ortaya çıkmasında dolayı kardeşimin AirPods 2. Nesil kulaklığını da Tüketici Hakem Heyeti ile iade ettik.

Şahsen bu kadar zaman geçmesine rağmen hala daha sorunlarından arındırılamayan 2. Nesil'i önermem. Konfor olarak her ne kadar 3. Nesil'e göre daha iyi olsa da 3. Nesil'i severek ve sorunsuzca kullanıyorum. 3. Nesil ilk çıktığında 2.000₺ iken pahalı gelmişti ve ilk indirimde alırım diye düşünüyordum. Şans eseri 1.779₺'ye denk gelince her ne kadar bu fiyatı da haketmese de mecburen aldım. Bütçeniz el veriyorsa ve özellikle Apple ekosistemindeyseniz yani en azından iPhone kullanıyorsanız en stabil ve sorunsuz kulaklıklar AirPods modelleri olduğundan zaten genelde tercih ediliyor. Piyasası şu an dediğiniz fiyatlarda olduğundan pek yapabileceğiniz bir şey de yok maalesef. Bütçeniz el veriyorsa ve ikisinden birini alacaksanız eğer 3. Nesil'i almanız çok daha mantıklı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :).

Ayrıca 1-2 ekleme daha yapayım, Airpods 3. modelinde İPhone modellerinde olduğu gibi iyileştirilmiş şarj desteği var. Bu sayede kulaklıklar %80'den sonra daha yavaş şarj oluyor ve batarya daha az yıpranıyor. Ayrıca 2. Nesilde her kulaklığın dış yüzeyine 1 işlev atanabiliyorken 3. Nesilde sap kısmında buton gibi bir şey eklendi (Pro modellerindekinin aynısı) ve 1, 2, 3 ve basılı tutma moduna göre belli işlevleri var. Bu şekilde 3. Nesilde daha fazla kısayola sahip olabiliyorsunuz.

Son düzenleme:
Nisan 2019'da AirPods 2 almıştım ve 1 yıldan sonra kulaklıklar kutusundayken telefona bağlamaya başlamıştı. Bu ilk zamanlarda az olduğu için çok önemsememiştim ama daha sonra kulaklığın birbirıle bağlantısı bozuldu 1.5 yıl dolduğunda ve telefon ile bağlantı kuramaz hale geldi. Herhangi bir düşme ya da hasar almadan gerçekleşti bu durum. Servis iki kulaklığo sıfırı ile değiştirdi ama değişimden sonra 4 kere daha ilk bahsettiğim kulaklıklar kutusundayken telefona bağlanma sorunu çıktığı için servis gitti. İlk değişimden sonra 1 kere sağ, 1 kere sağ ve sol en sonunda da servis sorun yok dediği için Apple ile görüşüp tamamen değişim istedim. Apple kabul etmedi ve Tüketici Hakem Heyeti ile tamamen sıfırı ile değişim sağladım 2021 Mart ayında. Zaten 2021 Nisan ayında garantisi bitti ve çok kısa sürede aynı telefona bağlanma sorunu ortaya çıktı. Şu an evde kardeşim kullanıyor sadece.

11 Kasım 2021'de ise Hepsiburada satıcısının indiriminde 1.779₺'ye AirPods 3 aldım. Bu kulaklıkta AirPods 2'ye göreten sensörü olduğu için kutusundaykenten algılamadığı için telefona bağlanmıyor. Ama bu durumda da genel oladak tüm AirPods modellerinde olan kulaklıklar kutusundayken şarj olmayıp boşta durmu sorununu yaşayabiliyorsunuz. Bunu anlamanın yolu da kutunun şarjının normalden hızlı azalmasıyla anlaşılıyor fakat ben daha bu sorunu fark etmedim. Ten sensörü şu an sadece AirPods 3 modelinde var, AirPods Pro modelinde bile yok bildiğim kadarıyla. Ayrıca AirPods 3 ve Pro modelinde Uzamsal Ses desteği var. Bu Uzamsal Sesi aktif edince çevresel bir ses yaratıyor dinlediğiniz şey tam desteklemese bile (ama ses çalan uygulamaların desteklemesi lazım, Spotify, YouTube, Apple Music'de var) yazılımsal olarak çalışabiliyor. Apple Music ile destekleyen şarkılarda daha güzel bir etkisi var ama çok gerekli ve sürekli kullandığım bir özellik de değil açıkçası. Genel olarak 3. Nesil'in bas performansı 2. Nesil'e göre bir tık daha iyi. Bir şey dinlerken 2. Ve 3. Nesil kulaklıklar dışarıya %50-%60'dan sonra ses vermeye başlıyor ve dışarıdaki sesi çok rahat içeriye alıyor. 3. Nesil'in dışarıya ses verme olayı bir tık az ve daha büyük yapıda olduğu için daha yine bir tık dışarıdan daha az ses alıyor olsa da otobüs, metro gibi kalabalık ortamlarda rahatça dışarıya ses vermeden anlaşılır bir şeyler dinlemek pek mümkün değil.

2. Nesil daha ufak yapıda olduğundan kulağa daha iyi oturuyor. 3. Nesil sanki düşecekmiş gibi hissettiriyor ama kulak yapısı burada çok önemli. Kardeşimde de 2. Nesil vardı ve yaşadığım sorunların aynısı onda da ortaya çıktı. Benim değişimimden sonra sorunların yine ortaya çıkmasında dolayı kardeşimin AirPods 2. Nesil kulaklığını da Tüketici Hakem Heyeti ile iade ettik.

Şahsen bu kadar zaman geçmesine rağmen hala daha sorunlarından arındırılamayan 2. Nesil'i önermem. Konfor olarak her ne kadar 3. Nesil'e göre daha iyi olsa da 3. Nesil'i severek ve sorunsuzca kullanıyorum. 3. Nesil ilk çıktığında 2.000₺ iken pahalı gelmişti ve ilk indirimde alırım diye düşünüyordum. Şans eseri 1.779₺'ye denk gelince her ne kadar bu fiyatı da haketmese de mecburen aldım. Bütçeniz el veriyorsa ve özellikle Apple ekosistemindeyseniz yani en azından iPhone kullanıyorsanız en stabil ve sorunsuz kulaklıklar AirPods modelleri olduğundan zaten genelde tercih ediliyor. Piyasası şu an dediğiniz fiyatlarda olduğundan pek yapabileceğiniz bir şey de yok maalesef. Bütçeniz el veriyorsa ve ikisinden birini alacaksanız eğer 3. Nesil'i almanız çok daha mantıklı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :).
İleride iPhone alacağım fakat şuan Huawei'deyim, Bluetooth telefonun şarjını çok götürür mü? Yorar mı?

İleride iPhone alacağım fakat şu an Huawei'deyim, Bluetooth telefonun şarjını çok götürür mü? Yorar mı?

Son kısmında bir yazı daha ekledim bakın isterseniz.

AirPods 2'yi 2020 Haziran ayında iPhone 11'e geçene kadar Samsung Note 5 ile kullamdım ve son 5 ay boyunca maksimum ses seviyesi %60-70 arasına kadar çıkıyordu. Bütün cihazlar ile kullanılabilir olsalar da resmi desteği olmadığı için ses seviyesi benim yaşadığım sorundaki gibi olabilir. Çünkü kardeşimde de ASUS ZenFone 5 modeli telefonun benim yaşadığım sorun olmuştu. Apple destek ile görüştüğümde bunun için bir şey yapamayacaklarını, Apple cihazları ile bir sorun yaşanmadığı için başka bir yöntem ile sorunun düzeltilemeyeceğini söylediler. Tavsiyem şöyle ki Huawei'ya da Apple olmayan cihazlar ile kullanmak için AirPods almanız yönünde olur.

Son kısmında bir yazı daha ekledim bakın isterseniz.

AirPods 2'yi 2020 Haziran ayında iPhone 11'e geçene kadar Samsung Note 5 ile kullamdım ve son 5 ay boyunca maksimum ses seviyesi %60-70 arasına kadar çıkıyordu. Bütün cihazlar ile kullanılabilir olsalar da resmi desteği olmadığı için ses seviyesi benim yaşadığım sorundaki gibi olabilir. Çünkü kardeşimde de ASUS ZenFone 5 modeli telefonun benim yaşadığım sorun olmuştu. Apple destek ile görüştüğümde bunun için bir şey yapamayacaklarını, Apple cihazları ile bir sorun yaşanmadığı için başka bir yöntem ile sorunun düzeltilemeyeceğini söylediler. Tavsiyem şöyle ki Huawei'ya da Apple olmayan cihazlar ile kullanmak için AirPods almanız yönünde olur.
Hocam selamlar, kablosuz kulaklıkların konforunu biliyorum.
Yorumlarınızı okuyunca 2. nesil almaktan tamamen vazgeçtim.
Lakin şöyle bir ikileme girdim, acaba 3. nesil alacağıma kablolu 3.5mm jack olanı mı alsam. Neden diyeceksiniz, benim amacım Macbook'ta konuşurken mikrofonunu kullanmak, ayrıca müzik dinlemek. Arada neredeyse 2400 TL fark var. Kablolu olanla 3. nesil arasında ses olarak çok büyük bir fark var mıdır sizce?
Apple kulaklık ekosistemine biraz yabancıyım. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı