İnceleme Airpods Pro 2.nesil

Amazon'da 4994TL olmasının üzerinde dün sipariş verdiğim ve bugün sabah elime ulaşan Airpods Pro 2'yi inceleyeceğim.

Kutu İçeriği ve Malzeme Kalitesi

Kutudan cihazın kendisi, 4 adet kulak ucu, Type-C to Lightning şarj kablosu çıkıyor. Malzeme kalitesi klasik Airpods gibi. Parlak beyaz yapı çok çizilebilir gibi durmuyor fakat çok çabuk tozlanıyor. Kutunun üzerindeki asma aparatı takma kısmı bence gayet mantıklı olmuş. Hoparlör Bul uygulaması ile ve şarja takınca ses veriyor.

IMG-20230212-WA0010.jpg
IMG-20230212-WA0004.jpg
IMG-20230212-WA0005.jpg
IMG-20230212-WA0006.jpg
IMG-20230212-WA0007.jpg
IMG-20230212-WA0008.jpg
IMG-20230212-WA0009.jpg

Ses Kalitesi

Jabra Elite 7 Pro, Sony LinkBuds S, Anker Soundcore Life Q35 vb. kulaklıklar Airpods Pro 2'nin yanında ses vermiyormuş gibi kalıyor. Bass'lar çok dolu ses sahnesi aşırı geniş ve her şey çok net. Vokallerin önde olması gereken şarkılarda vokaller, enstürmanların önde olması gereken şarkılarda enstürmanlar ön planda. Elektro gitarın her telinden çıkan sesi ayrı ayrı hissedebiliyorsunuz.

Konfor

Benim kulağıma Small boy kulak uçları tam oturdu. Kulak uçlarını takıp çıkartırken kulaklıkta klips olduğunu ve kulak uçlarını bu sayede taktığımızı fark ettim. Kulak uçlarının uyumluluğu adına ayarlarında bir test mevcut. Bir müzik çalıyor ve ona göre uyumlu olup olmadığını belirtiyor. Kulağıma taktığımda takmışım gibi hissedemiyorum. Kulağımda hiçbir şey yokmuş gibi. Ağrı yapacağını hiç sanmıyorum. Hayatımda kullandığım en konforlu kulak içi kulaklık diyebilirim.
IMG-20230212-WA0011.jpg

Uzamsal Ses

Ayarlanması için IPhone X ve üzeri bir telefon istiyor. Daha alt model IPhone'lar ile de çalışıyor ama ayarlayamıyorsunuz. Apple Music'teki Dolby Atmos şarkılar ile mükemmel bir deneyim sunuyor. Açıkçası kafanızı sağa çevirdiğinizde vokalin sesinin soldan gelmesine çok şaşırdım. Kafa izleme teknolojisi süper çalışıyor ve çok farklı bir deneyim sunuyor.

Denetim

Üzerinde bulunan dokunmatik kısmı aşağı yukarı sürükleyerek sesi ayarlayabiliyorsunuz. Aynı kısma Haptic Touch benzeri bir baskı sensörü koymuşlar. Bastığınızda klasik fonksiyonlar devreye giriyor fakat hissiyatı güzel.

Mikrofon ve ANC

ANC bambaşka bir seviye keza mikrofon da öyle. Online toplantılar, uçak seyahatleri vs. bir sürü durumda kurtarıcınız olabilecek durumda.

Ek bir bilgi olarak ben 11/02/23'te satın almama rağmen garanti dolma süresi 28/02/25 olarak gözüküyor. Yani ekstra süre vermişler.
IMG-20230212-WA0012.jpg

WF-100XM4 vs MTW 3 vs Airpods Pro 2

XM4'ün ANC performansı bununla başa baş denilebilir. Mikrofon anlamında Airpods Pro 2 daha iyi. Ses kalitesi anlamında da benzerler fakat Uzamsal Ses Airpods'u farklı bir noktaya taşıyor. Ayrıca Sony'nin malzeme kalitesini çok beğenmiyorum. Momentum TWS 3'e gelince de Sennheiser'ın yeni IE serisi ile birlikte gelen ağır bass içeren yeni ses profili bana göre değil fakat ses detayları anlamında Airpods Pro 2'den biraz daha iyi. Tabi ses sahnesi anlamında MTW3 çok şey kaybetmiş. Ayrıca bu kıyaslamada ANC ve mikrofon yönünden en geride kalan kulaklık MTW3. Tercihim Airpods Pro 2 oldu ve hiçbir pişmanlığım yok şu an.

Güzel inceleme olmuş hayırlı olsun. Ben ses kalitesinden hiç memnun değilim. Ses kalitesi için alınacak bir kulaklık değil. Şarjı cidden çok uzun süre gidiyor ve ekosistem muhabbeti konusunda rakipsiz. 14 PM İle kullanıyorum.

Güzel inceleme olmuş hayırlı olsun. Ben ses kalitesinden hiç memnun değilim. Ses kalitesi için alınacak bir kulaklık değil. Şarjı cidden çok uzun süre gidiyor ve ekosistem muhabbeti konusunda rakipsiz. 14 PM İle kullanıyorum.
Ses kalitesinden memnun olmama sebebiniz nedir? Deneyimlediğiniz hangi kulaklık size daha kaliteli geldi?

Elinize sağlık hocam inceleme güzel olmuş. Bende bir yıldır ilk seri Pro'yu kullanıyorum genelde işteyken hep kulağımda oluyor, ses kalitesi iyi, kulağımdan bir kere dahi düşmedi şarj konusunda 5 saat gibi bir kullanım sunuyor. Memnunum.

Bu arada uyumluluk açısından birkaç ekleme yapayım. Bu birkaç günlük kullanımda izlenimler olumlu yönde çokça değişti. Transparency modu çok iyi. Sesler çok net ve anlaşılır geliyor. Ayrıca bu modla alakalı amplifikasyon ve karşıya odaklanma gibi özellikler mevcut. Ayrıca ANC konusunda çok çok iyi. Mikrofon ofis ortamında muhteşem fakat dışarıda bozulmalar ve anlaşılamamazlık yaşanabiliyor. Telefona arama gelince Siri "xxx arıyor. Cevaplansın mı?" diye soruyor ve evet dediğinizde arama otomatik olarak yanıtlanıyor. Mesaj geldiğinde (WhatsApp için de denedim.) mesajı otomatik olarak okumaya başlıyor. Normal mesajın sonunda ise yanıtlamak isterseniz yanıtla demeniz yeterli diyor. Yanıtla derseniz söylediklerinizi metin olarak yazıp karşıya iletiyor.

Son düzenleme:
Bu arada uyumluluk açısından birkaç ekleme yapayım. Bu birkaç günlük kullanımda izlenimler olumlu yönde çokça değişti. Transparency modu çok iyi. Sesler çok net ve anlaşılır geliyor. Ayrıca bu modla alakalı amplifikasyon ve karşıya odaklanma gibi özellikler mevcut. Ayrıca ANC konusunda çok çok iyi. Mikrofon ofis ortamında muhteşem fakat dışarıda bozulmalar ve anlaşılamamazlık yaşanabiliyor. Telefona arama gelince Siri "xxx arıyor. Cevaplansın mı?" diye soruyor ve evet dediğinizde arama otomatik olarak yanıtlanıyor. Mesaj geldiğinde (WhatsApp için de denedim.) mesajı otomatik olarak okumaya başlıyor. Normal mesajın sonunda ise yanıtlamak isterseniz yanıtla demeniz yeterli diyor. Yanıtla derseniz söylediklerinizi metin olarak yazıp karşıya iletiyor.
Sirinin cevap özelliğini nasıl aktif ettiniz?

Çok iyi ürün almışssınız. Uzun yıllar kullanılabilir. Apple firmasının garantisini konuşmaya gerek bile yok.

Gerçekten Apple uzun süreden sonra garantisini çok ama çok bozdu, telefonlarının arkasında durmuyor kulaklık kısmında nasıldır bilemem AirPods ile hiç problem yaşamadım. Garanti konusunda çok suistimal edilme durumundan da kaynaklı olabilir ama artık hiç müşterisini korumuyor sorun yaşadınız mı direk mahkemeye gidin kazanırsanız alırsınız demeye getiriyor.

Bu arada uyumluluk açısından birkaç ekleme yapayım. Bu birkaç günlük kullanımda izlenimler olumlu yönde çokça değişti. Transparency modu çok iyi. Sesler çok net ve anlaşılır geliyor. Ayrıca bu modla alakalı amplifikasyon ve karşıya odaklanma gibi özellikler mevcut. Ayrıca ANC konusunda çok çok iyi. Mikrofon ofis ortamında muhteşem fakat dışarıda bozulmalar ve anlaşılamamazlık yaşanabiliyor. Telefona arama gelince Siri "xxx arıyor. Cevaplansın mı?" diye soruyor ve evet dediğinizde arama otomatik olarak yanıtlanıyor. Mesaj geldiğinde (WhatsApp için de denedim.) Mesajı otomatik olarak okumaya başlıyor. Normal mesajın sonunda ise yanıtlamak isterseniz yanıtla demeniz yeterli diyor. Yanıtla derseniz söylediklerinizi metin olarak yazıp karşıya iletiyor.

Şu an Jabra Elite 75t kullanıyorum ses kalitesinden memnun olsam da mikrofon konusunda çok vasat, serviste veya yolda yürürken bağırmam gerekiyor karşıya ses gitmesi için. AirPods 1 de bu olmuyordu, AirPods Pro 2 düşünüyorum ama o paraya değer mi? Veya mikrofon konusunda sorun yaşatır mı bilemedim. Sizce mikrofonu dışarı da tatmin edici mi? Çok fazla telefonla konuşmuyor olsam da dışarıda kulaklığı çıkarıp telefonu kulaklığıma götürmek de istemiyorum sonuçta bu yüzden kablosuz almıyor muyuz?

Gerçekten Apple uzun süreden sonra garantisini çok ama çok bozdu, telefonlarının arkasında durmuyor kulaklık kısmında nasıldır bilemem AirPods ile hiç problem yaşamadım. Garanti konusunda çok suistimal edilme durumundan da kaynaklı olabilir ama artık hiç müşterisini korumuyor sorun yaşadınız mı direk mahkemeye gidin kazanırsanız alırsınız demeye getiriyor.

Şu an Jabra Elite 75t kullanıyorum ses kalitesinden memnun olsam da mikrofon konusunda çok vasat, serviste veya yolda yürürken bağırmam gerekiyor karşıya ses gitmesi için. AirPods 1 de bu olmuyordu, AirPods Pro 2 düşünüyorum ama o paraya değer mi? Veya mikrofon konusunda sorun yaşatır mı bilemedim. Sizce mikrofonu dışarı da tatmin edici mi? Çok fazla telefonla konuşmuyor olsam da dışarıda kulaklığı çıkarıp telefonu kulaklığıma götürmek de istemiyorum sonuçta bu yüzden kablosuz almıyor muyuz?
Hocam testleri internetten izlerseniz daha rahat deneyim sahibi olursunuz. Şöyle anlatayım ki bizim ofisin yangın merdiveninde klimaların pervaneli şeylerinden var. O çalışıyorken yanında konuşursam ses boğuk gidiyor ama sesimi biraz yükseltirsem anlaşılıyor. Onun haricinde dışarıda rüzgarlı ortam da dahil sesin net değil diyen duymadım. Ofis ortamında zaten çok çok iyi. Ben de mikrofon odaklı aldım ama sesiyle de mest oldum. Değer mi konusu kişiye bağlı bir şey. Benim işime çok katkısı olacağından bana göre değdi.

Bu arada garantide Apple ile muhatap olmamak için Amazon üzerinden aldım. Zaten daha ucuza 4994TL'ye geldi. Amazon ne olursa olsun mağdur etmiyor.

Geri
Yukarı