AirTies AIR5453 ile bugüne kadar aldığım en kötü Bufferbloat sonucu

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Evimde TurkNet 75 Mbps VDSL internet ve Keenetic Extra DSL modem mevcut. Fakat şu anda atölyenin ofisindeyim ve burada internet yok. Atölye babama ve amcama ait. Bu nedenle ofise çok yakın olan amcamın evindeki interneti kullanıyoruz.
Amcamın evinde Türk Telekom 16 Mbps ADSL var ve hat değerleri gayet iyi. Yani hat taş gibi. Hat değerleri şu şekilde;

türk telekom adsl hat değerleri.png

Tam 16 Mbps hız ve 10.1 dB SNR Margin mevcut. Yani hat stabil.
Fakat modem AirTies Air5453. Bu modem aslında bizim evde kullandığımız eski modem idi. Keenetic Extra DSL'e geçince bu modemi amcamın evine taktık.
Bu modemi kullandığımız dönemde çok sorun yaşıyorduk. Bir anda Wi-Fi hızlarının çöker hale gelmesi, arayüze erişimin yavaşlaması, yükleme yapınca internetin tamamen çökmesi gibi sorunlar vardı.
Aynı sorunları şu anda ofiste yaşıyoruz. Sık sık internette yavaşlama oluyor. Bu nedenle ofiste boş vakitte Minecraft bile oynayamıyorum, sürekli lag ve takılma oluyor. PvP atmak bile işkence.
Ben de sırf meraktan dolayı Bufferbloat testi yapmak istedim. Yükleme yaparken internetin çökmesi sorununu yaşadığımız dönemde bu Bufferbloat testini bilmiyorduk, o yüzden hiç yapmamıştık. Tam da fırsatı geldi diyerek test yaptım ve sonuç şu şekilde; 🤣🤣

bufferbloat testi airties air5453.png

Boşta modeme uzak olduğum için ping değeri 33 ms ve 95th %ile değeri 59 ms çıktı. İndirme tarafındaki artış 109 ms ve indirmede 95th %ile değeri 345.8 ms çıktı. Fakat yükleme tarafı tam anlamıyla komedi. 1670 ms artış, 4954.8 ms 95th %ile ping değeri ve 8872.2 ms tepe ping değeri 😂😂🤣🤣

Yani AirTies Air5453 modem tam anlamıyla bir rezalet. Bugüne kadar gördüğüm en kötü Bufferbloat testi sonucunu verdi. Tamam, belki ADSL de biraz kısıtlıyor olabilir fakat Keenetic modem ile ADSL kullanırken yükleme işlemi interneti çökertmiyordu. Rahatlıkla internette gezebiliyordum. AirTies modemde ise yükleme yaparken Google bile açılmıyordu, bağlantı zaman aşımına uğradı hatası veriyordu.

Bu çileye daha fazla katlanamayacağım için 1 saat önce amcamın evi için Keenetic Extra DSL siparişi verdim Sinerji üzerinden. Modem gelir gelmez kurulumunu yapıp tekrar test sonucunu paylaşacağım. Yani AirTies Air5453'ün ne kadar leş bir modem olduğunu görmenizi istedim. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı