Akademik Çalışmalar İçin Laptop Önerisi

Bütçe
11000 TL
Daha fazla  
Merhaba; akademik amaçlar için kullanmak üzere laptop arayışı içerisindeyim. Fakat çok yoğun bir teknik bilgim olmadığı için kafam karıştı, tavsiyelerinizi bekliyorum. Bütçem 11.000 TL, çok tatmin edici bir cihaz olursa belki 12.000 TL olabilir. Maalesef daha üstüne çıkmam mümkün değil. Alacağım cihazda bir kaç chrome sekmesi, 5-6 adet pdf ve bir adet word dosyası açık olacak. Cihazdan beklentilerim şunlar:
-Kasma, donma, ısınma olmaması
-Kolay taşınabilir olması
-Uzun süreli pil ömrü
-Eski tip tuğlaya benzeyen adaptörler yerine daha küçük bir adaptör
-Kaliteli ve şık görünen dış malzeme
-Vasat ya da daha üstünde ekran kalitesi
Bu özellikleri bir arada bulunduran bir laptop için daha fazla para vermem gerekebileceğinin farkındayım. Huawei ve Honor'un 8 GB-i5 versiyonları aslında çok ilgimi çekiyor fakat ram yükseltmesi yapılamadığı için kararsız kaldım. Yukarıda saydığım işlemler için 8 gb ramle 3-4 yıl içinde problem yaşar mıyım? Görev yöneticisinden kontrol ettiğimde 4 gb ram tüketimi oluyor genellikle. Ayrıca Huawei D14 16 GB 512 GB SSD Ryzen 7 4000 serisi IPS 2k ekran özellikleri olan ikinci el bir laptop buldum, 12.500 tl ve 1,5 yıl garantisi var. Bütçeyi arttırmaya değer mi sizce?

Huawei ve Honor dışında aşağıdaki laptopları buldum:
Lenovo IdeaPad 5 82LN00R8TX AMD Ryzen R5-5500U 16GB Ram 512GB SSD 15.6'' Full HD. Bu cihazda hız konusunda sorun yaşamayacağımı düşünüyorum, üstelik 70w bataryası bulunuyor.

Asus X415EA-EB573 Intel Core i5 1135G7 8GB 512GB SSD Freedos 14" IPS FHD Taşınabilir Bilgisayar. Hem IPS paneli var hem de şık görünüyor hem de ram yükseltmesi yapılabilir. Öte yandan pil ömrü konusundan emin değilim.

Bu da bakilabilir, RAM eklemesi sonradan yapılır. 8 GB lehimli model kesinlikle alma, dediğin kullanımda sıkıntı olur bir süre sonra.

Bu da bakilabilir, RAM eklemesi sonradan yapılır. 8 GB lehimli model kesinlikle alma, dediğin kullanımda sıkıntı olur bir süre sonra.
Teşekkür ederim, 8 GB lehimli modelleri eledim.

Geri
Yukarı