Akademik Tavsiye

moon_knight

Decapat
Merhaba,
Ben 12. sınıfa geçen bir dil öğrencisiyim ancak dil bölümünde bir meslek yapmak istemiyorum. O yüzden ilgimin olduğu bir bölüm olan yazılım okumak istediğime karar verdim, tabii ki bu benim için kolay bir karar değildi çünkü sayısala geçmem gerekiyor. Sayısal ile aram pek iyi değildir, temel matematiği yapabiliyordum ve coğrafya/biyoloji derslerini de severim ancak normal matematikte gerçekten çok kötüydüm (belki doğru çalışmadığım içindir). Tabii ki 9 ve 10. sınıfta gördüklerim ile fikrim bu şekilde. Şu anda sayısala geçeceğim için iyi bir şekilde matematiğe çalışmam gerekiyor sanırım.

Şöyle düşünüyorum; özel okula geçeceğim çünkü şu anki okulum pek iyi değildi. Ek dersler alacağım ve gerekirse dershaneye de gideceğim ve bu şekilde halletmek istiyorum ancak sizce yapabilir miyim? Ulaşmak istediğim hedefime "yazılım"'a gerçekten çok sıkı sarılıyorum. sizce matematiği iyi olmayan birisi bunu başarabilir mi? bu arada Java ile bayağı bir ilgiliyim 7. sınıftan beri uğraşıyorum. Şu an da Python ve C'ye çalışıyorum.

Ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinize ihtiyacım var. Sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzun uzadıya yazamayacağım ama matematiğiniz şuan ne olduğunun önemi yok. Eğer istikrarlı çalışırım, anlamadığımı sorar ve sonra tekrar kendim onu anlamaya çalışmak için çözmeye çalışırım diyor ve bunu uygulayabiliyorsanız zaten matematiği yaparsınız. Tabi hem vakit hem maddi olarak imkanınızın da el verdiği ölçüde. Yazılım konusunda ise kod yazabilirsiniz, çalıştırabilirsiniz ama algoritma yaratma ya da yapı geliştirmek istiyorsanız (diğer bir deyişle teknik geliştirme yapmak) o zaman matematik temelli düşünmeniz ve bunu makineye uygulatabilir olmanız gerekecektir.
Not: Matematik birkaç bölüm hariç her bölümde işinize yarar ve yapılamayacak bir şey değildir. Yeter ki anlamadığınız zaman bırakmak yerine üstüne gitmeyi bilin.

Uzun uzadıya yazamayacağım ama matematiğiniz şuan ne olduğunun önemi yok. Eğer istikrarlı çalışırım, anlamadığımı sorar ve sonra tekrar kendim onu anlamaya çalışmak için çözmeye çalışırım diyor ve bunu uygulayabiliyorsanız zaten matematiği yaparsınız. Tabi hem vakit hem maddi olarak imkanınızın da el verdiği ölçüde. Yazılım konusunda ise kod yazabilirsiniz, çalıştırabilirsiniz ama algoritma yaratma ya da yapı geliştirmek istiyorsanız (diğer bir deyişle teknik geliştirme yapmak) o zaman matematik temelli düşünmeniz ve bunu makineye uygulatabilir olmanız gerekecektir.
Not: Matematik birkaç bölüm hariç her bölümde işinize yarar ve yapılamayacak bir şey değildir. Yeter ki anlamadığınız zaman bırakmak yerine üstüne gitmeyi bilin.
Teşekkür ederim. Elimden geldiğince öğrenmeye çalışacağım. Umarım başarabilirim.

@moon_knight anlıyorum. Denemeden de bilemezsin, dene ve elinden geleni yap. Olmazsa seneye tekrar denersin, elden bir şey gelmez. Daha önce bir TYT ve AYT sınavı yaptın mı? Geçebiliyorsan da açık liseye geçmeni tavsiye ediyorum.

@moon_knight anlıyorum. Denemeden de bilemezsin, dene ve elinden geleni yap. Olmazsa seneye tekrar denersin, elden bir şey gelmez. Daha önce bir TYT ve AYT sınavı yaptın mı? Geçebiliyorsan da açık liseye geçmeni tavsiye ediyorum.
Açık değilde özel daha mantıklı geldi bana. Hem etütleri olacak hemde maddi durumum iyi olduğu için iyi bir yere gidebilirim. Hayır, dil bölümünde olduğum için hiç deneme yapmadık.

Anlıyorum, açık konuşmak gerekirse bir senede zor. Bu sene gene de çalış, çalışma demiyorum ama bir sene mezuna kalmayı da göze alman gerekiyor. Mezuna kalırsan hayal kırıklığına uğrama, bunu demek istiyorum. Maddi durumun yerindeyse de özel olabilir.

Teşekkür ederim. Elimden geldiğince öğrenmeye çalışacağım. Umarım başarabilirim.
Bana matematiği öğrenmem için motivasyon sağlayan ve matematiği öğreten öğretmenimin de dediği gibi: "Ben yapıyorsam, sen niye yapamayasın? Yalnız sen çok geriden geldiğinden onları (diğer öğrencileri) yakalayabilmen için onlar bir çalışırken beş çalışman gerecek. O yüzden yarı yolda su koy vermek yok ha!"

Anlıyorum, açık konuşmak gerekirse bir senede zor. Bu sene gene de çalış, çalışma demiyorum ama bir sene mezuna kalmayı da göze alman gerekiyor. Mezuna kalırsan hayal kırıklığına uğrama, bunu demek istiyorum. Maddi durumun yerindeyse de özel olabilir.
En kötü mezuna bırakırım diğer sene girerim ancak tek senede girmek istiyorum. Yine de her açıdan dilden daha iyidir gibi geldi.
Bana matematiği öğrenmem için motivasyon sağlayan ve matematiği öğreten öğretmenimin de dediği gibi: "Ben yapıyorsam, sen niye yapamayasın? Yalnız sen çok geriden geldiğinden onları (diğer öğrencileri) yakalayabilmen için onlar bir çalışırken beş çalışman gerecek. O yüzden yarı yolda su koy vermek yok ha!"
Hallederim umarım. Acaba yazılım için ne kadar matematik/fen yapabilmek gerekiyor? Biliyor musunuz? Bu arada eskiden fen derslerinde iyiydim belki bu yılda iyi olurum o beni kurtarabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı