Akdeniz ünivesitesi bilgisayar mühendisliği nasıldır?

Natsu

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Akdeniz üniversitesi ile ilgili yorumlara bakarken eğitiminin genel olarak kalitesiz olduğunu ancak bazı bölümlerin istisna olduğunu okudum. Umudum bilgisayar mühendisliğinin bunlardan biri olması. Eğitmen kadrosuna baktım sabancılar itüler yurt dışında doktoralar havada uçuşuyor çok da umutluydum açıkçası. Var mıdır kendi okuyan, tanıdığı olan birileri?

Son düzenleyen: Moderatör:
Akdeniz üniversitesi ile ilgili yorumlara bakarken eğitiminin genel olarak kalitesiz olduğunu ancak bazı bölümlerin istisna olduğunu okudum. Umudum bilgisayar mühendisliğinin bunlardan biri olması. Eğitmen kadrosuna baktım sabancılar itüler yurt dışında doktoralar havada uçuşuyor çok da umutluydum açıkçası. Var mıdır kendi okuyan, tanıdığı olan birileri?

Henüz birinci sınıftayım fakat söylemeliyim ki berbat bir durumun içindeyiz. Bölüm öğrencileri olarak isyandayız. Uzaktan eğitim olduğu için midir bilinmez, Lab derslerimizin ödevleri çok zor ve ödevleri 40 dakikada yapmamız bekleniyor. Biz daha ödevin nasıl yapılacağını yani algoritmasını kafamızda kuramamışken süremiz bitiyor ve ödevden 0 alıyoruz. 1.dönem notlar konusunda yardımcı olan hocamız sanırım bu dönem bunların acısını çıkarıyor. Bölüm öğrencileri tuhaf tipler. Aralarında gıcık insan çok fazla var. Hazırlık okursan Ingilizce'ne katkısı olacağını sanmıyorum. 1.sınıfın 1.döneminde Natural Sciences adlı aptal bir dersimiz var. Zar zor geçtim diyebilirim. Mühendislik okumamıza rağmen bu felsefe ve tarih karışımı sözel dersi niye gördüğümüzü de bilmiyorum. Bu derse düzenli çalışan da kalıyor, çalışmayan da kalıyor. Neden dersen eğer, sevgili hocacığımız öyle güzel bir sistem oluşturmuş ki eğer sen klasik sınavda yazdığın o up uzun cevabına hocanın senden istediği o sihirli kelimelerden bir tane bile yazmazsan 0 alıyorsun. Evet bu doğru. O kadar açıklama yap, anlat, yorumla. Şans eseri çocuğun biri cevap kısmına sadece tek bir kelime yazar ve eğer o kelime bahsettiğim sihirli kelimelerden biriyse puan alır. Sen ise koca paragraf yazmış olmana rağmen 0 alırsın. 3.sınıfta olup hâlâ dersi veremeyenler var. Matematik dersimize giren ve ismini vermek istemediğim sayın hocamız, soruları kendi çözmüyor. Yani sen teoriye sahip oluyorsun fakat konu soru çözmeye geldiğinde alık alık bakıyorsun. Kitap üzerindeki çözümler üzerinden soruyu anlatıyor fakat sorun şu ki o çözümler yeterince açıklayıcı değil. Bir şey yapıyor fakat neden yaptığını veya o değerin nereden geldiğini anlayamıyorsun. Okulun sistemine gelecek olursak tam anlamıyla saçma. Şöyle ki dersler MS Teams üzerinden işleniyor. Kitapları bize vermiyorlar, biz kendi imkanlarımızla bulmak zorundayız. Bazı hocalar(1-2 tane) not yüklüyor, onlar da notları bambaşka bir platforma yüklüyor örneğin okulun doküman sistemine. Bazı hocalar ders kayıtlarını MS Stream'e yüklerken çoğu yüklemiyor ve sen bir dersi sonra izlemek istersen indirmek zorundasın. Çünkü ders kayıtları 21 gün sonra siliniyor. Bir konuya sonradan çalışman gerekirse internetten araştırmak zorundasın ama internetteki yöntemler hocanın öğrettiğiyle aynı olmayınca bu sefer de hoca kabul etmiyor. Bir quiz vesaire olacağı zaman basit bir şekilde metin olarak yazıp duyuru olarak yayınlamaktansa bunu ders sırasında sözlü olarak söylüyorlar. Yani o dersi kaçırdıysan geçmiş olsun. Bölüm öğrencileri de önemli olan hiçbir gelişmeyi sorulmadıkça söylemez veya açıklamaz. Herkesin üzerinde bir bencillik var. Kimse kimseye yardımcı olmuyor veya olamıyor. Bölümde Java öğreniyoruz ve üst sınıflardan öğrendiğime göre sadece Java öğreneceğiz. Diğer dilleri öğrenmeyi bize bırakıyorlar. Erasmus için AGNO'nun en az 2.20 olması gerekiyor. Diğer üniversitelere göre düşük olması bir avantajdır fakat daha çok rakip demektir. Dil sınavlarında daha iyi puan yapmanı gerektirir. Son olarak okulun sistemi AKUZEM'den bahsedeceğim. Her okul gibi Akdeniz Üniversitesi de ders kayıtlarının tutulabileceği, ödevlerin yüklenebileceği, ders notlarının yüklenebileceği ve derslerin işlenebileceği bir platform oluşturmuş. Fakat kullanılıyor mu elbette hayır. Başka üniversitelere giden arkadaşlarımın durumlarına imreniyorum çünkü kafa karışıklığı yaşamıyorlar. Ödevler, duyurular, dersler, ders kayıtları, ders notları ve diğer her şey tek bir platformun altında toplanmış ve basit bir şekilde işliyor. Peki bu olay bizim okulumuzda nasıl? AKUZEM kullanılmıyor. Evet doğru duydun kullanılmıyor. Bırak öğrencileri hocalar tarafından bile kullanılmıyor. Dersler hakkında başvurduğumuz tek bir platform olabilecekken biz 5-6 farklı yer ile uğraşıyoruz.

Daha geçen gün de birkaç öğrenci bölümü bıraktıklarını söyledi. Daha önce bu tarz şakalar olmuştu ama bu seferkilerin şaka olduğuna bir çoğumuz inanmıyoruz.

Daha 1.sınıf bir çömez olarak gözlemlerim ve görüşlerim bunlardır.

Saygılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı