Akıl sağlığımda problem mi var?

kyzael

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar bu aralar çok sık aklımdan bir hikaye kurup bu hikayeyi devam ettiriyorum. Hikaye değişmiyor, aklımda canlandırdığım karakterlerin aynı hikayedeki olaylarını aklımda canlandırıyorum. Fakat bu aralar bu fazlalaşmaya başladı, hatta bazen kendi kendime bile danışıyorum acaba şurayı şöyle değiştirsek mi diye. Kendi kendime sohbetler ediyorum, soru sorup iç sesim ile cevap veriyorum. Akıl sağlığımda bir sorun mu var?

Bende de var bu hatta derslerde ve uyumadan önce çok yapardım ama problem olduğunu düşünmüyorum. Çok çok aşırı derecedeyse maladaptive daydreaming olabilir.

Yakın zamanda o hikayeyle alakalı sizi deşen bir olay yaşadınız mı?
Bu hikayeler sevdiğim biri ile alakalı, okul bitiminde sınıfta kaldı, bense geçtim. Numarası hala duruyor fakat 1 dönem boyunca açılamadım. Hep korktum, sevgimi hep kendi kafamda yaşadım.

Hayal gücünü kullanıyor olman akıl sağlığının bozuk olduğu anlamına gelmiyor. Saplantı haline gelmiş bir durum varsa eğer, destek almak için bir uzmana görünmende yarar olabilir.

Artı -1 Eksi
Yeni ergen, hastalıkları havalı zanneden tayfadan değilsinizdir umarım.

Eğer sizi çok fazla rahatsız ediyorsa doktora görünün. Fakat bana soracak olursanız kendi kendine konuşmak çokta kötü bir şey değil. Akıl sağlığınız bozuksa da bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Ne de olsa güvenebileceğiniz bir arkadaşınız var.

Yeni ergen, hastalıkları havalı zanneden tayfadan değilsinizdir umarım.
Merak etmeyin, ben kendimi kontrol edebilen bir insanım.

Kafamda hiç yoktan durduk yere 1 hafta önce canlanan ve şu ana kadar hala her gününü hayal ettiğim bir hikaye canlandı, kısaca şöyle: Ben ve sevdiğim kişi evliyiz, çocuğumuz olmuyor. Ardından pikniğe gittiğimizde ailesi vefat etmiş, yaralı 7 yaşında bir çocuk buluyoruz. Çocuğu eve götürüp 2-3 gün bakımını yaptıktan sonra onu bir devlet kuruluşuna bırakmayı düşünüyoruz. Ama çocuk gitmek istemiyor. Biz de ona bir evlat gözü ile bakıp büyütüyoruz. Ama o kadar ilerledi ki bu hikaye hasta olduğu günler, alerjileri bile oluşmaya başladı. Kafamda istemsizce bu hikaye normal insan yaşamı gibi devam ediyor. Kısaca kafamda yeni bir dünya var, ve bunu ben yönetiyormuşum gibi.

Arkadaşlar bu aralar çok sık aklımdan bir hikaye kurup bu hikayeyi devam ettiriyorum. Hikaye değişmiyor, aklımda canlandırdığım karakterlerin aynı hikayedeki olaylarını aklımda canlandırıyorum. Fakat bu aralar bu fazlalaşmaya başladı, hatta bazen kendi kendime bile danışıyorum acaba şurayı şöyle değiştirsek mi diye. Kendi kendime sohbetler ediyorum, soru sorup iç sesim ile cevap veriyorum. Akıl sağlığımda bir sorun mu var?

Bende takıntı var mesela çözülemeyecek derecede çok takıntılıyım hastaneye yatmayı düşündüm ama bunun çözümü öyle ilacla deli hastanesine kapatılmakla olmuyor bir insan kafasına koyduysa sen onu mümkün değil çıkaramazsın ancak beyin hücrelerindeki bu düşünce neredeyse onu çıkarırsan giderki böyle bir teknoloji yok.

Yani kısacasa boşu boşuna sicilini pisletmeye değmez akıl hastanesi gerçekten hayal mayal bir şeyler görürsen şizofren olursan gitmen gerekir ben bunu sende göremedim boş yere sicilini kirletme.

Yeni konular

Geri
Yukarı